Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θράσος & Θ’ Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων για τη Ρύθμιση Αυθαιρέτων


Recommended Posts

εγω θα το ριξω στην τρελλη.....να περνω απο τα 33 μου αγχολυτικα οπως πριν λιγο δεν γινεται για τον καθε κομματοσκυλο που τον εχουν σε μια κ@λ@καρεκλα και απαντα οπως του γκ@βλ@σει....

 

θα τις ριξω θα τις περαιωσω και αν γινει ελεγχος θαχω απο διπλα την δικαιολογηση και ας δωσουν την διαφορα,,,,,,,τελικα @@@@ που δεν παμε πολεοδομια....θα ειχε την ευθυνη του προστιμου αλλος...ουτε τ.ζ ουτε πως υπολογιζεται...κυριε αυτες τις παραβασεις εχω δωσε προστιμο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα προβληματα με τα λαθη υπολογισμου δεν ειναι μεγαλα...εχουμε ακουσει αλλα κι αλλα εδω μεσα...οχι τετοιες περιπτωσεις...ηταν σιγουρο οτι θα υπαρξουν λαθη και "λαθη"...δε νομιζω οτι θα παρει κανεις το κεφαλι κανενος...επισης απο τη στιγμη που ειναι ηλεκτρονικο το συστημα παιζουν κι αλλα λαθη ασχετα με ερμηνειες κτλ...στους πελατες ειναι υποχρεωτικο να εξηγεις τι συμβαινει και οτι ειναι πιθανο να αναθεωρηθουν τα προστιμα κατα τον ελεγχο

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

απο εξηγηση αλλο τπτ.......εδω με παρακαλανε με 40.000 προστιμο να το ριξω να περαιωσουν και τους λεω να περιμενουμε ναμαστε πιο σιγουροι.....

 

ευτυχως εκανα επιλογη πελατων γιατι ηξερα οτι δνε θα μπορω να κανω πολλους και σωστα και ειμαι ηρεμος απο αυτη την οπτικη

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο αλλά μέσα στα πλαίσια του τόπικ. Βλέπετε εσείς τον τρόπο υπολογισμού του αναλυτικού προϋπολογισμού (τιμές εργασίας υλικών κτλ) στα έγγραφα που αναφέρει η Θ.1 εγκύκλιο 8/90,Π.Δ. 515/89 ή ΦΕΚ 886 β? Γιατί εγώ δεν τον βλέπω.

Αν σου κάνει προχώρα μ' αυτό http://www.michanikos.gr/files/file/171-atoe/
Link to comment
Share on other sites

Αρη δεν λεει αυτο η Θ4...

Βαζει μια φραση που τα κανει σαλατα ολα απο την αρχη..

Και η φραση αυτη ειναι:

"συγκρινονται με τα μεγιστα επιτρεπομενα μεγεθη, που ισχυουν στην περιοχη του ακινητου, ανεξαρτητα αν υπολοιποντια ή υπερβαινουν τα μεγεθη αυτα"

 

Με λιγα λογια,πιασε το αυγο και κουρευτω...!!!

Βρε συναδελφε...

Μιλαμε για αυθαιρεσιες καθ'υψος..

 

Αλλα δεν μας λενε αν λαμβανουμε υποψη τον συντελεστη αυτο και στις περιπτωσης ΜΗ υπερβασης του ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΟΥ υψους της περιοχης..

 

μα αυτό είπανε την Κυριακή.

Υπέρβαση σε σχέση με την Ο.Α ( και όχι με την οικοδομή) και υπολογισμό του ποσοστού σε σχέση με την περιοχή.

Διαφορετικά όταν έχεις π.χ υπόλοιπο δόμησης θα έπρεπε να το αφαιρείς

Link to comment
Share on other sites

εγώ κρίνω κατά περίπτωση, ξέρω να το αιτιολογήσω και κινούμαι κυρίως διαβάζοντας τον Νόμο και όχι τόσο τις ερωταπαντήσεις.

 

Εαν κάτι στις ερωταπαντήσεις είναι λάθος ή δεν σαν κάνει απλά αγνοήστε το.

 

Δεν υπάρχουν ελενκτές μηχανικοί για να σας κάνουν τη ζωή δύσκολη οπότε μην μιζεριάζετε.

 

Κάντε το καλύτερο για σας και τους πελάτες σας.

 

Απλοποιήστε τα πράματα.

 

Εγω με αυτές τις αρχές κινούμαι.

