Μετάβαση στο περιεχόμενο

ρυμοτόμηση και υπαγωγή στον ν 4014/11


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά το λέει σχεδόν καθαρά η απάντηση Θ 11

 

Τακτοποιείς αυτό που βρίσκεται εντός

και για το υπόλοιπο ή πληρώνεις πρόστιμο

(άρθ 26 παρ 2) ετήσιο(5%*ΤΖ) και εφάπαξ (30%*ΤΖ) ή το κατεδαφίζεις

 

 

 

Φυσικά τα δικαιώματα λόγω ρυμ/σης δεν χάνονται

αλλά πρέπει να πάρεις τα μέτρα σου,

κινώντας τις προβλεπόμενες διαδικασίες

από άλλη νομοθεσία

Η Θ11 μιλάει για τμήματα οικοδομών που μετά την ένταξη στο σ΄χεδιο βρέθηκαν εντός πρασσιάς ή/και εντός Δ. Δεν λέει για ρυμοτομούμενα, για τα οποία ο νόμος είναι ξεκάθαρος ότι δεν μπορούν να υπαχθούν.
Link to comment
Share on other sites

leton

αν η Θ 11 ισχύει για την Ο.Γ & για την πρασιά,

λογικό δεν είναι, να ισχύει πολύ περισσότερο και για τα ρυμοτομούμενα;

Link to comment
Share on other sites

Κάθε άλλο. Παραβιάσεις ΟΓ και πρασιάς είναι πολλές περιπτώσεις ενώ παραβιάσεις ΡΓ είναι ένα ελάχιστο ποσοστό από αυτές και θεωρούνται σαφώς σοβαρότερες παράβασεις.

Link to comment
Share on other sites

Εαν κάποιος παντός θέλει, μπορεί να αποποιηθεί την τμήματος που είναι εκτός ΡΓ. (ειδικά αν πρόκειται για στατικά ανεξάρτητη κατασκευή)

Όλα αυτά σύμφωνα με τον 4014.

Από την στιγμή που λέει ότι για μια βεβαίωση για την μη ύπαρξη αυθαιρεσιών δεν λαμβάνουμε υπόψη τα κοινόχρηστα.

Με αυτή την λογική και το τμήμα που ρυμοτομείτε, είναι σε κοινόχρηστο χώρο της πόλης.

Αν το πάμε παραπέρα είναι και εκτός του οικοπέδου που βρίσκεται το κτίσμα που θέλει να μεταβιβαστεί, οπότε δεν είναι ιδιοκτησία του οικοπεδούχου άλλα του δήμου.

Ο δήμος έχει κάνει αυθαιρεσία

Σατανικό

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογη περίπτωση ερευνώ και εγώ. Σε δυώροφο κτίσμα του 1980 το οποίο δηλώθηκε ως τη β' φάση με τον 1337 κατά την ένταξη του στο σχέδιο πόλης ρυμοτομείται και από πάνω έχει κτιστεί 3ος όροφος. Το τμήμα του 3ου ορόφου πάνω απο το ρυμοτομούμενο τακτοποιείται;

Link to comment
Share on other sites

ίδια περίπτωση έχω κ εγώ, έχω αναφέρει πιο πάνω .. μια άλλη ερώτηση που θέλω να κάνω είναι αυτό στο τμήμα που ρυμοτομητε μπορώ με κάποιο τρόπο (δικαστική απόφαση ..) να πληρώσω κάποιο αντίτιμο στο δήμο και να τακτοποιήσω??? Για να μπορεί να το μεταβίβαση ο ιδιοκτήτης??

 

Τώρα μου ήρθε η απορία ξέρω την απάντηση αλλά είπα να το ρωτήσω μπας κ πάρω καμιά απάντηση...???

 

Ευχαριστώωω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

τελικά, βγάλαμε κάποιο συμπέρασμα;;;;

σε αυθαίρετο κτίσμα, τμήμα του οποίου ρυμοτομείται μπορούμε να τακτοποιήσουμε το τμήμα που βρίσκεται εντός και το υπόλοιπο να το αφήσουμε στη μοίρα του;;;

ή είναι αδύνατη η τακτοποίηση ;;;;;;;;

 

από συζητήσεις με συναδέλφους και διαβάζοντας ξανά και ξανά τις μέχρι τώρα απαντήσεις στο φόρουμ διακρίνω δύο περιπτώσεις:

 

Α. το κτίσμα δεν εντάσσεται στον 4014

Β. τακτοποιείται το εντός της Ο.Γ. και το υπόλοιπο παραμένει αυθαίρετο και το αναφέρεις στην τεχνική σου έκθεση

 

 

υ.γ. στο ΤΕΕ Λάρισας η απάντηση που μας δώσανε είναι " ίσως και να μπορείς, ίσως και να μην μπορείς"

έχουν βγάλει και μια ανακοίνωση που ζητάνε να πληρώσουν τα μέλη ετήσια συνδρομη 50 ευρώ για να σου δίνουνε τέτοιου είδους απαντήσεις....

στην πολεοδομία η απάντηση ήτανε ότι δεν γίνεται να τακτοποιηθεί...

 

έχει τακτοποιήσει κάποιος παρόμοια περίπτωση;;

Link to comment
Share on other sites

τακτοποιείται το εντός της Ο.Γ. και το υπόλοιπο παραμένει αυθαίρετο και το αναφέρεις στην τεχνική σου έκθεση και στα σχέδια που θα υποβάλεις....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να υπαχθεί στις διατάξεις του Ν. 4014/11 το μη ρυμοτομούμενο τμήμα.

 

Υπάρχει και σχετικό έγγραφο της ΔΟΚΚ προς την Πολεοδομία Χαλκίδας (το οποίο απ' όσο ξέρω δεν έχει κυκλοφορήσει και πολύ...)

post-66790-0-13535500-1363274491_thumb.jpg

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.