Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πλάκα & στέγη ή μόνο στέγη


 
sakistsalikis

Recommended Posts

Ναι Χάρη, όλες οι παραδοχές ίδιες

Συνολικές διαστάσεις 12χ12

Κάναβος 4χ4

Κολώνες 40/40, πλακες 15, δοκοί 20/50

Φορτίο στέγης 10kN/m στην περιμετρική δοκό.

Είπαμε πολύ απλοική επίλυση.

post-437-131887205539_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε νομίζεις ότι όταν δεν έχεις διάφραγμα θα πρέπει να πάρεις μικρότερο q, το πολύ 1,50 θα έλεγα, για να αντιπαρέλθεις τις αβεβαιότητες της σεισμικής συμπεριφοράς του κτηρίου;

Με το διάφραγμα πέρα των άλλων γίνεται και καλύτερη κατανομή των σεισμικών δυνάμεων στα κατακόρυφα στοιχεία. Διαφορετικά δεν υπάρχει η πιθανότητα να καταπονηθεί σεισμικά πολύ περισσότερο απ' ό,τι υπολογίζουμε ένα ασύνδετο λόγω έλλειψης διαφράγματος κατακόρυφο στοιχείο;

Link to comment
Share on other sites

Χάρη στο ισόγειο κτίσμα δεν είχε καμμία αλλαγή με q=1.50.

Στα πολυόροφοα τώρα, λόγω μη ύπαρξης διαφράγματος στον τελευταίο όροφο, και με εκτέλεση ικανοτικού ελέγχου, δεν νομίζω πως είναι σωστό να πάρω τόσο μικρό q.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμη τον ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ πιστευω οτι τοση ωρα μιλαμε για τελευταιο οροφο με πλακα ή χωρις πλακα, με δοκαρια, σε καμια περιπτωση σκετες κολωνες ετσι;

 

Τελικα οσον αφορα το στατικο μερος ενος 2οροφου κτηριου ο λογος

σεισμικη συμπεριφορα/κοστος ειναι καλυτερος με πλακα;

 

 

 

Να το δουμε συνολικα.

Χωρις πλακα: Θελω ταβανι ειτε ξυλινο ειτε γυψοσανιδα, θελω απο πανω καλη μονωση του ταβανιου, θελω καλη στεγη.

Με πλακα: Θελω μια μετρια στεγη, θελω σοβατισμα στην πλακα, δε θελω μονωση, καλυτερη πυροπροστασια, μεγαλυτερη δυσκολια στην ηλ. εγκατασταση αφου δε θα γινει στον ογκο της στεγης.

 

Συνολικα επιλεγω πλακα, σωστα;

 

 

 

 

Α! Και μια αλλη ερωτηση τωρα που φορτσαραμε:

Επειδη στην περιοχη γυρω γυρω ολοι εχουν κανει τριοροφα (στα χαρτια υπογειο, στην πραξη εισοδος στο υπογειο ανεβαινοντας σκαλακι) και εδω ειναι Ελλαδα οπου ολα παιζονται γυρω απο την αλιευση ψηφων, υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα στο μελλον η περιοχη να γινει σχεδιο πολης--> τριοροφο. Δεν ειναι επιστημονικη φαντασια αυτο που λεω, εγινε σε αλλο χωριο της λευκαδας πιο μικρο απο το δικο μου και πιο απομακρυσμενο απ την πολη. Το δικο μου συνορευει με την πολη και εχει εννωθει ουσιαστικα. Αν το υπολογισει ο μηχανικος να δεχεται 3ο οροφο στο μελλον, θα κοστισει πολυ παραπανω ο σκελετος;

Link to comment
Share on other sites

erling το κτίριο που έβαλες είναι περίπτωση!!

Έχεις πολύ μικρό κάναβο

Έχεις παντού δοκούς

Είναι σαν να έχεις διάφραγμα!!!

Link to comment
Share on other sites

οι πολιτικοι μηχανικοι ειναι υπερανω χρηματων; Ειναι διατεθυμενοι να ασχοληθουν ενα μηνα αποκλειστικα με το σπιτι καποιου; Οι περισσοτεροι οπως σε ολα τα επαγγελματα να τελειωνουν γρηγορα για να εισπραξουν θελουν. Και ενταξει ωραια ειναι η υπερασπιση του επαγγελματος και των συνεδελφων αλλα ποσοι συναδελφοι οταν εχουν αναλαβει την αδεια απο ενα σπιτι, πηγαινουν για αυτοψια στο σιδερωμα, στο καλουπωμα, οταν πεφτουν τα μπετα; Πολλοι δεν πατανε καθολου και αλλοι πηγαινουν 1-2 φορες. Το σπιτι κανονικα θελει αυτοψια οταν θα σιδερωθουν τα θεμελια, οταν θα καλουπωθουν, οταν θα πεσουν τα μπετα, και το ιδιο καθε φορα στις κολωνες στις πλακες καθε οροφου.

