Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κύρια και μοναδική κατοικία


Recommended Posts

Καλημέρα, επειδή πραγματικά με αυτό το θέμα έχω μπερδευτεί. Αν στο Ε9 εμφανίζεται κι ένα αγροτεμάχιο (πέρα από το οικόπεδο με το αυθαίρετο) στο οποίο αναγράφεται 1388 μέτρα καλλιέργειας ελιών αυτό σημαίνει ότι χάνει το μοναδική????δεν είναι τρομερά παράλογο...????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πολύ φόβο πήρες συνάδελφε

 

είπαμε να έχει οικόπεδο η κατοικία σε οικισμό κλπ >3,000

όχι και χωράφι;

Link to comment
Share on other sites

ξέρω γω...τα μισά που καταλαβαίνω βγαίνουν λάθος και τα άλλα τα αλλάζουν...γενικά με τα αυθαίρετα έχω βρει ζόρια....οπότε....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μπέρδεμα συνάδελφοι..Τώρα μου τυχαίνει περίπτωση όπου κάποιος θέλει να κάνει δήλώση για αυθαιρεσίες σε 2 διαμερίσματα , το πρώτο ειναι 92 τ.μ. και το δέυτερο 60 τ.μ.. Όταν θα κάνει για το 92 τ.μ. μπορεί να δηλώσει ως κύρια και μοναδική αφού το δέυτερο που έχει δεν ειναι μεγαλύτερο απο 70 τ.μ. Όταν ομως θα κάνει για το 60 τ.μ. δεν θα μπορεί να δηλώσει κύρια και μοναδική αφού θα έχει το άλλο που ειναι 90 τ.μ. Τα λέω σωστά? Είναι παράλογο πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μπέρδεμα συνάδελφοι..Τώρα μου τυχαίνει περίπτωση όπου κάποιος θέλει να κάνει δήλώση για αυθαιρεσίες σε 2 διαμερίσματα , το πρώτο ειναι 92 τ.μ. και το δέυτερο 60 τ.μ.. Όταν θα κάνει για το 92 τ.μ. μπορεί να δηλώσει ως κύρια και μοναδική αφού το δέυτερο που έχει δεν ειναι μεγαλύτερο απο 70 τ.μ. Όταν ομως θα κάνει για το 60 τ.μ. δεν θα μπορεί να δηλώσει κύρια και μοναδική αφού θα έχει το άλλο που ειναι 90 τ.μ. Τα λέω σωστά? Είναι παράλογο πάντως..

Σωστό Edited by spafent
Link to comment
Share on other sites

Μα ο νόμος αναφέρει τα 70 τ.μ. ως προυπόθεση για να ληφθεί κάτι ως κατοικία που πληροί τις στεγαστικές ανάγκες. Για ποιο λόγο τουλάχιστον στην μία περίπτωση να μην μπορεί να το λάβει ως κύρια και μοναδική?Και 5 κατοικίες να είχε εφόσον καμία δεν είναι πάνω από 70 τ.μ. θα μπορούσε να δηλώσει ως κύρια και μοναδικη νομίζω.

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 26 παράγραφος 3

Θεωρείται ότι πλη-

ρούνται οι στεγαστικές ανάγκες, εφόσον το άθροισμα

της συνολικής επιφάνειας που τους αντιστοιχεί υπερβαί-

νει τα εβδομήντα (70) τ.μ.. Η επιφάνεια αυτή προσαυξά-

νεται κατά τριάντα (30) τ.μ. για μέχρι δύο τέκνα και κατά

είκοσι (20) τ.μ. για πάνω από δύο τέκνα, που βαρύνουν

τον υπόχρεο ή τον άλλο σύζυγο.

 

Άρα δεν ισχύει το "καμία πάνω από 70". Το άθροισμα ΔΕΝ πρέπει να είναι πάνω από 70.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά έχεις δίκαιο. Θα πρέπει το άθροισμα να ειναι μικρότερο από 70 .Στο ερώτημα που έκανα τι ισχύει όμως?τελικά μόνο το στο ένα διαμέρισμα μπορεί να πάρει κύρια και μοναδική κατοικία?

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

iguana

δεν παίρνει κανένα σαν μοναδική και κύρια

πάνε και τα 2 σπίτια-διαμερίσματα σαν άλλη κατοικία

κομμένο και ραμμένο αυτό -πάει και τέλειωσε

συντ 0.50 - όσο και αν σε κακοφαίνεται

(αυτό κάνει το κύρια και μοναδική-ελαχιστοποιεί τις περιπτώσεις

‘α κατοικίας)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εισαι τοσο απολυτος ρε συ ΚΑΝΑ?

 

Εγω συμφωνω με το iguana....απο την διατυπωση στον Νομο, αυτο προκυτει...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.