Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομιμότητα κτιρίου προ του 1955


ΣΚΑΡΜΟΥΤΣΟΥ ΙΟΥΛΙΑ

Recommended Posts

ισόγειο κατάστημα χτισμένο πριν το 1925 εμβαδού 31 τ.μ.., όσο το καταστημα τόσο εμβαδόν έχει και το οικόπεδο.

θέλω να βγάλω έγκριση μικρής κλίμακας και η πολεοδομία μου λέει ότι το κτίριο μου είναι μη νόμιμο γιατί έπρεπε να έχει ακάλυπτο.

σύμφωνα με το ΓΟΚ του 1929 δεν μπορώ να εντοπίσω αν το λέει αυτό κάπου. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος. σύμφωνα με το άρθρο 44 του ΓΟΚ του 1929 έχω αρτιότητα στο οικόπεδο. Αλλά δεν γνωρίζω για το αν έπρεπε να αφήσουν ακάλυπτο?

Link to comment
Share on other sites

Από την πολεοδομία μου απαντάνε ότι δεν είναι νόμιμο το κτίριο διότι έπρεπε να έχει υποχρεωτικό ακάλυπτο. Δεν μου δίνουν άδεια εργασιών μικρ'ης κλίμακας σε μη νόμιμο κτίριο και προσπαθώ να βρώ αν ίσχυε κάτι με την κάλυψη. Ξέρει κάποιος να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Για ποια πολεοδομία αναφέρεσαι? Όλα τα προ 55 είναι νόμιμα υφιστάμενα ως έχουν αρκεί φυσικά να μη είναι έξω από την ρυμοτομική γραμμή.

 

Αν επιμένει να σου δώσει γραπτά την παρατήρηση στο σεντόνι και να γράψει και το άρθρο του νόμου που επικαλείται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.