Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοπογραφικό εκτός σχεδίου με εξ αδιαιρέτου


Evva

Recommended Posts

Για να απαντήσουμε και στην Εύα:

Αν ο πελάτης σου δεν έχει συμβόλαιο στο οποίο να εμφανίζεται ως εξ' αδιαιρέτου ιδιοκτήτης (με την παλαιά κλασική διατύπωση "μεταβιβάζονται τα 320 τ.μ. από τα 9000 τ.μ.") τότε θεωρώ ότι μπορείς να συνεχίσεις άφοβα.

Αν έχει συμβόλαιο (μεταγεγραμμένο) τότε ή του εξηγείς πάλι το πρόβλημα του ή άσε τη δουλειά καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση σχετικη με το θεμα. Ιδιοκτητης αυθαιρετου κτισματος, εκτος σχεδιου ειναι εξ'άδιαρετου ιδιοκτητης σε ενα αγροτεμαχιο με πολλα αλλα αυθαιρετα. Ο ιδιος το εχει με προσυμφωνο. Τι κανω σε αυτη την περιπτωση; Μπορει να νομιμοποιηθει καταρχην; Δευτερον, το τοπογραφικο θα ειναι φυσικα ολοκληρου το αγροτεμαχιου, αλλα να αποτυπωσω μονο τα ορια του ή και τις υπολοιπες αυθαιρετες κατασκευες που υπαρχουν (περνα φυσικα της δικιας μου);

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση σχετικη με το θεμα. Ιδιοκτητης αυθαιρετου κτισματος, εκτος σχεδιου ειναι εξ'άδιαρετου ιδιοκτητης σε ενα αγροτεμαχιο με πολλα αλλα αυθαιρετα. Ο ιδιος το εχει με προσυμφωνο. Τι κανω σε αυτη την περιπτωση; Μπορει να νομιμοποιηθει καταρχην; Δευτερον, το τοπογραφικο θα ειναι φυσικα ολοκληρου το αγροτεμαχιου, αλλα να αποτυπωσω μονο τα ορια του ή και τις υπολοιπες αυθαιρετες κατασκευες που υπαρχουν (περνα φυσικα της δικιας μου);

 

Απαντηθηκε σε αλλο τοπικ, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κι όμως παιδιά, πήρα τηλέφωνο δύο Τοπογράφους Μηχανικούς στη Χαλκιδική και ο μεν μου είπε ότι ναι μεν ξεκινήσε τη διαδικασία τακτοποίησης αλλά δεν ξέρει που θα καταλήξει (κοινώς στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα) και αν θα τελειώσει (φυσικά ανέφερε πως τοπογραφικό έγινε για ολόκληρο το αγροτεμάχιο 10στρ.), η δε δεύτερη Μηχανικός βασίστηκε σε ένα πρόσφατο σχετικά σεμινάριο του ΤΕΕ, στο οποίο ειπώθηκε πως καθώς δεν ενδιαφέρει το ιδιοκτησιακό ο ν. 4014/11, μετράει για το τοπογραφικό μόνο του τμήμα του αγροτεμαχίου και τα όμορα και είναι καλυμμένη!!! Επίσης, η δεύτερη ζήτησε από τον πελάτη 1000€ για τακτοποίηση και τοπογραφικό!!! Ήμαρτον!!

Προσωπικά δεν πρόκειται να ξεκινήσω κάποια δουλειά για εξ'αδιαιρέτου τμήμα αγρ/χιου εκτός αν δεχτεί ο πελάτης να πληρώσει 1500 με 2500€ για το Τοπογραφικό και μόνο και ξεκαθαρίζοντας ότι βεβαίωση μετά το πέρας της β' φάσης γιοκ! Με 400 και 800€ δεν πρόκειται να κάνω τίποτα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δε ξέρω, αν αναφέρω περσυνά ξινά σταφύλια, πάντως με συναδέλφους ΑΤΜ που δραστηριοποιούνται στη Χαλκιδική, ακολουθούν αυτό που αναφέρθηκε στην αρχή περί αποτύπωσης.

Δηλαδή αποτυπώνουν τα 500τμ πχ απο τα 16000 τμ του αγρ/χιου, ούτε όμορα ούτε τίποτε. Και σε καμμια περίπτωση ολόκληρο το αγρ/χιο.

 

Εδώ που τα λέμε, έαν οι συνάδελφοι εκεί κάνουν αυτό (σωστό/λάθος;) και παίρνουν ας πούμε 300-400ε, πως να ρθεί ο Χ μηχ/κός και να αποτυπώσει 15 τεμάχια ας πούμε ενός αγρ/χιου 10.000 τμ; Και τι να ζητήσει; 300-400 που ζητούν οι άλλοι;

Πάντως ακούω κάτι τρελά και δε ξέρω τι να πιστεψω. Πελάτης λεει πως βρήκε μηχ/κό για τοπογραφικό,τακτοποίηση...300ε στη Χαλκιδικη για το παραθαλάσσιο του. Αλλος πάλι συνάδελφος λεει πως τα 600-700ε τοπογραφικού ειναι το ελάχιστο.

Δε βγάζεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρώτον στο συμβόλαιο λέει πως είναι συνιδιοκτήτης εξ'αδιαρέτου στο αγροτεμάχιο. Τα κτίσματα που υπάρχουν εντός είναι όλα αυθαίρετα. Οι υπόλοιποι έκαναν τοπογραφικό μόνο το δικό τους κομμάτι και αυτό δήλωσαν. Εγώ του είπα πως πρέπει να φαίνεται ένα το αγροτεμάχιο και μετά ο καθένας να δηλώσει το δικό του σπίτι. Αυτός επέμενε πως οι μηχανικοί των άλλων λένε πως πρέπει στο τοπογραφικό να φαίνεται μόνο το δικό του τμήμα. οπότε τον έστειλα!!!!!!!!!!!! Ας πάει σε άλλο μηχανικό να του κάνει αυτό το τοπογραφικό!!!!!

Σωστό ή λάθος δεν ξέρω, αλλά εγώ είμαι ήσυχη και εντάξει με τη συνείδησή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην μπλέξετε και ποτέ, αλλά μπορεί να μπλέξετε και σοβαρά!!!

Προσωπικά έχω ξηγηθεί στους πελάτες μου ότι ο τοπογράφος θα πρέπει να κάνει τοπογραφικό σε όλο το ακίνητο, οπότε εάν δεν δέχονται την Χ, Ψ, Ω αμοιβή του συναδέρφου τοπογράφου τους "διώχνω".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.