 

Οτιδήποτε ξέρετε να το αιτιολογήσετε επαρκώς μην το φοβάστε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα προβληματα με τα λαθη υπολογισμου δεν ειναι μεγαλα...εχουμε ακουσει αλλα κι αλλα εδω μεσα...οχι τετοιες περιπτωσεις...ηταν σιγουρο οτι θα υπαρξουν λαθη και "λαθη"...δε νομιζω οτι θα παρει κανεις το κεφαλι κανενος...επισης απο τη στιγμη που ειναι ηλεκτρονικο το συστημα παιζουν κι αλλα λαθη ασχετα με ερμηνειες κτλ...στους πελατες ειναι υποχρεωτικο να εξηγεις τι συμβαινει και οτι ειναι πιθανο να αναθεωρηθουν τα προστιμα κατα τον ελεγχο

 

Δυστυχώς είναι πολύ μεγάλα,

και καθημερινά γίνομαι δέκτης μηχανικών που είναι σε απογνωση γιατι πλήρωσαν πρόστιμο με μικρότερο ποσό ή γιατι δεν μπορούν περαιώσουν την διαδικασία.

Το πρόβλημα το έχει δημιουργησει, όπως έχω ξαναπει, η εγκύκλιος 13, που έιναι μακράν ότι πιο κακογραμμένο και προχειρογραμμένο υπάρχει.

(και γιαυτό συνοδεύεται με ένα σωρο μερη ερωτοαπαντήσεων)

 

Ας βγάλουν μια ορθη επαναληψη ή μια καινουρια εγκυκλιο πάνω σ'αυτην και να δεις για ποτε θα λυνονταν τα προβλήματά μας.

Το θέμα panos είναι καθαρά πρακτικό.

Ας μας πουν τι συντελεστές παίρνουμε σε κάθε περίπτωση.

Δεν μπαίνει πουθενά λογική μηχανικού εδώ.

Ούτε και επιστημονική τεκμηρίωση υπάρχει, εκτός αν εννοείς ερμηνεία εγκυκλίου. Βρείτε τις διαφορές λοιπόν.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

μα αυτό είπανε την Κυριακή.

Υπέρβαση σε σχέση με την Ο.Α ( και όχι με την οικοδομή) και υπολογισμό του ποσοστού σε σχέση με την περιοχή.

Διαφορετικά όταν έχεις π.χ υπόλοιπο δόμησης θα έπρεπε να το αφαιρείς

 

Αρα φιλε εσυ λες οτι ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ πρεπει να ελεγχεται η υπερβαση υψους, καλυψης, δομησης και να μπαινουν οι αντιστοιχοι συντελεστες..??

Ακομα και οταν εχω υπολοιπο δομησης, καλυψης, υψους?? ***

Αυτο δεν ειναι και πολυ λογικο..

Εκτος του οτι ερχεται σε αντιθεση με οσα ξεραμε, τιμωρει το ιδιο και αυτους που εχτισαν περισσοτερα απο τα επιτρεπομενα και αυτους που εχτισαν περισσοτερα απο την ΟΑ...

 

***Αρη μου αλλαξες το "ειναι" τωρα...

Ή εγω το ειχα καταλαβει λαθος ή οντως εκαναν μλκ αυτοι...

Εγω κοιταγα τους συντελεστες 5,6,7 μονο οταν δεν ειχα υπολοιπα δομησης, καλυψης, υψους...

 

ΥΓ. Ακυρο...Γιαυτο επεμενα απο την αρχη...Καλα τα λεει η Θ4.... Δειτε τα πρωτα μου ποστ..

 

terry,

μια χαρά τρόπο σου βρίσκω να εφαρμοστεί....

 

Τα τετραγωνικά που υπερβαίνουν το ύψος θα πάνε με φύλλο καταγραφής και 0.2 ή 0.4 (όοοοοοοοοοοοοοοταν η φόρμα του ΤΕΕ το επιτρέψει)... και η υπόλοιπη στέγη θα πάει με κατηγορία 13. Τόσο απλό!!!!

 

Το θέμα όμως ΔΕΝ είναι αυτό στην κουβέντα μας.... το θέμα είναι με πιο σκεπτικό η υπέρβαση ύψους θεωρήθηκε πιθανότητα και ΟΧΙ δεδομένη όταν μιλούσαν για αυθαίρετη στέγη.

 

Δεν σε καταλαβα..

Αν πχ εχεις ΜΟΝΟ στεγη (οχι σοφιτα απο κατω) και βαλλεις τα τμ που υπερβαινουν το υψος τοτε ειναι σαν να βαζεις υπερβαση δομησης..

Αρα ακυρο...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

terry,

Μα άμα έχεις υπόλοιπο δόμησης, κάλυψης, ύψους μπορείς να βγάλεις άδεια, χωρίς να πληρώσεις πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.