Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θράσος & Θ’ Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων για τη Ρύθμιση Αυθαιρέτων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρη δεν λεει αυτο η Θ4...

Βαζει μια φραση που τα κανει σαλατα ολα απο την αρχη..

Και η φραση αυτη ειναι:

"συγκρινονται με τα μεγιστα επιτρεπομενα μεγεθη, που ισχυουν στην περιοχη του ακινητου, ανεξαρτητα αν υπολοιποντια ή υπερβαινουν τα μεγεθη αυτα"

 

Με λιγα λογια,πιασε το αυγο και κουρευτω...!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

"Τα 5 - 6- 7 πάνε μόνο άν έχεις Ο.Α"

 

"2. Όταν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια παραλείπονται οι συντελεστές 5 (υπέρβαση δόμησης), 7 (υπέρβαση κάλυψης), 8 (παραβίαση πλάγιων αποστάσεων) και 9 (παραβίαση οικοδομικής γραμμής).

Ο συντελεστής 6 εφαρμόζεται σε όλες τις περιπτώσεις, με βάση αναφοράς το επιτρεπόμενο ύψος στην περιοχή του ακινήτου."

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

"Τα 5 - 6- 7 πάνε μόνο άν έχεις Ο.Α"

 

"2. Όταν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια παραλείπονται οι συντελεστές 5 (υπέρβαση δόμησης), 7 (υπέρβαση κάλυψης), 8 (παραβίαση πλάγιων αποστάεων) και 9 (παραβίαση οικοδομικής γραμμής).

Ο συντελεστής 6 εφαρμόζεται σε όλες τις περιπτώσεις, με βάση αναφοράς το επιτρεπόμενο ύψος στην περιοχή του ακινήτου."

 

:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοει οταν λεει η εγκυκλιος οτι ο συντ.6 εφαρμοζεται σε ολες τις περιπτωσεις?

δηλ. οταν εχω αυθαιρετο δωματιο καθ επεκταση ισογειου εχω υπερβαση υψους?μαλλον ναι. αυτο καταλαβα.και τι σημαινει αυτο οσον αφορα τον υπολογισμο του προστιμου?

 

η αναφερεται σε ολες τις περιπτωσεις ειτε εχεις αδεια ειτε οχι δηλαδη?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

και εκει που λεει για την επικαρπια.....ο ψιλος κυριος δεν κανει την αιτηση? τι σχεση εχει ο επικαρπωτης? γμτ 4 μερες σερι εχω κανει 2500 χλμ σε εκτος εδρας και δεν κουραστηκα.... μου @@@@ την ψυχολογια καθε φορα οι απαντησεις του υπεκα

 

Την αίτηση την κάνει ο ψιλός κύριος.

 

Η απάντηση περί επικαρπωτή θεωρώ ότι απαντάει σε μια ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΑ ΔΙΑΤΥΠΩΜΕΝΗ ερώτηση.

Η λογική μου λέει ότι προσπαθούσαν να διευκρινίσουν ΠΟΤΕ χάνει το δικαίωμα κάποιος να χαρακτηρίσει το τακτοποιούμενο ακίνητο ως πρώτη και μοναδική κατοικία,

 

δηλ. στην περίπτωση που αυτός ή μέλος της οικογένειάς του (σύζυγος ή παιδί) έχει ψιλή κυριότητα ή επικαρπία επί ΑΛΛΟΥ ακινήτου το οποίο μπορεί να θεωρείται πως πληρεί τις στεγαστικές ανάγκες της οικογένειάς του.

 

Έτσι όμως όπως έθεσαν το ερώτημα... τα έκαναν μαντάρα και μπέρδεψαν τους πάντες....

 

Σε προηγούμενο ποστ μου εδώ, στο http://www.michanikos.gr/topic/25366-%ce%98%cf%81%ce%ac%cf%83%ce%bf%cf%82-%ce%98%e2%80%99-%ce%9c%ce%ad%cf%81%ce%bf%cf%82-%ce%95%cf%81%cf%89%cf%84%ce%bf-%ce%91%cf%80%ce%b1%ce%bd%cf%84%ce%ae%cf%83%ce%b5%cf%89%ce%bd-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%cf%84%ce%b7-%ce%a1%cf%8d%ce%b8%ce%bc%ce%b9%cf%83/page__view__findpost__p__372448 αναλύω γιατί ο ψιλός κύριος και ΟΧΙ ο επικαρπωτής πρέπει να υποβάλλει την αίτηση

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Βρε συναδελφε...

