Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θράσος & Θ’ Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων για τη Ρύθμιση Αυθαιρέτων


Recommended Posts

εγω με την Θ4 2 περιπτωσεις κλειστων εξωστων πουχω περαιωσει με βγαζει στη σεντρα.......δεν ειχα στον υπολογισμο του προστιμου ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΚΑΛΥΨΗς γιατι το υπολογισα με τα επιτρεπομενα.......τωρα με την νεα λυση που λενε επρεπε να εχω Υ.Κ κατω απο 20% !!!!

 

αντε να βρω ακρη τωρα....

 

 

και συμφωνα με το Θ7 ...υπογειο που δνε υπηρχε στην αδεια και ειναι στην μια μερια ξεμπαζωμενο περνει 0,5 ?

και σε αυτο μια ερωτηση....εχουμε 100 τ.μ υ.δ που τα πρωτα 30 εχουν προσοψη σε ισογειο.....τα υπολοιπα 70 απο πισω που τα διαχωριζει πορτα στην ουσια ειναι υπογεια ασχετα πουναι κυριας χρησης.....βαση ΓΟΚ θεωρουνται υπογεια....0,5 περνουν?

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η Θ4 είναι σε αντίθεση με την Γ2.

Να αναλάβουμε πρωτοβουλία. Τόσα μέλη είμαστε..

 

παιδιά,

 

δεν είναι σε αντίθεση αυτά τα δύο (Θ4 και Γ2..)

 

απλά σου λέει στη Θ4 ότι το παράβολο το πληρώνεις με βάση τις υπερβάσεις στην οικοδομική άδεια

ενώ τα πρόστιμα τα πληρώνεις με βάση τους όρους δόμησης που σε συμφέρουν..

 

(να βγάλουν κανένα φράγκο παραπάνω από το παράβολο αφού αν είναι υψηλότερο από το πρόστιμο δεν επιστρέφεται..)

Link to comment
Share on other sites

εγω με την Θ4 2 περιπτωσεις κλειστων εξωστων πουχω περαιωσει με βγαζει στη σεντρα.......δεν ειχα στον υπολογισμο του προστιμου ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΚΑΛΥΨΗς γιατι το υπολογισα με τα επιτρεπομενα.......τωρα με την νεα λυση που λενε επρεπε να εχω Υ.Κ κατω απο 20% !!!!

 

αντε να βρω ακρη τωρα....

 

akius ότι έγινε έγινε...δε θα σαι ο μόνος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να υπογραμμιζεις και να ρωτάς τόσο επιθετικά.

Μέχρι τώρα δεν έχω συναντήσει στεγη που ο κορφιάς της δεν ξεπερνά το εγκεκριμένο ύψος της επικάλυψης της αδείας.

Αυτό όμως δεν λέει κάτι για το μυαλό αυτών που νομοθετούν.

 

Επίσης, στις περιπτώσεις που η στέγη δεν λογαριάζεται στο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν θα μετρήσω υπέρβαση ύψους αν η ανύψωση του κορφιά συμφωνεί με τα επιτρεπόμενα κατά περίπτωση (1,50 μ. ή 1,20 μ.)

Σε αυτές λοιπόν τις περιπτώσεις θα έχω συντελεστή 13 ΧΩΡΙΣ εξέταση συνελεστή 6.

Τι γνώμη έχεις λοιπόν γι'αυτές τις περιπτώσεις?

Φωτογραφίζονται στην ερωτοαπάντηση ?

 

Συγγνώμη για την υπογράμμιση αν αυτό σε ενόχλησε... δεν ήταν σκοπός μου να γίνω επιθετική... απλά να πάρω μια ολοκληρωμένη απάντηση στην ολοκληρωμένη ερώτησή μου που είχε προηγηθεί...

 

Επί της ουσίας τώρα....

 

Όχι, θεωρώ ΑΠΟΛΥΤΑ πως ΔΕΝ φωτογραφίζονται στην ερωταπάντηση... απλούστατα γιατί το να έχει κάνει κάποιος στέγη που ΔΕΝ φαίνεται στην άδεια... ΕΙΝΑΙ υπέρβαση εγκεκριμένων αδείας!!!!!!

 

Και ή μιλάμε για υπέρβαση αδείας ή για υπέρβαση επιτρεπομένων οικοπέδου.... ΔΕΝ γίνεται συνδυασμός των δυο.....

 

Και μόνο που δηλώνεις το παραπάνω υπογραμμισμένο, σημαίνει ότι ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ συγκρίνεις με τα επιτρεπόμενα της περιοχής και ΟΧΙ με τα εγκεκριμένα της αδείας....

 

Εσύ τι γνώμη έχεις γι αυτό ???

Link to comment
Share on other sites

και εκει που λεει για την επικαρπια.....ο ψιλος κυριος δεν κανει την αιτηση? τι σχεση εχει ο επικαρπωτης? γμτ 4 μερες σερι εχω κανει 2500 χλμ σε εκτος εδρας και δεν κουραστηκα.... μου @@@@ την ψυχολογια καθε φορα οι απαντησεις του υπεκα

Link to comment
Share on other sites

παιδιά,

 

δεν είναι σε αντίθεση αυτά τα δύο (Θ4 και Γ2..)

 

απλά σου λέει στη Θ4 ότι το παράβολο το πληρώνεις με βάση τις υπερβάσεις στην οικοδομική άδεια

ενώ τα πρόστιμα τα πληρώνεις με βάση τους όρους δόμησης που σε συμφέρουν..

 

(να βγάλουν κανένα φράγκο παραπάνω από το παράβολο αφού αν είναι υψηλότερο από το πρόστιμο δεν επιστρέφεται..)