 

να ξεχωρίσουμε τα θέματα φίλε μου :

 

1)το θέμα της στέγης, που τα παιδιά σου δώσανε πολλές απαντήσεις και να σου πω και εγώ ότι γίνεται .-Αν το ζητήσεις απο το μηχανικό θα στο κάνει.Δεν υπάρχει έτσι απλά καλύτερο ή χειρότερο όλες οι λύσεις έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

 

2) Η άποψη που έχεις για τους πολ.μηχ.

 

..τελοσπάντων για να μην ..κακοχαρακτηρισθώ θα σου πω μόνο, ότι έχεις μεγάλο λάθος για τα πράγματα,

 

επίσης θα σε παρακαλέσω σαν ηλεκτρολόγος που είσαι ,να μην κάνεις ..στατικές αναλύσεις κ.τ.λ ..δεν το αντέχω!

 

------------------------------------------------------------------------------

επειδή θέλω να είμαι δίκαιος ,θα σου πω ότι υπάρχουν και οι μηχανικοί που περιγράφεις, μην γενικεύεις όμως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα πατριδα (Λευκαδα). Αυτα που ανεφερες σχετικα με τα 3οροφα, υπερυψωμενα υπογεια κτλ δεν γινονται μονο στην Λευκαδα οπως ξερεις, αλλα παντου και φυσικα μην ξεχναμε οτι ο ιδιοκτητης ειναι αυτος που ευνοηται απο κατι τετοιο, οχι ο μηχανικος....

Για τις αλλαγες που επικαλεισαι απο 2οροφο σε 3οροφο δεν μπορω να το πιστεψω (δεν το λεω προσωπικα για εσενα σε καμια περιπτωση) απλα ειναι to much!! Μαλλον καποιες μικροαλλαγες στους Ο.Δ. θα εγιναν για τους γνωστους λογους που ανεφερες και εσυ (εκλογες) και καποιοι το εκμεταλλευτηκαν, οποτε με λιγη ιντριγκα και κομπινα ξεπετατηκαν τα 3οροφα. πιο χωριο εννοεις, γιατι πριν 3 μερες γυρισα Αθηνα απο το νησι και μου κινεις πολυ την περιεργεια με αυτο πολυ λες.

επιφυλασσομαι να απαντησω αμεσα και για το αρχικο σου θεμα (στεγη-πλακα) λογω χρονου δεν γινεται τωρα, παντως πλακα!! θα επανερθω συντομα.

Link to comment
Share on other sites

να ξεχωρίσουμε τα θέματα φίλε μου :

 

1)το θέμα της στέγης, που τα παιδιά σου δώσανε πολλές απαντήσεις και να σου πω και εγώ ότι γίνεται .-Αν το ζητήσεις απο το μηχανικό θα στο κάνει.Δεν υπάρχει έτσι απλά καλύτερο ή χειρότερο όλες οι λύσεις έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

 

2) Η άποψη που έχεις για τους πολ.μηχ.

 

..τελοσπάντων για να μην ..κακοχαρακτηρισθώ θα σου πω μόνο, ότι έχεις μεγάλο λάθος για τα πράγματα,

 

επίσης θα σε παρακαλέσω σαν ηλεκτρολόγος που είσαι ,να μην κάνεις ..στατικές αναλύσεις κ.τ.λ ..δεν το αντέχω!

 

------------------------------------------------------------------------------

επειδή θέλω να είμαι δίκαιος ,θα σου πω ότι υπάρχουν και οι μηχανικοί που περιγράφεις, μην γενικεύεις όμως.

 

1)Το ξερω οτι ο μηχανικος θα το κανει αν το ζητησω αλλα εγω εθεσα ενα βασικοτατο ερωτημα: αντοχη/κοστος στις 2 περιπτωσεις. Τιποτα αλλο. Εδω αγοραζεις μηχανακι και ψαχνεις ολα τα τεχνικα χαρακτηριστικα, τεστ στο δρομο κτλ. Για το σπιτι να μη το ψαξω; να μην ψαξω τι ειναι καλυτερο για την περιπτωση μου ή και γενικοτερα;

 

 

2) Δεν ειπα οτι ολοι οι πολιτικοι μηχανικοι ειναι αδιαφοροι και θελουν μονο να παρουν τα λεφτα και να φυγουν. Ειναι παρα πολλοι. Οπως ειναι και πολλοι ηλεκτρολογοι, οπως ειναι και πολλοι γιατροι κτλ. Και να εισαι σιγουρος οτι δεν ειμαι απο αυτους που λενε: "Τον παλιοκλεφτη το μηχανικο, για μια σελιδα και μια υπογραφη μου πηρε 5.000 ευρω." Ομως ειναι και ανθρωπινο καμια φορα να ψαχνεις το πιο ευκολο, γρηγορο κερδος.

