Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κτίσμα προ του 1955 και βεβαίωση Μηχανικού Ν.4014


manolis27

Recommended Posts

θα συμφωνήσω μαζί σου, το θέμα είναι πως η πολεοδομία της περιοχής με συμβούλεψε χωρίς να γνωρίζει την περίπτωση να εκδόσω κατευθείαν βεβαίωση. Μάλλον θα περιμένω λίγο...ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H πολεοδομία μπορεί να λέει ό,τι θέλει.....

Την ευθύνη όμως για την έκδοση της βεβαίωσης 4014 τη φέρει ο μηχανικός και ουδείς άλλος!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μετά από πολύ αναζήτηση στο φόρουμ, ανοίγω τυχαία ένα σχετικό θέμα για να κάνω μία παρόμοια ερώτηση.

 

Δεν έχω καμία ιδέα για τα σπίτια προ του 55, δεν μου έτυχε ποτέ κάτι αντίστοιχο για να ασχοληθώ, οπότε συγχωρέστε μου την ασχετοσύνη.

Η περίπτωση που με ενδιαφέρει είναι για ένα παλιό σπίτι που έχουμε στο χωριό μου και στο οποίο κάναμε κάποιες βελτιώσεις. Σκεφτήκαμε λοιπόν μήπως κάναμε μία αίτηση στο εξοικονομώ για την αλλαγή των παραθύρων για να γλιτώσουμε κάποια χρήματα.

 

Η απορία μου είναι ότι δεν υπάρχει ότι κάποιο νομιμοποιητικό έγγραφο για την τράπεζα και αναρωτιέμαι αν μπορεί να βγει κάποια βεβαίωση για προ του 55, μιας και το σπίτι είναι όντως προ του 55. 

 

Ήξερα ότι παλιά έβγαζες αυτές τις βεβαιώσεις μέσω του Δήμου, αλλά έχω ακούσει ότι αυτό δεν γίνεται πλέον. Αληθεύει; Υπάρχει κάποια λύση στην περίπτωση μου; 

 

Θα εκτιμούσα βαθύτατα οποιαδήποτε βοήθεια! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τα τυπικά για την διαδικασία περί νομίμου περιγράμματος για κτίσμα προ του 1955 από την πολεοδομία, θα στα πουν οι πιο αρμόδιοι από εμένα συνάδελφοι.

Οπως και να έχει, θα χρειαστείς μια αεροφωτογραφία προ του 1955 ώστε να υπάρχει κάποιο στοιχείο πως το κτήριο όντως υπάρχει από τότε.

Εάν δεν είναι σε κανένα ιδιαίτερα κακοκτράχαλο μέρος, έχεις πολλές πιθανότητες να βρεις τέτοια α/φ στην ΕΚΧΑ (πρώην ΟΚΧΕ).

Link to comment
Share on other sites

συμφωνωντας με  τον συνονοματο,

 

 

και βεβαια,

οταν λες δεν εχεις κανενα νομιμοποιητικο εγγραφο

προφανως εννοεις οτι δεν εχεις  για το σπιτι...διοτι για το οικοπεδο πρεπει να υπαρχει καποιο συμβολαιο...μια αποδοχη...

 

επομενως

βλεπεις και αυτα

 

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%924%CE%93%CE%97%CE%A9%CE%9E%CE%A7-7%CE%985

 

http://www.cityofagrinio.gr/e-services/poleodomia/vev-nomimou-perigrammatos.html

 

και βεβαια "κατι" θα  επρεπε -ηδη- να εχετε γραψει στα Ε9...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

#23  @DIMITRIS80

Δεν χάνεις τίποτα να ζητήσεις εγγράφως και από τον Δήμο στοιχεία, γιατί αρκετοί Δήμοι δίνουν ακόμα βεβαιώσεις αν και υπάρχουν διαφορές στα τ.μ. Αυτό όμως δεν αποτελεί πρόβλημα στο πρόγραμμα "εξοικονόμηση κατ' οίκον", καθώς και στη ΔΕΗ, αν έχει ηλεκτροδοτηθεί προ του '55.

Ακόμα η άποψή μου είναι ότι αν βρίσκεσαι σε Στάσιμο Οικισμό, τότε αρκεί να βρεις στοιχεία ότι υπήρχε το ακίνητο προ του '83 και όχι προ του '55

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 6 months later...

Ισόγειο κτίσμα προ του 55 με ΟΑ (έχω μόνο το στέλεχος)

έχει και υπόγειο (εντός περιγράμματος) προφανώς αυθαίρετο.

 

Για έκδοση βεβαίωσης πρέπει να  δηλώσω το υπόγειο στον 4178;; (ΚΑΤ1 προ 75;)

Link to comment
Share on other sites

Ισόγειο κτίσμα προ του 55 με ΟΑ (έχω μόνο το στέλεχος)

έχει και υπόγειο (εντός περιγράμματος) προφανώς αυθαίρετο.

 

Για έκδοση βεβαίωσης πρέπει να  δηλώσω το υπόγειο στον 4178;; (ΚΑΤ1 προ 75;)

Τι εννοείς με το "προφανώς αυθαίρετο"?

Έχει γίνει, για παράδειγμα, αλλαγή χρήσης της στέρνας σε δωμάτιο? Έχει γίνει προ του 55 η αλλαγή χρήσης? Αν ναι, δεν χρειάζεται να το δηλώσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.