Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θράσος & Θ’ Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων για τη Ρύθμιση Αυθαιρέτων


Recommended Posts

faethon..

 

η υπέρβαση συντελεστού δόμησης αθροίζεται, διαιρείται με την επιτρεπόμενη και τοποθετείται ως συντελεστής σε όλα τα φύλλα καταγραφής που έχουν υπέρβαση συντελεστού.

Θα διαφωνούσα όμως ως προς την υπέρβαση υψους.

 

Αν το κτήριο έχει τοποθετηθεί σε επαφή με το νομιμως υφιστάμενο, έχεις στην ουσία προσθήκη κατ'επέκταση.

Δεν βλέπω τον λόγο να βάλεις και υπέρβαση ύψους αφου δεν ξεπερνάς το ύψος του νομίμως υφισταμένου (9μ).

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το ύψος τι λές. Σωστά τα λέω; Θα βάλω Υπέρβαση ύψους και στο νέο κτίριο που δεν είναι σε επαφή;

 

υ.γ. Δεν πρόλαβα το edit.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ερμηνεύω βάσει Θ4 ότι πρέπει να βάζουμε και υπέρβαση ύψους σε ισόγειο που κατασκευάστηκε καθ' υπέρβαση άδειας διότι υπερβαίνει το διαμορφωμένο η φυσικό έδαφος βάσει αδείας, στην θέση του κατά το ύψος του.

Θέλουν να μας τρελάνουν :confused: δηλαδή και να δηλώνουμε ψευδώς ότι υπερβήκαμε το μέγιστο ύψος της περιοχής.!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

FAETHON,

στην περίπτωση που το κτίσμα δεν είναι σε επαφή είναι ένα ερώτημα.

Αν όμως στην προσθήκη κατ'επέκταση δεν θα βαζαμε υπερβαση υψους αν δεν ξεπερνούσε το εγκεκριμένο (παρότι δημιουργείται νέος όγκος) με την ίδια λογική δεν θα έβαζα και συντελεστή υπέρβαση ύψους για ένα κτίσμα που δεν είναι σε επαφή αν δεν ξεπερνούσε το εγκεκριμένο της αδείας.

 

Είναι ποσοτικοί καθαρά οι λόγοι και δεν έχει να κάνει με το τι θεωρούμε υψος, κάλυψη ή δόμηση, γιατι με την ίδια λογική θα βάζαμε πάντα συντελεστή υπέρβαση ύψους, αφου κάθε αυθαιρετη κατασκευη έχει ένα ύψος..

 

Βέβαια αν θες την γνώμη μου, αυθαίρετα που ΔΕΝ είναι σε επαφή με νομίμως υφιστάμενο κτήριο ΔΕΝ θα έπρεπε να θεωρούμε ότι έχουν άδεια και θα έπρεπε το ύψος να το συγκρίνουμε με το επιτρεπόμενο.

Έτσι πιστεύω ότι θα έπρεπε να γίνεται.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

η υπέρβαση συντελεστού δόμησης αθροίζεται, διαιρείται με την επιτρεπόμενη και τοποθετείται ως συντελεστής σε όλα τα φύλλα καταγραφής που έχουν υπέρβαση συντελεστού.

Θα διαφωνούσα όμως ως προς την υπέρβαση υψους.

 

 

Με την ευκαιρία, πως λειτουργεί επιτέλους αυτό το θέμα με την ύπερβαση δόμησης; Σε κτίριο με σύσταση οριζόντιας το ποσοστό προκύπτει από την αυθαιρεσία της κάθε οριζόντιας ως προς την επιτρεπόμενη (ή μάλλον την εμφανιζόμενη στα σχέδια), ως προς τον όροφο, ή και σε τέτοια περίπτωση αθροίζονται οι αυθαιρεσίες του κτιρίου συνολικά και ελέγχονται ως προς την εγκεκριμένη του οικοπέδου; Το τελευταίο δεν το βλέπω πολύ λογικό βέβαια... Δυσκολεύομαι επίσης να σκεφτώ πως αντιμετωπίζεται ένας εξολοκλήρου αυθαίρετος χώρος σε κτίριο με σύσταση (στο δώμα ή στην πυλωτή π.χ.).