Στατικες αναλυσεις δεν κανω. Αποριες εκφραζω με βαση καποιες σκεψεις, μεμονωμενες πληροφοριες απο δω και απο κει. Δεν εξεφρασα καμια μεγαλη επιστημονικη θεωρια. Κακως βεβαια δεν το αντεχεις κατα τη γνωμη μου. Αν εχεις γραφειο μελετητικο σιγουρα οι πελατες σου εχουν κανει και χειροτερες ερωτησεις απ τις δικες μου.

 

 

 

 

Καλησπερα πατριδα (Λευκαδα). Αυτα που ανεφερες σχετικα με τα 3οροφα, υπερυψωμενα υπογεια κτλ δεν γινονται μονο στην Λευκαδα οπως ξερεις, αλλα παντου και φυσικα μην ξεχναμε οτι ο ιδιοκτητης ειναι αυτος που ευνοηται απο κατι τετοιο, οχι ο μηχανικος....

 

Μια και το εθιξες (δεν το ειπα για να κατηγορησω τους μηχανικους) διπλα στο σπιτι μου εχει γινει στα χαρτια ενα διοροφο κτηριο με υπογειο, στο οποιο ανεβαινεις με 3 σκαλια στο υποτιθεμενο υπογειο και ο χριστιανος δεν αρκεστηκε σε αυτο, εκανε και υπερυψωμενη στεγη με σοφιτα. 4οροφο δηλαδη σε περιοχη που επιτρεπει μεχρι διοροφο (7,5μετρα). Στο υπογειο εκτος του οτι ανεβαινεις με σκαλια (μιλαμε για επιπεδη περιοχη, οχι κεκλιμενη) υπαρχει στην εισοδο και ενα πραγμα σαν μεγαλη βεραντα με 2 κολωνες στις γωνιες στυλ παρθενωνας. αντε γεια δηλαδη. Ο ιδιοκτητης πηγε ενα μηχανικο και του ειπε: 'θελω να φτιαξω αυτο το σπιτι'. Ο μηχανικος του απαντησε:'Τετοιο πραγμα που θες απαγορευεται, δεν το αναλαμβανω'. Τελικα ομως βρηκε ανθρωπο που του το εφτιαξε.

 

 

 

 

Για τις αλλαγες που επικαλεισαι απο 2οροφο σε 3οροφο δεν μπορω να το πιστεψω (δεν το λεω προσωπικα για εσενα σε καμια περιπτωση) απλα ειναι to much!! Μαλλον καποιες μικροαλλαγες στους Ο.Δ. θα εγιναν για τους γνωστους λογους που ανεφερες και εσυ (εκλογες) και καποιοι το εκμεταλλευτηκαν, οποτε με λιγη ιντριγκα και κομπινα ξεπετατηκαν τα 3οροφα. πιο χωριο εννοεις, γιατι πριν 3 μερες γυρισα Αθηνα απο το νησι και μου κινεις πολυ την περιεργεια με αυτο πολυ λες.

επιφυλασσομαι να απαντησω αμεσα και για το αρχικο σου θεμα (στεγη-πλακα) λογω χρονου δεν γινεται τωρα, παντως πλακα!! θα επανερθω συντομα.

 

Εγω μενω στην Απολπαινα (2 χιλιομετρα απο την πολη). Το προαστιο ουσιαστικα της πολης της Λευκαδας. Ειναι οικισμος με αρτιοτητα 1000 τ.μ για το κατω χωριο, 500τ.μ για το πανω. Μεγιστο υψος 7,5μ. Αριθμος οροφων 2.

 

Στους καριωτες (4 χιλιομετρα απο την πολη) με πολυ λιγοτερο πληθυσμο ειναι σχεδιο πολης* με μεγιστο υψος 9μ και 3 οροφους. Περιτο να πω οτι τα 3οροφα υπαρχουν μια δεκαετια πριν που ισχυε το 7,5μ μεγιστο υψος, 2 οροφοι. Απλα τωρα θα νομιμοποιηθουν.

