Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πλάκα & στέγη ή μόνο στέγη


 
sakistsalikis

Recommended Posts

Πολλες οικοδομες πλεον στην περιοχη μου (Λευκαδα) εχουν στον τελευταιο οροφο πλάκα και στέγη ταυτοχρονα. Ρώτησα να μαθω γιατι γινεται αυτο. Μου ειπαν οτι προσφερει ηχομονωση, θερμομονωση, πυροπροστασια και αντοχη στο σεισμο μια τετοια κατασκευη επειδη γινεται πιο ακαμπτο το κτηριο.

Πριν απο μερικα χρονια θεωρουνταν απο τους ιδιους μηχανικους λαθος η τοποθετηση πλακας και στεγης.

 

Εγω (πολιτικος μηχανικος δεν ειμαι) εχω τις αντιρρησεις μου στην τοποθετηση πλακας στην κορυφη του κτηριου (και μιλαμε για κτηρια 2οροφα) επειδη:

1) με τον τροπο αυτο ανεβαζουμε ψηλοτερα το κεντρο βαρους του κτηριου.

2) Προσθετουμε βαρος στο κτηριο και μαλιστα στην κορυφη που αυξανει πολυ τις ροπες σε ενα σεισμο.

3)Αυξανεται το κοστος του σκελετου.

 

Απο οσα στατικα ξερω και απο αυτο που εχει δειξει η ιστορια, σε σεισμους ποτε δεν πεφτουν κτηρια που εχουν χαμηλα το κεντρο βαρους τους. Συνηθως κοβονται τα "ποδια" ψηλων κτηριων με μεγαλο βαρος ψηλα και συνεπως μεγαλες ροπες. Επισης εχω δει αποθηκες 40 ετων στα χωρια που εχουν χτιστει με τουβλο ή τσιμεντολιθο, χωρις θεμελιο,χωρις κολωνες, με στεγες απο τσιγκο (παναλαφρες) που δεν εχουν παθει τιποτα στους τοσους σεισμους. Αντιστοιχες αποθηκες με πλακα στην οροφη εχουν γκρεμιστει προ πολλου.

 

Τελικα τι ισχυει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν θα έλεγα ποτέ και νομίζω όλοι θα συμφωνήσουν, ότι ένα κτήριο θα "πεσει" πιο εύκολα έαν έχει πλάκα και ένα άλλο που δεν έχει δεν θα "πέσει". Αυτό είναι τρομερή γενίκευση και εντελώς αβάσιμη.

Η ύπαρξη πλάκας συνισφέρει στην διαφραγματική λειτουργία στο συγκεκριμένο επίπεδο, άρα επιδρά στατικώς θετικά, εκτός όλων των άλλων πλεονεκτημάτων (θερμομόνωση κτλ κτλ κτλ)

Τώρα αν μιλάς για θέμα κόστους, άλλο αυτό.........

Link to comment
Share on other sites

Καλλίτερα με πλάκα για τους λόγους που ανέφερες. Έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο επειδή απλουστεύεται η ξύλινη στέγη.

Αν τώρα θέλεις μόνο ξύλινη στέγη, γενικώς δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά υπό προυποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε μου απαντησε μια πελατης για ξυλινη στεγη οταν της προτεινα να την φτιαξει κυριως για ομορφια ??

 

Θα εχει το σπιτι μου κακο φενγκ σουι ! :shock:

 

χαχαχαχαχαχαχα, ημαρτον θεε μου !!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχουμε ομοιομόρφηση παραμορφώσεων και κατά συνέπεια εντάσεων. Σημεία που λόγω μεγάλων φορτίων θα είχαν μεγάλες μετακινήσεις, με καλό διάφραγμα την μεταβιβάζουν σε άλλα.

Επίσης το διάφραγμα έχει σαν αποτέλεσμα την μη εμφάνιση ροπών στις δοκούς στον ασθενή τους άξονα.

κ.λ.π κ.λ.π

βέβαια και χωρίς διάφραγμα αν το υπολογίσεις σωστά τότε κανένα πρόβλημα. Οι αβεβαιότητες φυσικά αυξάνουν

 

Όσον αφορά την την περίπτωση που ύπαρχει στέγη θέλει προσοχή η σωστή κατασκεύη των ελκυστήρων των ζευκτών όταν δεν έχεις διάφραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.