Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πλάκα & στέγη ή μόνο στέγη


 
sakistsalikis

Recommended Posts

Γιατί εξασφαλίζει την ενιαία μετατόπιση των κόμβων των κατακόρυφων στοιχείων κατά το σεισμό (οριζόντια φόρτιση).

Έτσι, κάποια εύκαμπτα κατακόρυφα στοιχεία που θα είχαν μεγάλες μετατοπίσεις, οι οποίες με τη σειρά τους θα οδηγούσαν σε μεγάλες εντάσεις, τώρα θα έχουν μικρότερη ένταση.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα που αναφέρεται παντού, το κουτί με και χωρίς το καπάκι του (διάφραγμα).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης η πλάκα συνδράμει και συμμετέχει ουσιαστικότατα στην κάμψη της δοκού όταν είναι σε θλίψη (όχι όμως όταν είναι σε εφελκυσμό).

Βέβαια η διαφραγματική λειτουργία της πλάκας είναι πιο ικανοποιητική κυρίως για ορθογωνικές πλάκες, όχι επίμηκες και με μηδενικό ή πολύ μικρό ποσοστό ανοιγμάτων επί της επιφανείας τους.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πραγματικα εχω αυτην την απορια θα ηθελα να συνεχισω λίγο. Οι μετακινήσεις και οι παραμορφωσεις που αναφερετε ετσι και αλλιως δεν προκαλουνται απο την μεγαλη μαζα του διαφραγματος?

Link to comment
Share on other sites

Αν λύσεις το ίδιο κτήριο με και χωρίς διάφραγμα και δεις τις μετατοπίσεις στη μια και στην άλλη περίπτωση θα διαπιστώσεις το αληθές ή όχι του λόγου.

Link to comment
Share on other sites

Προκαλούνται αλλά είναι ενιαίες. Δεν μετακινείται κάθε κόμβος ανεξέλεγκτα κατά τη διάρκεια μιας οριζόντιας σεισμικής διέγερσης.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει ήδη Χάρης, γιαυτο εχω και αυτη την απορία. Οι μετακινήσεις σε μερικα παραδειγματα που ελυσα ήταν και 70% μικρότερες.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον μιλας για μικρά ανοίγματα των 4-5 μ

Αν τα ανοίγματα γίνουν 7-8 με τετράριχτες κ.λπ τα πράγματα ζορίζουν

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος γιαυτο ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ?

Αυτα περι διαφραγματος και ανοιχτα κλειστα κουτια τα εχω υποψιν και εγω αλλα είναι οντως ετσι η απλα εξυπηρετουν την απλοτητα των υπολογισμων μας και την ανεπάρκεια των προγραμματων που χρησιμοποιουμε. Ο φιλος που ανοιξε το θέμα αν και δεν ειναι πολιτικος μηχανικος εθεσε ενα λογικο ερωτημα, πως φορτωνοντας την κατασκευη με καμποσους τόνους βελτιώνουμε την στατικη της συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανουμε μια μελετη πανω απο ολα μπαινει το κοστος.

Αν ηταν το κοστος αδιαφορο τοτε οι μηχανικοι δε θα χρειαζοταν. Θα φτιαχναμε σπιτια-καστρα με μπετο παντου, χωρις τουβλα και φουλ σιδερο και δε θα επεφτε ουτε με βομβαρδισμους.

 

Δυστυχως δεν εχω κανει ποτε στατικα σπιτιων. Ομως νομιζω οτι υπολογιζοντας φορτια και ροπες θελουμε (βαζουμε ως στοχο) το σπιτι να αντεχει σε καποια επιταχυνση σεισμου. Σημασια εχει ο λογος "αντοχη/κοστος".

Αρα το ερωτημα ειναι: Βαζοντας πλακα στην κορυφη του σπιτιου θα μειωσουμε τοσο το μπετο-σιδερο στις κολωνες και στα δοκαρια που το τελικο κοστος του σκελετου συνολικα να μειωθει (τουλαχιστον να μεινει το ιδιο) ωστε το κτιριο να εχει τις ελαχιστες προδιαγραφες αντοχης;

 

Να το θεσω αλλιως: Αν εγω διαθεσω 20.000 ευρω για να φτιαξω το σκελετο ενος συγκεκριμενου Χ σπιτιου 80 τ.μ. με πλακα πανω και σκεπη και ταυτοχρονα διαθεσω αλλα 20.000 ευρω για ενα Ψ σπιτι 80τ.μ ακριβως ιδιο αλλα μονο με στεγη χωρις πλακα, ποιο απ τα 2 θα βγει πιο γερο σε σεισμο;

 

 

Εισαι σιγουρος γιαυτο ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ?

Αυτα περι διαφραγματος και ανοιχτα κλειστα κουτια τα εχω υποψιν και εγω αλλα είναι οντως ετσι η απλα εξυπηρετουν την απλοτητα των υπολογισμων μας και την ανεπάρκεια των προγραμματων που χρησιμοποιουμε. Ο φιλος που ανοιξε το θέμα αν και δεν ειναι πολιτικος μηχανικος εθεσε ενα λογικο ερωτημα, πως φορτωνοντας την κατασκευη με καμποσους τόνους βελτιώνουμε την στατικη της συμπεριφορά.

Ο φιλος εδω με καλυπτει πληρως. Μηπως ειναι κολπακι των μηχανικων (πολιτικων) ωστε να ξεπετανε τα στατικα με το προγραμμα και να μην κουραζονται; Αυτη την υποψια την ειχα απ την αρχη, γιατι το συγκεκριμενο κολπο ειναι της τελευταιας 5ετιας στη λευκαδα. Απ οσο ξερω (μολις τελειωνω το πολυτεχνειο-ηλεκτρολογος) δεν εχει ανακαλυφθει τιποτα νεο οσον αφορα τα στατικα σπιτιων. Εμεις κανουμε στατικα γεφυρων, πυλωνων και καποιες αλλες κατασκυες αλλα εδω και 50 χρονια δεν εχει αλλαξει κατι πανω σε αυτο. Εξεληξη απ οσο γνωριζω μονο στα ηλεκτρονικα, τηλεπικοινωνιες, υπολογιστες υπαρχει.

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.