Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θράσος & Θ’ Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων για τη Ρύθμιση Αυθαιρέτων


Recommended Posts

Μιλωντας πριν απο λιγο με τεε και αυτοι μου ειπαν οτι ουσιαστικα ο νομος 4014 , η εγκυκλιος 13 και η τροπολογια 4030 ειναι τα νομιμα, και η εγκυκλιος 13 αναφερεται στο επιτρεπομενο υψος της περιοχης. Πως ειναι δυνατον να λαμβανουμε υποψην ερωτοαπαντησεις -οι οποιες καθε εβδομαδα η μια αναιρει την αλλη!!

 

dora μη μας τρελαίνεις άλλο βραδυάτικα! χεχε

το θέμα λύθηκε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι να σας πω βρε παιδια και η κοπελα με την οποια μιλησα , τρελλαμενη ηταν και αυτη,και μιλωντας μαζι της , θετοντας τον παραπανω συλλογισμο, μου ειπε οτι ουσιαστικα εχω δικιο , το ιδιο πιστευει και αυτη, και οτι σε ενα δικαστηριο σε τι θα βασιστουμε σε ερωτοαπαντησεις ή στα επισημα εγγραφα? .

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια σου είπε σε ποιο σημείο ακριβώς της εγκυκλίου το λέει αυτό που σου είπε;

Επίσης πως γίνεται να αναφέρεται ''νομίμως υφιστάμενο κτίριο'' και να σου λέει μετά ότι έχεις υπέρβαση ύψους επιτρεπόμενου περιοχής;

Link to comment
Share on other sites

Hans Landa

Μην το συζητάς καν.

Δεχομαι και το σχόλιο για την γκρίνια και την σαβούρα, αφου έχω υποπέσει στο σφάλμα και εγώ πολλάκις.

Πάμε για άλλα.

 

dora22

Είναι να τρελλαίνεσαι.

Νομίζω πρέπει να απαιτήσουμε εγκυκλίους μόνο απο εδώ και πέρα, αλλά να μην είναι σαν την 13 γιατι τότε ζήτω που καήκαμε...

Link to comment
Share on other sites

Τhodoris4

Αν δεις στο παραρτημα της εγκυκλιου "επεξηγηματικο -ερμηνευτικο υπομνημα ...." στην κατηγορια 6 για την υπερβαση υψους λεει οτι σημειεται η υπερβαση υψους ως προς το επιτρεπομενο της περιοχης και το ιδεατο στερεο.

Soundholics συμφωνω μαζι σου , μονο εγκυκλιοι!!!

Edited by dora22
Link to comment
Share on other sites

dora22

τα ξανάπαμε

ίδια διατύπωση για το ύψος έχει και για την δόμηση και για την κάλυψη.

Μιλάει για υπερβαση ύψους σε εκατοστά (από το εγκεκριμένο ύψος) το οποιο συγκρίνεται με το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής (του τότε ή του τώρα) για να μας δώσει το ποσοστό υπέρβασης.

Όσον αφορά το ιδεατό στερεό, υπάρχουν περιπτώσεις που έχουμε παραβιαση ιδεατού στερεού δίχως παραβίαση ύψους, π.χ. κλεισμένος εξώστης ορόφου που τέμνεται από την γραμμή ιδεατού στερεού.

 

Εξάλλου η λογική ότι πάμε για όλα με το επιτρεπόμενο, έμπαζε στις περιπτώσεις που είχαμε υπερβαση ύψους δίχως υπέρβαση δόμησης και δίχως να ξεπερνάμε το επιτρεπόμενο. Αφου ο νόμος ξεκαθάριζε ότι αυθαίρετες κατασκευές έχουμε καθ'υπέρβαση της αδείας, δημιουργείται ένα πρόβλημα του πως υπολογίζουμε τα παραπάνω. (η kapa π.χ. είχε προτείνει να κάνουμε αναλυτικό)

Εκεί είχαμε μια αυθαιρεσία καραμπινάτη η οποία δεν μπορούσε να μπει σε φύλλο καταγραφής (ούτε υ.δόμησης είχαμε ούτε υ.ύψους είχαμε αν ισχυε η διαφορά με το επιτρεπόμενο)

 

Πάντως συμφωνούμε.

Εγκύκλιοι και μόνο.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση Θ.8 που αφορά το πως υπολογίζουμε τις υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης, ύψους κ.τ.λ. στα μη άρτια και οικοσομήσιμα οικόπεδα εκτός σχεδίου τα οποία έχουν άδεια, είναι πολύ βασική.

