Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πλάκα & στέγη ή μόνο στέγη


 
sakistsalikis

Recommended Posts

Πολύ γενικές ερωτήσεις..

 

μία και αναφέρθηκε το κόστος, ας λάβουμε υπ΄όψιν μας και τη λειτουργικότητα της κάθε κατασκευής πχ θερμίδες που απαιτούνται παραπάνω για τη θέρμανση του πλεονάζοντα όγκου.

 

Επίσης, αν δεν υπάρχει πλάκα οι δοκοί ίσως πρέπει να αντιμετωπιστούν σαν υψίκορμοι λόγω την αυξημένων ροπών στις ασθενείς διαστάσεις και να οπλιστούν ανάλογα. στη συνέχεια δημιουργούνται πολλά θέματα που πρέπει να εξεταστούν για να εξασφαλιστεί η ομοιόμορφη κατανομή των ροπών στις παρειές..

 

αν πχ μία πλάκα πχ 80τ.μ. και 16εκ. μας δίνει ένα κόστος περίπου €3200

ποιος μπορεί να απαντήσει ότι η ενδεχόμενη υπερδιαστασιολόγιση των δοκών-υπ/ων (πάμε για άκαμπτη κατασκευή) και ο παραπάνω οπλισμός μαζί με τα xtra έξοδα για χρήση ξυλείας εμφανής στέγης πχ καστανιά και η βαφή τους δεν θα φτάσει το ποσό αυτό?

 

επίσης το κέντρο βάρους πρέπει να συμπίπτει με το κέντρο ελαστικής στροφής όχι απλά να είναι όσο πιο χαμηλά γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.. Μηπως ειναι κολπακι των μηχανικων (πολιτικων) ωστε να ξεπετανε τα στατικα με το προγραμμα και να μην κουραζονται;

 

Μπράβο!! ρε γατόνι μας κατάλαβες :shock:

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος της θέρμανσης θα είναι μεγαλύτερο όχι μόνο λόγω μεγαλύτερου όγκου προς θέρμανση αλλά και λόγω χειρότερης θερμομόνωσης αφού αν δεν υπάρχει πλάκα δε θα έχεις επιφάνεια που να συνορεύει με κλειστό μη θερμαινόμενο χώρο. Το θερμομονωτικό υλικό θα πρέπει να καλύψει μικρότερη επιφάνεια (πλάκα) ενώ στην κεκλιμένη στέγη θα χρειαστεί περισσότερο υλικό.

Επιπλέον, για τον ίδιο λόγο το κόστος της ψύξης του χώρου (αυτό θεωρώ το σημαντικότερο) θα είναι μεγαλύτερο ειδικά σε μια χώρα σαν την Ελλάδα.

 

Στατικά αν το εξετάσεις, με πλάκα και διάφραγμα θα μπορούσες να πάρεις q=3,50. Αν δεν έχεις διάφραγμα πιστεύω ότι πρέπει να πάρεις q=1,50.

Για τη Λευκάδα που ανήκει στη σεισμική ζώνη ΙΙΙ αν δεν κάνω λάθος, αυτό έχει πολύ μεγάλη επίδραση στο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

.. Μηπως ειναι κολπακι των μηχανικων (πολιτικων) ωστε να ξεπετανε τα στατικα με το προγραμμα και να μην κουραζονται;

 

Μπράβο!! ρε γατόνι μας κατάλαβες :shock:

 

άστα αυτά, που βαριέσαι να βάλεις μία τρύπα! άντε :lol: :lol:

 

Btw. υπολογισμός ζευκτών στέγης με πρόγραμμα είναι δεν είναι 10 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

 

Btw. υπολογισμός ζευκτών στέγης με πρόγραμμα είναι δεν είναι 10 λεπτά.

 

εγω σε 2' το κάνω συνήθως 8-)

Link to comment
Share on other sites

 

Btw. υπολογισμός ζευκτών στέγης με πρόγραμμα είναι δεν είναι 10 λεπτά.