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

tpanag

νομίζω ότι στη σύσταση οριζόντιας συνιδιοκτησίας (και όχι ιδιοκτησίας) ισχύει ότι:

 

όλοι οι συνιδιοκτήτες έχουν ποσοστά (χιλιοστά) επί του οικοπέδου (βάση συμβολαιογραφικής πράξης), και άρα επί των όρων δόμησης. Άρα σε κάθε συνιδιοκτησία αντιστοιχούν συγκεκριμένα τετραγωνικά δόμησης, τα οποία κάθε οριζόντια συνιδιοκτησία δεν πρέπει να υπερβεί. Το ποσοστό υπέρβασης ορίζεται από τον λόγο της υπέρβασης της συνιδιοκτησίας, ως προς την επιτρεπόμενη βάση της συμβολαιογραφικής πράξης της σύστασης.

 

Από την άλλη όλοι οι συνιδιοκτήτες έχουν την ίδια επιτρεπόμενη κάλυψη αν δεν κάνω λάθος, η οποία ορίζεται από το μέγιστο περίγραμμα της ανωδομής. Η υπέρβαση της κάλυψης ορίζεται από την υπέρβαση κάθε συνιδιοκτησίας προς τη μέγιστη επιτρεπόμενη (στην περίπτωση που η κάλυψη έχει εξαντληθεί από την άδεια).

 

Αυτή είναι η άποψή μου

Link to comment
Share on other sites

Σύγκριση σε κάθε περίπτωση με τα επιτρεπόμενα της ιδιοκτησίας.

Η σύσταση γίνεται επί του κτίσματος και του ακινήτου σε κάθε περίπτωση, ενώ το οικόπεδο είναι εξ' αδιαιρέτου σε όλους.

Δεν έχει να κάνει η σύσταση με τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου.

Εδώ συγκρίνουμε με το συνολικό του οικοπέδου για τον 4014.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους τους μηχανικους........

μιας κ κουβεντιάζουμε για το θ μέρος ερωτοαπαντήσεων να θέσω κ εγώ μια ερώτηση δική μου, όσον αφορά τη θ11.... έχω περίπτωση αυθαιρέτου που έγινε χωρίς Ο.Α. κ όταν κατασκευάστηκε ήταν εκτός σχεδίου .... στη συνέχεια εντάσσεται στο σχέδιο πόλεως κ ρυμοτομειται το ΚΤΙΡΙΟ κατά 1,5μ περίπου.... υπάρχει περίπτωση η θ11 να αφορά κ αυτήν την ιδιαιτερότητα ?

 

για μένα είναι ξεκάθαρο πως δεν την αφορά καθώς αυτό το κομμάτι που ρυμοτομείται θεωρείται κοινόχρηστος χώρος πόλεως κ δεν μπορεί να τακτοποιηθεί με τον Ν. 4014 αλλά από κουβέντες με κανα δυο άλλους μηχανικούς μου είπαν να τακτοποιήσω το κομμάτι που δεν έχει πρόβλημα απο τη ρυμοτόμηση.....(απλά αυτό είναι ερμηνεία του νόμου όπως μας βολεύει)

 

έχει κανείς αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση ? και αν ναι θέλω να μάθω πως κινήθηκε ?

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι τακτοποιείται το τακτοποιείς, αυτό που είναι σε κοινόχρηστο χώρο της πόλης κατεδαφίζεται.

Link to comment
Share on other sites

giwrgos1919 έχω ίδια περίπτωση και από ερώτηση που έκανα στην πολεοδομία μου είπαν ότι όσα ρυμοτομούνται δεν μπορούν να υπαχθούν στον 4014.

Έχει ανοίξει και τόπικ για αυτήν την περίπτωση, μπες εδώ:

http://www.michaniko...-%CE%BD-401411/

 

Thodoris4 πως να κατεδαφιστεί όταν στο κομμάτι αυτό υπάρχουν κολώνες κλπ? :)

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.