Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κύρια και μοναδική κατοικία


Recommended Posts

iguana

στο Ε9 ή στο Ε1 φαίνεται ποιό σπίτι χρησιμοποιείς ως ιδιόχρηση και ιδιοκατοίκηση

κανονικά φαίνεται επίσης η επικαρπία και η κυριότητα ή η ψιλή σε άλλη κατοικία

 

letom

δες την απάντηση του ΥΠΕΚΑ

Η κατοικία είναι μεν κύρια, αλλά δεν είναι και η μοναδική, οπότε δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο μειωτικός συντελεστής 0,4 (του πεδίου 3α).

 

(απαντούν έτσι με μόνο το λόγο "ότι δεν είναι η μοναδική" αλλιώς θα απαντούσαν προκειμένου να αποφανθούμε πέστε μας και πόσα τέκνα κλπ)

Να υποθέσω φίλε ότι δεν έχουν μυαλό να απαντήσουν όπως εσύ πολύ σωστά σκέπτεσαι και απαντάς;

Ή ότι ο σκοπός του νόμου είναι να πάρει χρήματα απ’ όσους γίνεται περισσότερους (περιορίζοντας περιπτώσεις) και όσο γίνεται παραπάνω (συν 0,50 αντί 0,40);

 

Εγώ απαντώ το δεύτερο (όπως ακριβώς ΔΕΗ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να με βοηθήσετε στην εξής περίπτωση γιατί δεν έχω καταλάβει ακόμα τι παίζει με την κύρια και μοναδική κατοικία.

 

Ιδιοκτήτης νεόδμητης οικοδομής με κατάστημα στο ισόγειο και χώρους κατοικίας στους ορόφους. Ο ίδιος διαμένει αλλού, χωρίς να έχει ούτε επικαρπία, ούτε κυριότητα και δεν έχει στην κατοχή του άλλο ακίνητο. Υπάρχουν κλειστοί ημιυπαίθριοι σε κάθε όροφο. Θα μπουν όλοι στο ίδιο φύλλο καταγραφής; Πώς θα δηλωθεί; Όπως το βλέπω, θα πάει ως εξής: Υπηρεσίες για ισόγειο και α' όροφο (κατάστημα) σε ένα φύλλο καταγραφής. Κύρια και μοναδική κατοικία ο Β' όροφος ο οποίος έχει περισσότερα μ2 από τον Γ' όροφο. Άλλη κατοικία ο Γ' όροφος. Ως επικρατούσα χρήση στα γενικά στοιχεία υπολογισμού θα βάλω κύρια και μοναδική κατοικία, κι ας είναι μικρότερος ο Β' όροφος από ισόγειο και α' όροφο που είναι κατάστημα;

 

Περιμένω απόψεις. Τα τετραγωνικά των κατοικιών είναι 80 και 50 περίπου (χωρίς τους υπό νομιμοποίηση ημιυπαιθρίους χώρους, οι οποίοι προσθέτουν περίπου 10 τμ σε κάθε όροφο αντίστοιχα)

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι..κυρια και μοναδικη της κορης

 

Μας το εξηγείς λίγο αυτό ?

 

Αφού

 

α. Η κόρη έχει επικαρπία δεν θεωρείται ιδιοκτήτρια άρα δεν δικαιούται να κάνει δήλωση.

 

β. Οι γονείς δεν έχουν την επικαρπία άρα δεν θεωρείται κύρια και μοναδική για αυτούς λόγω Θ3.

 

Αλλη κατοικία το βλέπω με τις έως τώρα απαντήσεις του ΥΠΕΚΑ. Παράλογο ? Ναι αλλά δεν φταίω εγώ.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

@ΚΑΝΑ: Οι ερωτο-απαντητές απαντούν χωρίς να απαντούν.Στην τελική τι το έβαλαν το 0,40 αν δεν μπορεί να εφαρμοστεί σχεδόν σε καμία περίπτωση, συν το όλο μπέρδεμα που δημιουργείται? Ας έβαζαν 0,50 για όλες τις κατοικίες και να τελείωνε η υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

letom

 

(για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια και κουράζω)

 

σου λέω μόνο αυτό

 

"Ότι συνεχίζεις να σκέπτεσαι πολύ μα πάρα πολύ σωστά."

 

 

αλλά αν ήθελες να μαζέψεις χρήμα (διπλωματικά) θα σκεπτόσουν σίγουρα σαν ΥΠΕΚΑ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω.

Έχω περίπτωση όπου ο πελάτης μένει σε σπίτι που είναι ήδη γραμμένο στα παιδιά του. Κοινώς φιλοξενείται.

Έχει στην πλήρη κυριότητά του ένα και μόνο "έτοιμο" σπίτι το οποίο θέλει και να ρυθμίσει, όμως έχει δικαίωμα ύψους στην ίδια πολυκατοικία βάση χιλιοστών.

Δεν είναι κύρια και μοναδική κατοικία επειδή έχει δικαίωμα ύψους???

Θα μας τρελάνουν?

Link to comment
Share on other sites

Όπως διαβάζω το παράρτημα συμπεραίνω ότι ακόμα κι αν έχω ένα και μόνο σπίτι και τίποτα άλλο, αλλά αυτό είναι π.χ. 300 τ.μ. δε δικαιούμαι το μειωτικό συντελεστή 0,4. Διαψεύστε με!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής περίπτωση.

Ιδιοκτήτης (ψιλός κύριος) κάνει αίτηση για τακτοποίηση αυθαιρεσιών σε διαμέρισμα όπου δεν διαμένει. Ο ίδιος ιδιοκτήτης έχει την ψιλή κυριότητα ακόμη μιας κατοικίας και τίποτα άλλο. Δικαιούται τον μειωτικό συντελεστή?

Link to comment
Share on other sites

Paixtara

 

εσύ δικαιούσαι μειωμένο συντελεστή, (έχεις μία και μοναδική), αρκεί να έχεις και κυριότητα και επικαρπία

Αν την επικαρπία την έχει άλλος και εσύ έχεις την ψιλή-πάλι γιοκ και ας είναι η μοναδική σου κατοικία

Μην σου φαίνεται παράξενο που έχεις 300μ2 (ο νόμος ορίζει ελάχιστο 70+...+... και όχι το μέγιστο)

 

kg8980

δεν δικαιούσαι ούτε στη μία, ούτε στην άλλη,

γιατί σύμφωνα με την απάντηση των ε/α, για αυτόν που έχει την επικαρπία

θεωρείται κύρια και μοναδική-αλλά δυστυχώς από τον νόμο αυτός δεν δικαιούται να κάνει τη δήλωση γιατί δεν είναι ό "κύριος"

εκτός και αν το δηλώσει με το "φερόμενος κύριος"

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω.

Έχω περίπτωση όπου ο πελάτης μένει σε σπίτι που είναι ήδη γραμμένο στα παιδιά του. Κοινώς φιλοξενείται.

Έχει στην πλήρη κυριότητά του ένα και μόνο "έτοιμο" σπίτι το οποίο θέλει και να ρυθμίσει, όμως έχει δικαίωμα ύψους στην ίδια πολυκατοικία βάση χιλιοστών.

Δεν είναι κύρια και μοναδική κατοικία επειδή έχει δικαίωμα ύψους???

Θα μας τρελάνουν?

 

Και συμπληρώνω την απάντηση του ΤΕΕ που πήρα πριν 2 ώρες...

.........Δεν εχουν ιδέα τι συμβαίνει αν έχεις δικαίωμα ύψους...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.