Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Ιάμβλιχος

Θράσος & Θ’ Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων για τη Ρύθμιση Αυθαιρέτων

Recommended Posts

Ερωτηση 6

 

Λυνει το θεμα με τη μετακινηση του κτηριου..

Πολυ ευνοικό για τους ιδιοκτητες..

terry η περίπτωση αφορά την μετακίνηση του νέου κτιρίου σε θέση σύνομη, χωρίς να παραβιάζει το Δ.

Δεν διευκρινίζει τι γίνεται όμως όταν έχουμε μεν μετακίνηση αλλά η νέα θέση είναι εντός του Δ.

Οπότε πάλι κενό έχουμε εδώ.

Μισές δουλειές κάνουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε αυτο εχεις δικιο Ηλια..

Λογικο θα ηταν το τμημα που παραβιαζει πλαγιες αποστασεις να παει με προστιμο και το υπολοιπο κτηριο να βγαλλει ΟΑ..

Αυτο ειναι ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ....

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω από την αρχή αυτό είχε ειπωθεί!Σε περίπτωση μετακίνησης βγάζουμε άδεια για τη νέα θέση (αφού φυσικά δηλωθεί) και πρόστιμο για το τμήμα που βρίσκεται στο Δ! terry συμφωνώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και μετα απο 30 χρονια το κομματι απο το σαλονι και περα θα ναι παρανομο ενω Υ/Δ κουζινα και λουτρο, θα ναι νομιμοτατα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να καταλαβω κατι...η 4 ισχυει μονο για την παραβαση υψους η και για την καλυψη δομηση???οι περβασεις υπολογιζονται βασει υπερβασης αδειας η επιτρεπομενων ορων δομησης???

 

βρε patrick,

όλες οι υπερβασεις αφορούν τα εγκεκριμένα της αδείας στις περιπτώσεις που έχεις άδεια.

Το λέει ο νόμος 4014 (αρθρο 24 παρ.1)

Απο εκεί και πέρα ότι ισχύει για την δόμηση (αφού έχει την ίδια διατύπωση στο παράρτημα της εγκυκλίου 13 με την κάλυψη και το ύψος) ισχύει και για την κάλυψη και για το ύψος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που λέει στο άρθρο 24, παρ. 1. είναι κάτι πολύ γενικό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σχολιάζοντας κυρίως τα posts 12,14 και 22 (κάντε κάτι επιτέλους ρε παιδιά με αυτό το multiquote!) οφείλω να πω κι εγώ ότι κάποιοι τα είχαν κοπανήσει Σάββατο βράδυ -ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΕΞΗΓΗΣΗ- και Κυριακή πρωί μετά από το ξενύχτι πήγαν να γράψουν "ερωταπαντήσεις" (τρομάρα τους, τα "Frequently Asked Questions" στα πρότυπα των ιδιωτικών εταιρειών-έτσι μόνο καταλαβαίνουν με το φτωχό-ανύπαρκτο μυαλό τους τον εκσυγχρονισμό της δημόσιας διοίκησης!).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που λέει στο άρθρο 24, παρ. 1. είναι κάτι πολύ γενικό.

 

Πιο ειδικό δεν γίνεται Ιάμβλιχε:

 

...ανάλογα με την κατηγορία παράβασης, για κτίρια των οποίων έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός και χρήσεων, που έχουν εγκαταστα-

θεί, μέχρι την ημερομηνία κατάθεσης του παρόντος στη Βουλή 28.7.2011 και έχουν ανεγερθεί καθ’ υπέρβαση είτε της οικοδομικής άδειας είτε των όρων ή περιορισμών δόμησης του ακινήτου είτε χωρίς οικοδομική άδεια...

 

Τώρα αν εννοείς που πρέπει να βάζουμε συντελεστές προσαύξησης ύψους νομίζω σε άλλο topic το εξαντλήσαμε το θέμα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και στην περίπτωση που δεν υπάρχει άδεια? Τι βάζεις τίποτα? (Εφόσον δεν ξεπερνάει της περιοχής). Κενό για το ύψος?

 

Στην εγκύκλιο 13, στο Ι.2 μέρος αναφέρει ότι σε περίπτωση που δεν υπάρχει άδεια, αναφέρεται ο συντελεστής προσαυξησης ύψους στο επιτρεπόμενο της περιοχής.

Edited by soundholics

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδη να καταλαβω, αυτο με το υψος:

 

ενας που σηκωνει αυθαιρετο εξαρχης δεν παραβιαζει υψος, ενω ο αλλος που εχει ηδη αδεια και προσθετει οροφο παραβιαζει υψος?

 

Συναδελφοι, εγω θα δρασω προσωπικα κατα ΓΟΚ, συμφωνα με τα επιτρεπομενα μεγεθη της περιοχης.Αν η προσθηκη δεν παραβιαζει το υψος της περιοχης, δεν θα προσαυξησω. Αν ναι, τοτε μονο θα προσαυξησω.

 

Προφανως αυτοι που απαντουν δεν εχουν δουλεψει στη ζωη τους με πολεοδομικα. Οποτε σε πιθανο πειθαρχικο θα μπορω να τους ξεβρακωσω, συμφωνα και με τις προηγουμενες απαντησεις.

 

Τελος, να παρατηρησω οτι το φορουμ εχει συγκεντρωσει ΠΑΡΑ πολλους one post posters, που εχουν γεμισει τα θρεντς σε βαθμο ασυλληπτο που καθιστουν το φορουμ πλεον δυσχρηστο. Και οχι μονο αυτο, αλλα γεμιζει το φορουμ συνεχως νεα θρεντς επαναστατικα ποστς της φακης, που μονο ευκολια δεν προσφερουν. Εδω ο αλλος απαιτει απο τους mods (!!!!!!!!!!) να συνταξουν κειμενο κατα υπουργειων, τεε κλπ. Συναδελφοι, το φορουμ δεν ειναι ουτε παραρτημα της δκμ, ουτε του τεε, ουτε του υπουργειου. Μας εχετε πεθανει στη σαβουρα εδω και 3 μηνες, δεν φτανει που τρωμε τη σαβουρα στη μαπα, γκρινιαζετε κιολας!!! Αν δεν εχετε τ @@ να ασχοληθειτε με μια δουλεια που σας την αναθετει το κρατος, μην ασχολειστε και καθηστε να πεθανετε της πεινας.

 

Προφανως ολοι εσεις δεν γουσταρετε να βγαζετε λεφτα απο τη γραφειαρα σας, αλλα προτιματε να στηνεστε απο τις 2 τα ξημερωματα στις πολεοδομιες, οπως κανατε με τους ημιυπαιθριους.Ακου εκει "πως θα παρει ο κοσμος τα λεφτα του πισω" !!!! Ευθιξια για τους τυπους που δεν πληρωσαν ΠΟΤΕ τους μηχανικο!!!!Συναδελφοι, ο κοσμος μπορει να παει να κοψει το λαιμο του με τα προστιμα, ας εβγαζε αδεια ή ας μην εκτιζε αυθαιρετο, ή τριτον, ας τα σκασει χοντρα μια και καλη.

Edited by Hans Landa
  • Upvote 4
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.