Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

'Εκδοση βεβαίωσης περι μη ύπαρξης αυθαιρεσιών


Recommended Posts

faethon το ''αλαμπουρνεζικες '' ειναι χαρακτηρισμος ως προς την γλωσσα και την ορολογια που χρησιμοποιηται απο το ''συστημα'' (και δεν εννοω του τεε) για να περιγραψουμε κατι το απλο και κατ έπεκταση να κανουμε ευκολα την δουλεια μας..δεν ειναι αναγκη να ειναι ολα τοσο δυσνοητα . απο την αλλη θα μπορουσες να φανεις χρησιμος και απλα να απαντησεις και εσυ στην ερωτηση ως ''συναδελφος''(!)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, αλλά και εσύ δεν έχεις βάλει την ειδικότητά σου.

Πάντως η ουσία είναι πως το ποια επιλογή πρέπει να διαλέξεις, θα το αποφασίσεις αφού διαβάσεις το άρθρο 23 του Ν4014.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους, έχω την εξής απορία.βγάζω τη βεβαίωση νομιμότητας για διαμέρισμα που ανήκει σε μένα, και φτάνω στο σημείο που ζητάει συμφωνηθείσα τιμή. τι βάζω σαν τιμή? αν βάλω τιμή θα πρέπει να κοπεί και απόδειξη σε μένα?( το μηδέν το δέχεται ,αλλά θα είναι σωστό?)κάνω ιδιωτικό συμφωνητικό με τον εαυτό μου? :shock: εντολή πληρωμής βγάζω? κρατήσεις ακόμη δε πληρώνουμε ε?

δεν θέλω να μπω σε διαδικασία να πάρω εξαίρεση καταβολής αμοιβής από το τεε γιατί για να πάρω την εξαίρεση θα πρέπει να κάνω 80km πήγαινε-έλα.

 

τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου ζητήθηκε για μια οικοδομή, βεβαίωση ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες στην πρασιά, γιατί θέλουν να οριοθετήσουν θέσεις στάθμευσης.

Η συμβολαιογράφος μου είπε ότι θα πρέπει να μπουν τα ονόματα όλων των ιδιοκτητών. Η ερώτηση είναι αν υπάρχει μια νορμάλ αμοιβή γι'αυτό και κυρίως που κόβω την ΑΠΥ? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου ζητήθηκε για μια οικοδομή, βεβαίωση ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες στην πρασιά, γιατί θέλουν να οριοθετήσουν θέσεις στάθμευσης.

Η συμβολαιογράφος μου είπε ότι θα πρέπει να μπουν τα ονόματα όλων των ιδιοκτητών. Η ερώτηση είναι αν υπάρχει μια νορμάλ αμοιβή γι'αυτό και κυρίως που κόβω την ΑΠΥ? Ευχαριστώ!

 

Το ξέρεις βεβαίως ότι, ελέγχεις ολόκληρο το ακίνητο για κάτι τέτοιο......

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρεις βεβαίως ότι, ελέγχεις ολόκληρο το ακίνητο για κάτι τέτοιο......

 

Δεν το ήξερα αυτό. Η συμβολαιογράφος μου είπε οτι θα γράψω μόνο για τις πρασιές, για τα σημεία που συστήθηκαν ως θέσεις στάθμευσης.

Πρέπει να μπω στο κάθε διαμέρισμα να ελέγξω όλες τις ιδιοκτησίες? Ή απλά να τσεκάρω όλους τους κοινόχρηστους χώρους? Και με την αμοιβή τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Η πρασιά έχει δικά της χιλιοστά; Είναι "ξεχωριστή" ιδιοκτησία κανενός;

 

Προφανώς όχι. Είναι κοινόχρηστος χώρος του ακινήτου. Άρα σου φέρνουν σχέδια άδειας, συμβόλαια, ελέγχεις και......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα, ήθελα να κάνω μια ερώτηση.στον γεωργαφικο προσδιορισμό θέλει να δηλώσουμε συντεταγμένεσ σε πολυγωνο ή μας καλύπτει το πρώτο κομμάτι περιφέρεια - κλπ και επιλογή και τέλος?

και ακόμη πόσα αντίγραφα χρειάζονται να τυπωθούν, δηλαδή ένα ο συμβολαιογράφος και τέλος ή δίνουμε και στον ιδιοκτήτη?

Edited by athina25
Link to comment
Share on other sites

Δεν δηλώνεις συντεταγμένες, εντοπίζεις το οικόπεδο και δημιουργείς το πολύγωνο κατά προσέγγιση οπότε αυτόματα κατά προσέγγιση καταχωρούνται και οι συντεταγμένες. Βεβαίωση δίνω μία. Το πεντασέλιδο εάν έχει προηγηθεί τακτοποίηση δίνω δύο. Όταν και εφόσον . . . ένα για συμβολαιογράφο και ένα για ιδιοκτήτη/επόμενο ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.