Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κύρια και μοναδική κατοικία


Recommended Posts

Εγω θα το σκεπτόμουν έτσι :

 

Αν μπορεί από τις σήμερα ισχύουσες πολεοοδμικές διατάξεις να υλοποιηθεί καθ'ύψος οικοδομή τέτοια που να ξεπερνά τα οριζόμενα στο άρθρο 26 παρ3 θα το έβαζα άλλη κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά

Τι απορείτε;

Υπάρχει λογική;

 

Μήπως για τους ίδιους λόγους, μάζεμα χρήματος, δεν υπάρχει και η άλλη διάταξη περί ύπαρξης σύστασης οριζοντίου και υποβολής τόσων δηλώσεων όσων και των αυτοτελών ιδιοκτησιών.

Άσχετα αν ο ιδιοκτήτης είναι ένας ή ακόμη και κατά τα μισά η σύζυγος του;

 

οπότε απαιτούνται ΧΧΧ παραβόλα και

ΧΧΧ αμοιβές μηχανικών

 

Νομίζετε τους μηχανικούς σκέφτηκαν; (δεν ξέρουν μήπως ότι ισχύει η ελευθ δ/ση αμοιβών;)

 

Όχι φυσικά αλλά για να τα πάρουν μαζεμένα ΧΧΧ από εδώ και ΧΧΧ από κει

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το σκεπτόμουν έτσι :

 

Αν μπορεί από τις σήμερα ισχύουσες πολεοοδμικές διατάξεις να υλοποιηθεί καθ'ύψος οικοδομή τέτοια που να ξεπερνά τα οριζόμενα στο άρθρο 26 παρ3 θα το έβαζα άλλη κατοικία.

 

Μα δεν πρόκειται ποτέ να σηκώσει εκεί κτίριο ο σημερινός ιδιοκτήτης τουλάχιστον...

Θα τα μεταβιβάσει όλα καπάκι μετά τη ρύθμιση.

Θα του βάλω κατοικία φάντασμα που δεν υφίσταται, δεν έχει αξιοποιηθεί ποτέ...δεν...δεν...δεν....

Και αν έχει και οικόπεδο θεωρείται και τρίτη κατοικία?

Θα μας πάρουν με τις πέτρες οι πελάτες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά

Τι απορείτε;

Υπάρχει λογική;

 

Μήπως για τους ίδιους λόγους, μάζεμα χρήματος, δεν υπάρχει και η άλλη διάταξη περί ύπαρξης σύστασης οριζοντίου και υποβολής τόσων δηλώσεων όσων και των αυτοτελών ιδιοκτησιών.

Άσχετα αν ο ιδιοκτήτης είναι ένας ή ακόμη και κατά τα μισά η σύζυγος του;

 

οπότε απαιτούνται ΧΧΧ παραβόλα και

ΧΧΧ αμοιβές μηχανικών

 

Νομίζετε τους μηχανικούς σκέφτηκαν; (δεν ξέρουν μήπως ότι ισχύει η ελευθ δ/ση αμοιβών ;)

 

Όχι φυσικά αλλά για να τα πάρουν μαζεμένα ΧΧΧ από εδώ και ΧΧΧ από κει

 

Αν κατάλαβα καλά σε αυτό που αναφέρεσαι λόγω καμένων πλέον εγκεφαλικών κυττάρων, υπάρχει σχετική "εγκυρότατη και με σφραγίδα υπουργείου απάντηση"!

Μέρος η´ απάντηση 8.

Link to comment
Share on other sites

313n

με το προηγ μήνυμά μου (συγνώμη χωρίς να προσβάλω τα εγκεφ καμένα κύτταρα σου, ‘όπως λες - ίσως δεν το κατάλαβες)

 

θέλω να πω και εγώ ότι με τόσα παράβολα και τόσες αμοιβές

Θα μας πάρουν με τις πέτρες οι πελάτες...

 

πάντως συμφωνώ με τον augoust (και το έχω αναφέρει σε μήνυμα μου)

Δες όμως στην παρ 3 του αρθ 26 (έχει και άλλα π.χ δικαίωμα οίκησης –το έχεις ξανακούσει ;)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, να ρωτήσω σε περίπτωση ιδιοκτήτη που δεν έχει ιδανικό μερίδιο σε οικόπεδο ή άλλο ακίνητο και έχει σε οικόπεδο εκτός σχεδίου αυθαίρετη οικοδομή με ισόγειο διαμέρισμα 120 τ.μ και διαμέρισμα στον πρώτο όροφο 120 τ.μ τότε λογικά θα πρέπει να πάει η μια σαν κύρια και μοναδική και η δεύτερη σαν άλλη κατοικία. Συμφωνείτε; Επίσης αν ήτανε μια ενιαία κατοικία 240 θα πήγαινε ολόκληρη σαν κύρια και μοναδική…;

 

Και ένα επιπλέον ερώτημα αλλά off topic είναι ότι για αυτά τα δυο ακίνητα δεν θα καταφέρει να κάνει σύσταση συμβολαιογραφικά γιατί είναι τακτοποιημένα για 30 χρόνια και όχι νόμιμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να με βοηθήσετε στην εξής περίπτωση γιατί δεν έχω καταλάβει ακόμα τι παίζει με την κύρια και μοναδική κατοικία.

 

Ιδιοκτήτης νεόδμητης οικοδομής με κατάστημα στο ισόγειο - A όροφο και χώρους κατοικίας στους Β' και Γ' ορόφους. Ο ίδιος διαμένει αλλού, χωρίς να έχει ούτε επικαρπία, ούτε κυριότητα, ούτε κατοχή άλλου ακινήτου. Υπάρχουν κλειστοί ημιυπαίθριοι σε κάθε όροφο. Θα μπουν όλοι στο ίδιο φύλλο καταγραφής; Πώς θα δηλωθεί; Όπως το βλέπω, θα πάει ως εξής: Υπηρεσίες για Ισόγειο και Α' όροφο (κατάστημα) σε ένα φύλλο καταγραφής. Κύρια και μοναδική κατοικία ο Β' όροφος ο οποίος έχει περισσότερα μ2 από τον Γ' όροφο. Άλλη κατοικία ο Γ' όροφος. Ως επικρατούσα χρήση στα γενικά στοιχεία υπολογισμού θα βάλω κύρια και μοναδική κατοικία, κι ας είναι μικρότερος ο Β' όροφος από ισόγειο και α' όροφο που είναι κατάστημα;

 

Περιμένω απόψεις. Τα τετραγωνικά των κατοικιών είναι 80 και 50 περίπου (χωρίς τους υπό νομιμοποίηση ημιυπαιθρίους χώρους, οι οποίοι προσθέτουν περίπου 10 τμ σε κάθε όροφο αντίστοιχα)

Link to comment
Share on other sites

όλοι οι όροφοι ως β' κατοικία

 

Σίγουρα; Εγώ νόμιζα κύρια και μοναδική τον β' όροφο και άλλη κατοικία τον γ' όροφο αφού ο γ' δεν πληροί τις στεγαστικές ανάγκες του ιδιοκτήτη. Το ισόγειο και Α' όροφος θα δηλωθούν ως άλλη κατοικία ή ως υπηρεσίες (αφού πρόκειται για χώρο εμπορικού καταστήματος);

Link to comment
Share on other sites

Paixtaras86 οι όροφοι είναι με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας? Αν δεν υπάρχει σύσταση δεν μπορείς να διαχωρίσεις ως κατοικίες τον Β' και τον Γ' όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.