 

Δηλαδη για να καταλαβω: εστω οτι 30μ2 υπερβαση δομησης και υψους ,20μ2 υπερβαση καλυψης θα πληρωσω παραβολο για 80μ2 (30 για δομηση +30για υψος +20 για καλυψη )δλδ 1000ε και οχι 500 ?Στη συνεχεια υπολογιζω πχ την υπερβαση υψους σε σχεση με το επιτρεπομενο?και αντιστοιχα καλυψη και δομηση?

Link to comment
Share on other sites

εγω με την Θ4 2 περιπτωσεις κλειστων εξωστων πουχω περαιωσει με βγαζει στη σεντρα.......δεν ειχα στον υπολογισμο του προστιμου ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΚΑΛΥΨΗς γιατι το υπολογισα με τα επιτρεπομενα.......τωρα με την νεα λυση που λενε επρεπε να εχω Υ.Κ κατω απο 20% !!!!

 

αντε να βρω ακρη τωρα....

 

 

 

Μην ανησυχείς... μέχρι να καταλήξουν πως το θέλουν και μάλιστα με ΝΟΜΙΜΟ ΤΡΟΠΟ (τροποποίηση Νόμου, Εγκύκλιο κ.λ.π.) θα έχουν αλλάξει 100 γνώμες ακόμα.....

 

Εξάλλου ΑΥΤΗ τη στιγμή οι μόνες ΝΟΜΙΜΕΣ διευκρινίσεις περιέχονται στην Εγκύκλιο 13 και συνηγορούν απόλυτα με τον τρόπο που υπολόγισες το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Και στην περίπτωση που δεν υπάρχει άδεια? Τι βάζεις τίποτα? (Εφόσον δεν ξεπερνάει της περιοχής). Κενό για το ύψος?

 

Τα 5 - 6- 7 πάνε μόνο άν έχεις Ο.Α

 

Τι απάντηση είναι αυτή που έδωσαν στην ερώτηση 3??????

Θα τρελαθούμε τελείως!!!!!!!!!!Ο επικαρπωτής??Από πού και ώς που???Αφου νομικά δεν είναι ο κύριος του ακινήτου και δεν κάνει καν αυτός την υπαγωγή στον 4014!!

Ο επικαρπωτής είναι πάντα το αφεντικό. Στην Μπιρπίλω τα είχανε ανακατέψει....

 

 

 

 

Ευθιξια για τους τυπους που δεν πληρωσαν ΠΟΤΕ τους μηχανικο!!!!Συναδελφοι, ο κοσμος μπορει να παει να κοψει το λαιμο του με τα προστιμα, ας εβγαζε αδεια ή ας μην εκτιζε αυθαιρετο, ή τριτον, ας τα σκασει χοντρα μια και καλη.

 

Σωστόςςςςςς .

Πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις βέβαια, άνθρωποι που δεν τους δόθηκε η δυνατότητα να δομήσουν όσο χρειάζονται για τις βασικές τους ανάγκες

 

 

 

Το Γ2 μιλά για τα επιτρεπόμενα μεγέθη του παραρτήματος.

 

ΤΙ σχέση έχει αυτό με το τι θεωρείται υπέρβαση?

Πάμε για άλλη μια φορά μαζί με το παράρτημα της 13:

Σημειώνονται τα εκατοστά του μέτρου και το ποσοστό υπέρβασης ύψους, ως προς το ΜΕΓΙΣΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΟ ΥΨΟΣ της περιοχής...

Όμοια διατύπωση έχει και η δόμηση και η κάλυψη.

 

Ερχεται λοιπόν η Γ2 και λέει ότι μπορείς να πάρεις τα μέγιστα επιτρεπόμενα που ισχύουν τώρα ή τα επιτρεπόμενα που ίσχυαν την περιοδο που έκτισες το αυθαίρετο, όποια σε συμφέρουν...

 

Τι σχέση έχει τώρα αυτό με την Θ4 ?

 

Αν κάνεις τον κόπο και διαβάσεις το θέμα Ξεκάθαρες απαντήσεις... θα δεις και τα αντεπιχειρήματα συναδέλφων, ουδείς εκ των οποίων, αναφέρεται σε αυτό που κατάλαβες εσύ διαφορετικά...

 

Εϊδες λοιπόν συνάδελφε, ότι το σχόλιο σου περι συναδέλφων ήταν λίγο άστοχο.

 

Υπερβάσεις της Ο.Α που συγκρίνονται σε σχέση με τα επιτρεπόμενα της περιοχής. Το Θ4 το ίδιο δεν λέει? Το λέει και ο μικρός

 

Φαεθον, εχουμε μπλεξει τα μπουτια μας με τα επιτρεπομενα..

Μπορει να εχεις υπερβαση υψους σε σχεση με την ΟΑ, αλλα ΟΧΙ σε σχεση με τα επιτρεπομενα..

Αυτο μας χαλασε τωρα η Θ4....

Edited by ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το ερωτημα ειναι συνεχιζω να τα υπολογιζω ετσι?

 

τελικα ολα 25 δεκ θα τις ριξω τις υπολοιπες.....

 

 

και μην ξεχναμε κατι βασικο.......στην ουσια ο νομος 4014 στην αρχη μας πηγαινε σαν θεωρια με την λογικη του ιδεατου ογκου που θα υπαρχει στον νεο γοκ......τωρα ειναι οτι ναναι.....σαν ναλλαξανε αυτους ππου βγαζανε τις απαντησεις με εφεδρεια και μπηκε κανα νεος στην θεση τους....δεν εξηγειται αλλιως....

 

μπορει να συμφερει τελικα ολους τους πελατες να τους εχω Ο.Α με τον νεο γοκ αντι για 4014 !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.