Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κύρια και μοναδική κατοικία


Recommended Posts

Το ότι κάποιος έχει επικαρπία δεν σημαίνει απαραίτητα πως διαμένει εκεί, όπως είναι στην δική μου περίπτωση.

Έχει ο πατέρας μου επικαρπία αλλά διαμένω μόνο εγώ εκεί που έχω την ψιλή κυριότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν κάποιος έχει στο όνομα του κατοικία και ένα κατάστημα τότε η κατοικία που τμήμα της είναι αυθαίρετο πηγαίνει ως κύρια και μοναδική?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε ενα οικόπεδο με οικοδομική άδεια που αφορά ισόγειος οικοδομή με υπόγειο, ο ιδιοκτήτης κατοικεί στο υπόγειο δηλώνοντάς το στο Ε9 ως κατοικία ενώ το ισόγειο παραμένει ημιτελές. Δεν έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, αρα ειναι ο μοναδικός ιδιοκτήτης του κτιρίου.

Δεν θα μπορούσε να θεωρηθεί όλο το κτιριο ως μια κατοικία η οποια δεν εχει αποπερατωθεί ακόμα?

Μπορεί στην ρύθμιση για την αλλαγή χρήσης του υπογείου σε κατοικία να θεωρηθεί ως κύρια και μοναδική ενώ δηλώνει στο Ε9 και τον όροφο ως μη αποπερατωμένο?

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος αν κάτοικος εξωτερικού μπορεί να θεωρηθεί ότι έχει κύρια και μοναδική κατοικία?

Αν είναι αλλοδαπός μπορεί να θεωρηθεί κύρια και μοναδική?

Link to comment
Share on other sites

#123

να τα πουμε λιγο αναλυτικα..

 

Για να παρεις μειωτικο συντελεστη κυριας και μοναδικης κατοικιας, δεν πρεπει να εχεις αλλο σπιτι, σπιτια, οικοπεδο κλπ

Οταν λεει ο νομος "οικοπεδο" εννοει οτι εχεις εστω 400 τμ τα οποια με σδ εστω 1 χτιζουν 400 τμ. δλδ. καλυπτονται οι στεγαστικες σου αναγκες...

Αρα δεν παιρνεις συντελεστη.

Στην περιπτωση σου, λες οτι εχεις ενα υπογειο και ζητας μειωτικο συντελεστη διοτι το ισογειο ειναι ημιτελες...

Αλλά , αν ο νομος σε "χρεωνει" με τα μελλουμενα τμ. του αδομητου οικοπεδου, προφανως υπολογιζει και τα ημιτελη...

Ετσι νομιζω.

Αφου δεν εχεις συστησει οριζοντια ιδιοκτησια, δες αν π μπορεις να θεωρησεις ενιαια την οικοδομη, δηλ. το υπογειο , ως λειτουργικα συνδεδεμενο με το ισογειο..

 

Μηπως εισαι σε χωριο κατω απο 3000 κατοικους?....μηπως ειναι 3-4μελης οικογενεια?...

.....λεω τωρα...

Link to comment
Share on other sites

βραχιολια #124

ο μειωτικος συντελεστης ισχυει για αυτον που κατοικία κυρια - στην οποια διαμενει- και μοναδικη- να μην εχει αλλη...

 

Διαχωρισμος δεν υπαρχει για ξενους υπηκοους που διαμενουν μονιμα εδω...και εχουν τις ανω προυποθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, έχω διώροφο κτίριο με υπόγειο εκτός σχεδίου και χωρίς συσταση.

Το υπόγειο έγινε κατοικία και τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να του βάλει ρολόι Δεη.

Το κτίριο έχει κι άλλες αυθαιρεσίες που θα ρυθμιστούν με τον 4014.

Αφού δεν έχω σύσταση θα κάνω μία αίτηση.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Ο ιδιοκτήτης δεν έχει τίποτε άλλο στο ονομα του.

Η μία κατοικία είναι 120τ.μ. και η άλλη 200τ.μ.

θα δηλώσω και τις δύο κατοικίες ως ...άλλη κατοικία?

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι σε χωριο κατω απο 3000 κατοικους ...δεν εχεις προβλημα να δηλώσεις το ενα σαν κυρια και μοναδικη κατοικια και να παρεις μειωτικο συντελεστή

χωρις να επηρεαζει πόσα άλλα εχεις σε χωριο κατω απο 3000 κατοικους.

Αν εισαι σε πανω απο 3000...εχεις θεμα...

δλδ. δεν μπορεις να δηλωσεις οτι κυρια και μοναδικη κατοικια 320 τμ...διότι,

εχεις και προβλημα τεκμηριων διαβιωσης

εχεις και το Ε1 και πού δηλωνεις οτι καθεσαι και σε πόσα τμ. σπίτι...

εχεις και το Ε9 και τι γραφεις εκει...

εχεις και το Ε2 οπου πιθανον να το νοικιαζεις ή παραχωρεις σε άλλον...Ωστε,

Αν εισαι σε πανω απο 3000 κατοικους,

νομίζω οτι εχεις να δείς όλα τα παραπάνω

τα λέμε

υγ

αν δεν ξερεις τους κατοικους

τους βρισκεις στο "Καλλικρατης" κλπκλπ..

καποιος το έχει κατεβασει εδω προ 4μηνου...

.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

.......διαβασε λίγο στο 26 παρ, 3 και στην Λεμπεση 2012 αριθ/ 74 .... δεν ξεχωριζει για τον μειωτικο συντελεστη αν πρόκειται

είτε εντος είτε εκτος σχεδιου....

 

Λεει μονον οτι "δεν λαμβανεται ο μειωτικος συντελεστής ....αν εχει άλλη κατοικια...οικοπεδο...κλπκλπ"

επομενως

δες τις 3000 κατοικους....μπορει να εισαι σε παραπάνω...

και τα ξαναλέμε...

καλημερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.