 

Γιατί αναφέρεται μόνο στα ψευδή στοιχεία ? Εάν υπάχει άδεια π.χ. λυόμενου ή β' φάση 1337/83 μας έχουν πει ότι μετράει σαν άδεια. Σε αυτές τις περιπτώσεις τι γίνεται ? Μπορεί να έχω ένα αυθαίρετο με β' φάση 1337/83 το οποίο δεν χρειάζεται να μπει στον 4014 όμως να έχει γίνει προσθήκη καθ' ύψος και να είναι σε μη άρτιο οικόπεδο. Σε αυτήν την περίπτωση πως βάζω τις υπερβάσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση Θ.8 που αφορά το πως υπολογίζουμε τις υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης, ύψους κ.τ.λ. στα μη άρτια και οικοσομήσιμα οικόπεδα εκτός σχεδίου τα οποία έχουν άδεια, είναι πολύ βασική.

 

Γιατί αναφέρεται μόνο στα ψευδή στοιχεία ? Εάν υπάχει άδεια π.χ. λυόμενου ή β' φάση 1337/83 μας έχουν πει ότι μετράει σαν άδεια. Σε αυτές τις περιπτώσεις τι γίνεται ? Μπορεί να έχω ένα αυθαίρετο με β' φάση 1337/83 το οποίο δεν χρειάζεται να μπει στον 4014 όμως να έχει γίνει προσθήκη καθ' ύψος και να είναι σε μη άρτιο οικόπεδο. Σε αυτήν την περίπτωση πως βάζω τις υπερβάσεις ?

 

nik πράγματι είναι πολύ ενδιαφέρον το Θ8 και δεν αναφέρεται μόνο στα εκτός σχεδίου...αφορά πολλές περιπτώσεις! Κι αν έχουν δει τα ματάκια μας μούφες τοπογραφικά αδείας...Νομίζω ότι εμπίπτει στη γενικότερη πολιτική εξύψωσης του ρόλου του τοπογραφικού τελευταία! Και χαίρομαι γι αυτό...Κάποιοι βέβαια θα το καταλάβουν λίγο αργά...

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

Καθηστε γιατι θα τρελλαθω εγω στο τελος (αν και δεν νομιζω οτι θα ειμαι η μονη) Εστω ενα αριθμητικο παραδειγμα :

Ισογειο και α οροφος με αδεια (καλυψη 60μ2, συνολικη δομηση 120μ2 χωρις υπολοιπο, και υψος 6,00μ -ολα αυτα συμφωνα με την αδεια)Φτιαχνω αυθαιρετο β οροφο 40μ2 .Εχω αυθαιρεσια μονο ως προς την δομηση, και το υψος συμφωνα με την αδεια ( Θ4 ) γιατι ο Ηans Landa αναφερε παραπανω οτι "φαινεται οτι εχουμε υπερβαση δομησης καλυψης υψους σε ολες τις περιπτωσεις συμφωνα με την Θ4." Σε προσθηκη αυθαιρετου οροφου οπου τα μ2<μ2 της καλυψης δεν μπορει να παιζει υπερβαση καλυψης

Edited by dora22
Link to comment
Share on other sites

Καθηστε γιατι θα τρελλαθω εγω στο τελος (αν και δεν νομιζω οτι θα ειμαι η μονη) Εστω ενα αριθμητικο παραδειγμα :

Ισογειο και α οροφος με αδεια (καλυψη 60μ2, συνολικη δομηση 120μ2 χωρις υπολοιπο, και υψος 6,00μ -ολα αυτα συμφωνα με την αδεια)Φτιαχνω αυθαιρετο β οροφο 40μ2 .Εχω αυθαιρεσια μονο ως προς την δομηση, και το υψος συμφωνα με την αδεια ( Θ4 ) γιατι ο Ηans Landa αναφερε παραπανω οτι "φαινεται οτι εχουμε υπερβαση δομησης καλυψης υψους σε ολες τις περιπτωσεις συμφωνα με την Θ4." Σε προσθηκη αυθαιρετου οροφου οπου τα μ2<μ2 της καλυψης δεν μπορει να παιζει υπερβαση καλυψης

 

Δεν εννοούσε αυτό ο Hans Landa...σε αυθαίρετη προσθήκη ορόφου βάζεις υ.υ, σε αυθαίρετη προσθήκη κατ'εκταση υ.κ....

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.