Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θράσος & Θ’ Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων για τη Ρύθμιση Αυθαιρέτων


Recommended Posts

Αυτό το έχω επισημάνει από την αρχή που βγήκε ο Ν4014 στον αέρα. Και εμένα η γνώμη μου είναι πως δεν οφείλουν πρόστιμο του Ν4014 αλλά θα οφείλουν πρόστιμο σύμφωνα με τον Ν1337

Δηλαδή πρόστιμο ανέγερσης και πρόστιμο διατήρησης μέχρι την έκδοση της Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Faethon..λυπάμαι αλλά θα διαφωνήσω...

 

Aφού σύμφωνα με το άρθρο 24. παρ 1.

"Αναστέλλεται για τριάντα (30) χρόνια η επιβολή

κυρώσεων μετά την καταβολή ενιαίου ειδικού προστί-

μου, το ύψος και η διαδικασία καταβολής του οποίου κα-

θορίζεται στο παρόν άρθρο, ανάλογα με την κατηγορία

παράβασης, για κτίρια των οποίων έχει ολοκληρωθεί ο

φέρων οργανισμός και χρήσεων, που έχουν εγκαταστα-

θεί, μέχρι την ημερομηνία κατάθεσης του παρόντος στη

Βουλή 28.7.2011 και έχουν ανεγερθεί καθ’ υπέρβαση εί-

τε της οικοδομικής άδειας είτε των όρων ή περιορισμών

δόμησης του ακινήτου είτε χωρίς οικοδομική άδεια, εφό-

σον η χρήση τους δεν απαγορεύεται από τις πολεοδομι-

κές διατάξεις για τις χρήσεις γης που ισχύουν στην πε-

ριοχή του ακινήτου ή δεν απαγορευόταν κατά το χρόνο

έκδοσης της οικοδομικής άδειας ή κατά το χρόνο κατα-

σκευής ή εγκατάστασης της αυθαίρετης χρήσης και εφό-

σον το ακίνητο, η αυθαίρετη κατασκευή ή η αυθαίρετη

αλλαγή χρήσης δεν εμπίπτουν στις περιπτώσεις της πα-

ραγράφου 3 του προηγούμενου άρθρου."

 

Δηλαδή τι σου λεει ο νομοθέτης?

Έχεις αυθαιρετήσει? Πλήρωσε το ενιαιο πρόστιμο και σε αφηνω στην ησυχία σου για 30 χρόνια...

Όταν αναφέρει "επιβολή κυρώσεων" προφανώς μιλάει για όλες τις κυρώσεις που συνεπάγεται η αυθαίρετη δόμηση..Έπρεπε δηλαδή να αναφέρει συγκεκριμένες διατάξεις και νόμους?

Από πού προκύπτει ότι βάσει του 1337 οφείλονται πρόστιμα, τη στιγμή που μιλάει για 30ετή αναστολή κυρώσεων?

 

Νομίζω ότι κάποιες φορές ψάχνουμε το αυτονόητο και αυτο που είναι μπροστά στα μάτια μας, είτε από ανασφάλεια, έιτε γιατί μας αρέσει να γκρινιάζουμε (όχι ότι πολλές φορές δε μας δίνονται και αφορμές)..Πιστεύω ότι τα πράγματα για το συγκεκριμενο τουλαχιστον είναι σαφή. Απλά ο μηχανικός θα πρέπει ίσως σε τμήμαα της τεχνικής έκθεσης να αιτιολογήσει τον συλλογισμό του, ως προς την επιλογή των προστιμων και της γενικότερης διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδιά όπως τα λέει ο civil.

 

Απλά όλοι έχουμε τρομάξει με τις ερμηνείες των νόμων και ο φαέθων όπως και εγώ πολλές φορές ψάχνουμε πίσω απο τις λέξεις λες και είμαστε ελενκτές πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά στην εγκ-13/13-10-2011, στην ενότητα Α, παράγρ ΙΙ,2, που αναφέρεται ξεκάθαρα στην περίπτωση που αναφέρατε.

Δεν οφείλονται και δεν επιβάλλονται τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά στην εγκ-13/13-10-2011, στην ενότητα Α, παράγρ ΙΙ,2, που αναφέρεται ξεκάθαρα στην περίπτωση που αναφέρατε.

Δεν οφείλονται και δεν επιβάλλονται τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης.

