Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

'Εκδοση βεβαίωσης περι μη ύπαρξης αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα.

Στη προσπάθεια μου να εκδόσω βεβαιώσεις για αγοραπωλησία αγροτεμαχίων έχω ενημερώθει για τα παρακάτω απο τεε και συμβολαιογράφους:

1)Το έντυπο που βγάζει το σύστημα του τεε για τα αυθαίρετα ( βάζονταας μηδέν παντού) δεν το δέχεται η συμβολαιογράφος γιατί δεν υπάρχει σε αυτό κωδικός ακινήτου (ασε που εν προκειμένω είδος ακινήτου ως αγροτεμάχιο δεν υπάρχει).Επίσης τις χειρόγραφες βεβαιώσεις τις ξεχνάμε.

2)Συντάσεις ιδιωτικό συμφωνητικό με τον ιδιοκτήτη στο οποίο θα αναφέρεται και η νόμιμη (όταν με το καλό ορίσει το τεε)

3)Το φπα παντα μπαίνει επί του ποσού της που κόβεις απόδειξη

4)Οι κρατήσεις είναι επί της νόμιμης όταν αυτή είναι μεγαλύτερη της συμφωνηθείσας

5)Το ΦΕΜ το πληρώνεις όταν η αμοιβή μηχανικού φαίνεται σε διαδικασία που ελέγχεται απο Δημοσία Υπηρεσία

'Ολα αυτά μου έχουν δέσει τα χέρια :sad:

....παρακαλώ αν γνωρίζετε κάτι άλλο (επίσημα) ή κρίνετε αναληθή αυτά που μου χουν πει ή ακόμη καλύτερα αν έχετε ολοκληρώσει μια τετοια διαδικασία πείτε μου τον τρόπο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

1. Το έντυπο του ΤΕΕ είναι μια πρόχειρη "μπούρδα" και τίποτε περισσότερο! Εγώ δίνω τη δική μου και γράφω πάνω της τους κωδικούς. Κρατάω στο αρχείο μου τη "μπούρδα". Αν απαιτηθεί από συμβολαιογράφο του δίνω και μια εκτύπωση (πάντα μαζί με τη δική μου).

2. Δεν μας υποχρεώνει κανείς να αναφέρεται στη σύμβασή μας με τον πελάτη η νόμιμη αμοιβή του ΤΕΕ (για ποιό λόγο, άσε που σε λίγο θα καταργηθεί και αυτή).

3. Ναι.

4. Ναι.

5. Θα μπορούσες να το πεις κι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

1)Οι συμβολαιογράφοι θεωρούν ότι απο το έντυπο του συστήματος αυθαιρέυων δεν υπάρχει κωδικός, μόνο ηλεκτρονικό κλειδί και ο αρ. πρωτ.οπότε εσείς ποιους κωδικούς βάζετε:

2)Οπότε Ι.Σ. με ιδιοκτήτη χωρίς νόμιμη => ούτε κρατήσεις, ούτε ΦΕΜ

Link to comment
Share on other sites

1. Αναφέρω (κάτω από την ημερομηνία αυτοψίας) όλους τους "κωδικούς" όπως φαίνονται στη βεβαίωση του συστήματος του ΤΕΕ με bold γράμματα (δηλαδή, και τον Α.Α της δήλωσης, και το ηλεκτρονικό κλειδί, και θ' αναφέρω και όποιον άλλο κωδικό βγάλει αύριο το σύστημα του ΤΕΕ, αν βγάλει). Αν δεν "φτιάξουν" σωστά το σύστημα στο ΤΕΕ, ούτως ώστε να εκδίδεται μια ΑΞΙΟΠΡΕΠΗΣ δήλωση θα συνεχίσω να τις δίνω έτσι.

2. Στη σύμβαση αναφέρω τα ποσοστά των κρατήσεων (όπως προσδιορίζονται από το νόμο. ΦΕΜ καταβάλλω βάσει τις συμφωνηθείσας στη ΔΟΥ και βεβαίως χωρίς να το αναφέρω στη σύμβαση. Στα dowloads του site, στην κατηγορία "αυθαίρετα - έντυπα" έχω ανεβάσει τη σύμβαση που χρησιμοποιώ. Με χαρά θα υποδεχθώ παρατηρήσεις - συμπληρώσεις κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Στη συμβαση, παλι, εγω δεν αναφερω κανενα ποσοστο κρατησεων, ουτε καταβολη ΦΕΜ

Ποιος μας υποχρεωνει να πληρωνουμε κρατησεις και ΦΕΜ για τις βεβαιωσεις...?

Αυτα για τα αυθαιρετα...

 

Για τις βεβαιωσεις, μονο ΑΠΥ, ΦΠΑ και τιποτα αλλο...

Link to comment
Share on other sites

1. Αναφέρω (κάτω από την ημερομηνία αυτοψίας) όλους τους "κωδικούς" όπως φαίνονται στη βεβαίωση του συστήματος του ΤΕΕ με bold γράμματα (δηλαδή, και τον Α.Α της δήλωσης, και το ηλεκτρονικό κλειδί, και θ' αναφέρω και όποιον άλλο κωδικό βγάλει αύριο το σύστημα του ΤΕΕ, αν βγάλει). Αν δεν "φτιάξουν" σωστά το σύστημα στο ΤΕΕ, ούτως ώστε να εκδίδεται μια ΑΞΙΟΠΡΕΠΗΣ δήλωση θα συνεχίσω να τις δίνω έτσι.

2. Στη σύμβαση αναφέρω τα ποσοστά των κρατήσεων (όπως προσδιορίζονται από το νόμο. ΦΕΜ καταβάλλω βάσει τις συμφωνηθείσας στη ΔΟΥ και βεβαίως χωρίς να το αναφέρω στη σύμβαση. Στα dowloads του site, στην κατηγορία "αυθαίρετα - έντυπα" έχω ανεβάσει τη σύμβαση που χρησιμοποιώ. Με χαρά θα υποδεχθώ παρατηρήσεις - συμπληρώσεις κ.λπ.

 

Καλησπέρα,

 

παιδια το συστημα αναβαθμίστηκε κ δίνει επιλογή βεβαίωσης για αδόμητα που πριν δεν είχε και επιπλέον τροποποίησε κ τις παλιές βεβαιώσεις λιγάκι....στο τέλος προστέθηκε και ο μαναδικός αριθμός ακινήτου που πρέπει να προσαρτάται στα συμβόλαια κ που συμπίπτει με το ηλεκτρονικό κλειδί!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρα maninar μετά από όλες τια απόψεις των συναδέλφων πιο πάνω καταλήγουμε:

 

1.Εκδίδεις την βεβαίωση από το σύστημα του ΤΕΕ γιατί από την Πέμπτη βγάζει και για αδόμητα και μοναδικό αριθμό.

2.Συντάσσεις άμα θες και το κρατάς για όποιον και όπου χρειαστεί.Υπάρχει ένα πολύ καλό πρότυπο στα downloads από τον georgegaleos.,Κατέβασέ το.

3.Ναι

4. Δεν υπάρχουν κρατήσεις στις βεβαιώσεις και βέβαια δεν υπάρχει και νόμιμη.

5.Ναι

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που βγάλεις βεβαίωση για ακίνητο. μέσα από το σύστημα, αυτή ισχύει για 2 μήνες, από την ημερομηνία αυτοψίας.

Εάν σε αυτό το διάστημα, δεν κατορθώσει ο πελάτης να την χρησιμοποιήσει λόγω καθυστέρησης σύνταξης συμβολαίων κ.λ.π, με ποίον τρόπο επανεκδίδουμε την βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.