Μιλαμε για αυθαιρεσιες καθ'υψος..

 

Αλλα δεν μας λενε αν λαμβανουμε υποψη τον συντελεστη αυτο και στις περιπτωσης ΜΗ υπερβασης του ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΟΥ υψους της περιοχης..

Link to comment
Share on other sites

Martha

Σε ισογειο εκτος σχεδιου το μεγιστο υψος αν θυμαμαι καλα ειναι 4,00+1,20 στεγη.Αν εισαι κατω απο αυτο δεν εχεις υπερβαση υψους , σε προσθηκη κατ'επεκταση

Edited by dora22
Link to comment
Share on other sites

"Τα 5 - 6- 7 πάνε μόνο άν έχεις Ο.Α"

 

"2. Όταν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια παραλείπονται οι συντελεστές 5 (υπέρβαση δόμησης), 7 (υπέρβαση κάλυψης), 8 (παραβίαση πλάγιων αποστάσεων) και 9 (παραβίαση οικοδομικής γραμμής).

Ο συντελεστής 6 εφαρμόζεται σε όλες τις περιπτώσεις, με βάση αναφοράς το επιτρεπόμενο ύψος στην περιοχή του ακινήτου."

Βρε συναδελφε...

Μιλαμε για αυθαιρεσιες καθ'υψος..

 

Αλλα δεν μας λενε αν λαμβανουμε υποψη τον συντελεστη αυτο και στις περιπτωσης ΜΗ υπερβασης του ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΟΥ υψους της περιοχης..

 

 

Έλα μου που μας το λένε στο ΜΟΝΟ με ισχύ Νόμου έγγραφο μέχρι τώρα, δηλ στην Εγκύκλιο 13.....

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την υπογράμμιση αν αυτό σε ενόχλησε... δεν ήταν σκοπός μου να γίνω επιθετική... απλά να πάρω μια ολοκληρωμένη απάντηση στην ολοκληρωμένη ερώτησή μου που είχε προηγηθεί...

 

Επί της ουσίας τώρα....

 

Όχι, θεωρώ ΑΠΟΛΥΤΑ πως ΔΕΝ φωτογραφίζονται στην ερωταπάντηση... απλούστατα γιατί το να έχει κάνει κάποιος στέγη που ΔΕΝ φαίνεται στην άδεια... ΕΙΝΑΙ υπέρβαση εγκεκριμένων αδείας!!!!!!

 

Και ή μιλάμε για υπέρβαση αδείας ή για υπέρβαση επιτρεπομένων οικοπέδου.... ΔΕΝ γίνεται συνδυασμός των δυο.....

 

Και μόνο που δηλώνεις το παραπάνω υπογραμμισμένο, σημαίνει ότι ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ συγκρίνεις με τα επιτρεπόμενα της περιοχής και ΟΧΙ με τα εγκεκριμένα της αδείας....

 

Εσύ τι γνώμη έχεις γι αυτό ???

 

μα δεν σου λέω ότι δεν έχεις υπέρβαση εγκεκριμένων!

Αυτό είναι ένα πράγμα που μάλλιασε η γλώσσα μου να λέω!

Πάντα οι υπερβάσεις είναι στα εγκεκριμένα.

Απλά σου λέω ότι σε περιπτώσεις που επιτρέπεται στέγη κατ'εξαίρεση του επιτρ. ύψους (ΆΣΧΕΤΑ ΤΙ ΥΨΟΣ ΥΛΟΠΟΙΕΙΣ ΕΣΥ, μιλάμε από το ύψος που σου επιτρέπεται) , ΕΚΕΙ αν δεν έχω υπέρβαση άλλη ύψους και ΑΝ η στέγη ακολουθεί το 1,50 μ. ή το 1,20 μ. που δίδεται χαριστικά, τότε έχω μόνο συντελεστή 13 χωρίς άλλο φύλλο!

αυτό ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΝΝΟΕΙ και η ερωτοαπάντηση που λέει εξετάζει τυχόν υπέρβαση ύψους...

Εσύ τι λές?

 

Επίσης έχουμε κολλήσει στην εγκύκλιο 13 που έχει τόσα λάθη και στο ΝΟΜΟ 4030 που μιλά για ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΥΨΟΥΣ ΝΟΜΙΜΩΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ ΚΤΗΡΙΩΝ δεν μιλάμε... Σε Νόμο έτσι ?

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.