 

Συμφωνώ απόλυτα και προσπαθούσα να πείσω προιστάμενο σε πολεοδομία προχτες ότι έτσι είναι τα πράγματα, γιατι εγώ στατικά πήγα να περάσω, αλλά στο ενδιάμεσο πολλοί συνάδελφοι και πολίτες τον ρωτούσαν διάφορα για τον 4014.Φυσικά καμία πιθανότητα να καταλάβει και το στενάχωρο είναι ότι έδινε αβέρτα οδηγίες και ερμηνείες στον κόσμο που καμία σχέση με τον νόμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Από όσο καταλάβει, και από συζήτηση με το ΤΕΕ ΤΔΜ, τα 30 χρόνια αναστολής κυρώσεων τελικά δε σε διασφαλίζουν ότι δε θα έρθει άλλο χαράτσι με άλλη μορφή.........

ΠΡΟΣΟΧΗ: Στη παράγραφο 1γ του Άρθρου 24 λέει ότι για εκτός σχεδίου αν θέλουν να διατηρηθούν θα πρέπει να αγοράσουν γη αντίστοιχη με αυτήν που απαιτείται για να θεωρείται δομήσιμο το οικόπεδο κ.τ.λ.

Δεν αναφέρει όμως αν αυτό θα πρέπει να γίνει μετά από 10(όταν ολοκληρωθεί το κτηματολόγιο) ή 30 χρόνια. Και από το ΤΕΕ δεν ήταν σίγουροι για την απάντησή τους αλλά θεωρούσαν ότι σε όσους παραμείνουν εκτός σχεδίου μετά από 10 χρόνια θα τους έρθει χαράτσι και θα είναι υποχρεωμένοι να το πληρώσουν. Μου είπαν ότι θα κάνουν ερώτηση στο ΥΠΕΚΑ...........

Προσωπικά έχοντας στο μυαλό μου την παράγραφο 1α πίστευα ότι ο άλλος (ο πελάτης δηλαδή) είναι καλυμμένος για 30 χρόνια και δε θα έρθει το κράτος ή ο δήμος ή οποιοσδήποτε άλλος φορέας να του ζητήσει οτιδήποτε. Και ότι η παράγραφος 1γ αφορά κάποιον που θέλει να το νομιμοποιήσει.

Εσείς το έχετε ξεκαθαρίσει αυτό το θέμα???

Link to comment
Share on other sites

δεν το χουμε ξεκαθαρίσει δυστυχώς... αλλά μάλλον όπως τα λές είναι... αν μετά από 10χρόνια δεν έχει γίνει ΓΠΣ (σιγά μην έχει γίνει έτσι που κατάντησαν οι δήμοι...) τα συγκεκριμένα αυθαίρετα θα πρέπει να διασφαλίσουν την μή κατεδάφιση τους μέσω εξαγοράς-μεταφοράς συντελεστή δόμησης ή κάτι αντίστοιχο... που ούτε αυτοί που το γραψαν δεν μπορούν να το προσδιορίσουν...

Link to comment
Share on other sites

Επομένως τα 30 χρόνια αναστολής κυρώσεων για τα εκτός σχεδίου είναι ένα μεγάλο ψέμα. Και συγνώμη! Ποιοι λέει στον κόσμο ότι αυτά τα χρήματα είναι μόνο για 10 χρόνια και μετά θα ζητηθούν άλλα τόσα και μπορεί και παραπάνω και θα είναι υποχρεωμένοι να τα πληρώσουν.........Κανένας! Και ποιος μου λέει εμένα ότι δε θα με τρέχουν σε 10 χρόνια στα δικαστήρια για παραπλάνηση.........

Έχουν βγάλει σε διαφημίσεις και μ@λ@κιες να το δηλώσουν και να το διασφαλίσουν και βγαίνουμε εμείς οι ψεύτες!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω μπερδευτεί.

Λένε πως αν έχεις άδεια με ύψος 9μ μέγιστη δόμηση 420μ², μέγιστη κάλυψη 210μ² και μέγιστο ύψος περιοχής 18μ και κατασκευάσεις άλλον ένα όροφο 3μ ύψους, τότε έχεις υπέρβαση εμβαδού 100μ² με ΥΔ < 50%,ύψους 3μ και το ποσοστό είναι 3/18 <20%.

Σωστά;

Αν τώρα κάνεις δίπλα ένα άλλο κτίριο 2/όροφου από 100μ² ο όροφος και ύψους 6μ, έχεις υπέρβαση ύψους 6/18 >20%, ΥΔ 300=(200+100) με ποσοστό >50% και ΥΚ 100μ² με ποσοστό >20% και για το αρχικό κτίριο η ΥΔ παίρνει και αυτή συντελεστή >50%

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.