 

εγω σε 2' το κάνω συνήθως 8-)

 

μαζί με την εκτύπωση λέω...8-).. :)

Link to comment
Share on other sites

μαζί με την εκτύπωση λέω...8-).. :)

 

όχι , η εκτύπωση μου παίρνει πολύ ώρα :???: - εξάλλου γι'αυτήν πληρώνομαι ουσιαστικά ,όχι για την μελέτη :)

Link to comment
Share on other sites

"κολπάκι" να τελειώνεις και στην εκτύπωση τσακα τσακα/λαμογιέ.

Ιδιότητες Εκτυπωτή->Ποιότητα Εκτύπωσης-> γρήγορη/πρόχειρη

:)

Link to comment
Share on other sites

"κολπάκι" να τελειώνεις και στην εκτύπωση τσακα τσακα/λαμογιέ.

Ιδιότητες Εκτυπωτή->Ποιότητα Εκτύπωσης-> γρήγορη/πρόχειρη

:)

 

νάσαι καλά συνάδελφε , θα το εφαρμόσω :)

 

...μόνο μην μάθουν οι πελάτες ...πως πληρωνώμαστε για το τίποτα!! σσσστττ!

Link to comment
Share on other sites

....... Μηπως ειναι κολπακι των μηχανικων (πολιτικων) ωστε να ξεπετανε τα στατικα με το προγραμμα και να μην κουραζονται;........

Κοίταξε, κάθε μηχανικός κρίνεται και ελέγχεται και χαρακτηρίζεται εν τέλει καλός ή κακός μελετητής από τη δουλειά που κάνει και η οποία φαίνεται στα δύσκολα (βλέπε σεισμός). Δε σημαίνει ότι ένα σπίτι χωρίς πλάκα είναι χειρότερα μελετημένο από ένα ακριβώς όμοιό του με πλάκα. Μπορεί το πρώτο να μελετήθηκε από ένα πολύ έμπειρο μελετητή, ο οποίος να μερίμνησε να αντιμετωπίσει σωστά όλα τα επικίνδυνα σημεία του μοντέλου του με κατάλληλες διατάξεις οπλισμού, ενώ το δεύτερο να μελετήθηκε από κάποιον πιο άπειρο που να επέπεσε σε λάθη, όχι εσκεμένα αλλά εν αγνοία του.Τότε η πρώτη λύση είναι σαφώς καλύτερη από τη δεύτερη λόγω μελετητή.

Να θυμάσαι ότι ένα πρόγραμμα δεν κάνει κάποιον σουπερ στατικό. Επίσης να θυμάσαι και νομίζω ότι όλοι όσοι ασχολούνται σοβαρά και αντιμετωπίζουν σοβαρά μία μελέτη θα συμφωνήσουν μαζί μου απόλυτα, ότι ένας σοβαρός στατικός ποτέ δεν "πετάει" τους ξυλοτύπους του πάνω στο χαρτί και του εκτυπώνει έτσι ακριβώς όπως τους έδωσε το Fespa και το κάθε Fespa, με ελαφριά την καρδιά χωρίς να επεξεργαστεί τα αποτελέσματα και να προβληματιστεί πάνω σ΄αυτά. Προσωπικά ο χρόνος που χρειάζομαι για να ετοιμάσω ένα ξυλότυπο έτοιμο προς παράδοση είναι ασύγκριτα περισσότερος απ΄αυτόν που χρειάζεται για να προσομοιώσω ένα μοντέλο. Δεν ξέρω, μπορεί να μην με κόβει η γκλάβα μου αρκετά, μπορεί να είμαι βλάκας που αφιερώνω extra εργατώρες, μπορεί εν τέλει να είμαι κακός μελετητής. Πάντως έτσι λειτουργώ. Άρα δεν τείθεται θέμα κούρασης γιατί αυτά που είναι να κάνεις θα τα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.