*Ισως να μην εχει εφαρμοστει ακομα αλλα ειναι υπο εγκριση σιγουρα (ειναι η μανα μου απο εκει και ειχαμε ενδιαφερθει για ενα οικοπεδο που εχει).

Επισης παλιοτερα ειχε γινει και το σχεδιο πολης της Λυγιας και τοτε ειχαν νομιμοποιηθει παρα πολλα σπιτια.

 

Παρενθετικα βεβαια ολα αυτα αλλα οπου υπαρχουν πολλα παρανομα ειναι πολυ πιθανο να βρεθει καποιος ή καποιοι να αλλαξουν τους ορους δομησης, ακομα και το νόμο. Εξαλλου στα πολεοδομικα καθε μερα ερχονται εγκυκλιοι, διαταγματα, νομοι, δικαστικες αποφασεις.... Εχουμε χασει το μπουσουλα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα γρηγορο τσεκαρισμα σε ολες τις δημοσιευσεις και θα προσπαθησω να σου απαντησω, οσο μπορω και εγω φυσικα σε καποια ερωτηματα που θετεις..

Καταρχας το ευκαμπτο και το ακαμπτο κτηριο, ειναι μια συνθετη εννοια. παντα υπαρχει η μεση λυση που ειναι και η βελτιστη και ως μηχανικοι αυτην καλουμαστε να βρουμε. Αλλιως οι μισοι απο εμας θα ελεγαν τα ευκαμπτα κτιρια ειναι καλυτερα σε σεισμο και οι αλλοι μισοι τα ακαμπτα. οπως διαπιστωννω μπορει να μην εισαι πολιτικος μηχανικος αλλα εχεις αρκετες γνωσεις σχετικα με την κατασκευη. θα εχεις διαπιστωσει λοιπον οτι σε 1 κτιριο που υπαρχει μια μεγαλη κολωνα, π.χ 150/25 επειδη ακριβως παρουσιαζει μεγαλη ακαμψια προσπαθουμε νε επιτυχουμε την ιδια ακαμψια αντιδιαμετρικα απεναντι της, αφου σε αντιθετη περιπτωση σε ενα σεισμο η ακαμπτη κολωνα θα εχει πολυ μικροτερη μετακινηση σε σχεση με μια ευκαμπτη απεναντι της και στην κινηση ---> , <----- η δευτερη θα αστοχουσε. ειναι πολυ απλοικο το παραδειγμα, αλλα νομιζω σε βοηθαει να καταλαβεις οτι ακαμπτο και ευκαμπτο ειναι σχετικες εννοιες.

Οσον αφορα τωρα τον λογο που ζητας αντοχη/ κοστος τα πραγματα και παλι δεν ειναι τοσο απλοικα αφου το κοστος που ζητας δεν εχει να κανει μονο με την κατασκευη (καλουπωμα - σιδερωμα - σκυροδετηση). Ενα απο τα μεγαλυτερα προβληματα που καλουμαστε ως μηχανικοι να λυσουμε στις συγχρονες κατασκευες ειναι η μονωση (υγρασια, θερμομονωση, ηχομονωση κτλ).

Κλεινοντας λοιπον ειμαι της αποψης οτι πλακα και στεγη πρεπει να πηγαινουν "πακετο" γιατι:

1. Στατικους λογους (Διαφραγμα)

2. Μονωση

3. Πυροπροστασια

4. Κοστος, ειναι πολυ χαμηλο το επιπλεον κοστος σε συγκριση με αυτα που κερδιζεις τοσο αμεσα οσο και εμμμεσα

Link to comment
Share on other sites

Επισης θα ηθελα να προσθεσω οτι:

1)Τα στατικα προγραμματα αλλαζουν βελτιωνονται συνεχως(υπαρχουν σφαλματα ομως)

2)Οι κανονισμοι ΕΑΚ EC1,2.. βελτιωνονται ως προς την ασφαλεια

3)Υπαρχουν καλοι και κακοι μηχανικοι

4)Για να εχει αντοχη ενα υποστυλωμα ειναι καλο να εχει βαρος απο πανω του ωστε το νd του να βρισκεται στη περιοχη του γονατου στο διαγραμμα και να μας δινει μεγαλυτερη MRd.Οποτε καποιο βαρος απο πανω βοηθαει.(βεβαια δε βοηθαει στις σεισμικες δυναμεις) Τελος το προγραμμα βγαζει τιμες ροπων σε σταθμες υποστυλωματων, για να φτασει το ψηλοτερο σημειο ενος υποστυλωματος στη τιμη αυτη τη μεγιστη του προγραμματος σημαινει οτι θα εχει φτασει πρωτα στα μεγιστα η τιμη στα χαμηλα του υποστυλωματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.