Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κύρια και μοναδική κατοικία


Recommended Posts

δεν είμαι απόλυτος, αλλά η ερωτ/ση Στ4

σε συνδυασμό και με την Θ3 σ' αυτά τα

συμπεράσματα με οδηγούν

 

Το μοναδική (δεν υπάρχει άλλη-ακόμη και επικαρπία Θ3) δεν μπήκε τυχαία

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν κάποιος έχει εκτός από αυτό που δηλώνει και κάποιο άλλο που πληρεί τις προϋποθέσεις (70μ² κλπ), τότε θα πάει σαν άλλη κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω ότι ο πελάτης του iguana μπορεί να δηλώσει για το σπίτι των 92τμ, εφόσον είναι η κύρια του κατοικία, τον συντελεστή κύριας και μοναδικής.

Δηλαδή άμα έχω στον πίνακα 5.1.α.α. του Ε1 το διαμέρισμα των 92τμ και στο Ε9 εμφάνιζα ακόμα ένα διαμέρισμα <70μ2, χωρίς τίποτα άλλο, θα το δήλωνα με 0,40.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να με βοηθήσετε στην εξής περίπτωση γιατί δεν έχω καταλάβει ακόμα τι παίζει με την κύρια και μοναδική κατοικία.

 

Ιδιοκτήτης νεόδμητης οικοδομής με κατάστημα στο ισόγειο και χώρους κατοικίας στους ορόφους. Ο ίδιος διαμένει αλλού, χωρίς να έχει ούτε επικαρπία, ούτε κυριότητα και δεν έχει στην κατοχή του άλλο ακίνητο. Υπάρχουν κλειστοί ημιυπαίθριοι σε κάθε όροφο. Θα μπουν όλοι στο ίδιο φύλλο καταγραφής; Πώς θα δηλωθεί; Όπως το βλέπω, θα πάει ως εξής: Υπηρεσίες για ισόγειο και α' όροφο (κατάστημα) σε ένα φύλλο καταγραφής. Κύρια και μοναδική κατοικία ο Β' όροφος ο οποίος έχει περισσότερα μ2 από τον Γ' όροφο. Άλλη κατοικία ο Γ' όροφος. Ως επικρατούσα χρήση στα γενικά στοιχεία υπολογισμού θα βάλω κύρια και μοναδική κατοικία, κι ας είναι μικρότερος ο Β' όροφος από ισόγειο και α' όροφο που είναι κατάστημα;

 

Περιμένω απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο το εμβαδό των κατοικιών των ορόφων;

 

80 και 50 περίπου (χωρίς του υπό νομιμοποίηση ημιυπαιθρίους χώρους, οι οποίοι προσθέτουν 12 και 14 τμ σε κάθε όροφο αντίστοιχα)

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι έχει δύο ακίνητα. το ένα καθ' όλα νόμιμο και το άλλο αυθαίρετο.

Μπορεί να μεταβιβάσει το νόμιμο, ώστε να του μείνει το αυθαίρετο ως κύρια και μοναδική κατοικία;

Ή πρέπει να φαίνεται στο τελευταίο Ε9 σαν κυρια και μοναδική κατοικία αυτο που τακτοποιείται

Εχει κάποιος καμια άποψη

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση αγροτεμαχιο να εχει αποκλειστικη χρηση για καλλιεργεια και αν εχει αυθαιρετο μεσα να μη μπορει να νομιμοποιηθει;

 

 

πχ . να εχει χρηση μονο για καλλιεργεια ελιας και να εχει μεσα αυθαιρετο

Link to comment
Share on other sites

Salpigoal

Ssouanis

 

Δεν αναφέρομαι απόλυτα και κακώς παρεξηγήθηκα

 

Γιατί πάτε όμως με τη λογική ή με το δίκαιο; Υπάρχει λογική στο νόμο;

Δέστε τι γίνεται με την εκτ εισφορά στη ΔΕΗ;

 

Ξεχνάτε ποιοι είναι οι σκοποί των 2 νόμων; (να μαζέψουν χρήμα με οποιοδήποτε τρόπο- ακόμη και αν αυτός είναι άδικος και πολλές φορές και αδυσώπητος-ανάπηροι)

 

δέστε πως ερμηνεύουν την
μοναδική

 

ΣΤ4 Διαμένω μόνιμα σε κατοικία (κύρια) 64 τ.μ εκτός σχεδίου. Επίσης στην κατοχή μου υπάρχει και μια οικία στην Αθήνα 92 τ.μ, όπου διαμένουν τα παιδιά μου, που σπουδάζουν εκεί και που είναι προστατευόμενα μέλη. Η κατοικία που διαμένω τώρα (64 τ.μ.) θεωρείται κύρια και μοναδική και τι δικαιολογητικά υποβάλω ;

 

Η κατοικία είναι μεν κύρια, αλλά δεν είναι και η μοναδική, οπότε δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο

μειωτικός συντελεστής 0,4 (του πεδίου 3α).

δέστε πως κόβουν περιπτώσεις (με το κύρια και μοναδική) λαμβάνοντας υπόψη και την επικαρπία ακόμη

Θ3) Κύρια και μοναδική κατοικία θεωρείται γι' αυτόν που έχει την επικαρπία ή γι' αυτόν που έχει την ψιλή κυριότητα;

 

Κύρια και μοναδική κατοικία θεωρείται γι' αυτόν που έχει την επικαρπία.

 

υ.γ

Mkara

 

δεν υπάρχει στο άρθρο 23 παρ 3 (αν δεν κάνω λάθος)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.