Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θράσος & Θ’ Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων για τη Ρύθμιση Αυθαιρέτων


Recommended Posts

Αν δεν εχετε τ @@ να ασχοληθειτε με μια δουλεια που σας την αναθετει το κρατος, μην ασχολειστε και καθηστε να πεθανετε της πεινας.

 

Μόνο σαν αστείο μπορεί να ακούγεται αυτό.

Ευχαριστως να ασχοληθούμε όλοι, αρκεί να ξέρουμε τι θα μετράμε, πόσο πρόστιμο θα υπολογίζουμε, τι θα υποβάλλουμε και πόσα χρήματα (και με ποιο τρόπο) θα ζητάμε.

Ξέρεις κάτι από τα παραπάνω ?

 

Επίσης, ΜΗΝ μπερδεύεις τον ΓΟΚ με το ποιούς συντελεστές θα χρησιμοποιείς στο Φύλλο Καταγραφής.

Είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Edited by soundholics
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφε εχει διευκρινιστει σε προηγουμενες απαντησεις: οι υπερβασεις αφορουν τα επιτρεπομενα μεγεθη της περιοχης, ειτε με τις ισχυουσες διαταξεις, ειτε με αυτες που ισχυαν την περιοδο ανεγερσης του αυθαιρετου.

 

Προφανως επειδη ειναι ασχετοι, στο Θ εκαναν λαθος, στο ιδιο το παραδειγμα που δινουν!!!!

 

Τελος, μηχανικος ειναι ο καθενας, υποτιθεται οτι εχει κριση. Αν δεν εχει, ειναι απλα ενας χειριστης μιας εφαρμογης, και σε τετοια περιπτωση θα πρεπει να αμοιβεται οπω; ενας χειριστης εφαρμογης.

Edited by Hans Landa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Περαιτέρω αλλαγή χρήσης: Θ5 σε συνδυασμό με άρθρο 24 παρ. 12.

 

Στην παρ. 12 του αρ. 24 αναφέρει ότι, σε κτίρια που ολοκληρώθηκε η διαδικασία

εξόφλησης του ειδικού προστίμου, επιτρέπεται η έκδοση ή αναθεώρηση Ο.Α.

 

Όμως στην Θ5 αναφέρει ότι δεν επιτρέπεται περαιτέρω αλλαγή χρήσης.

 

Απ' ότι λοιπόν καταλαβαίνω, σε κτίριο που έγινε ρύθμιση με Ν.4014

μπορούμε αργότερα να εκδώσουμε Ο.Α. όχι όμως να έχει να κάνει με εκ νέου αλλαγή χρήσης.

 

Είναι σωστός ο συλλογισμός μου;

Link to comment
Share on other sites

ΥΠάρχει εκτεταμένη συζητηση σχετικά με το ύψος στο θέμα Ξεκάθαρες απαντήσεις...

Δε νομίζω ότι έχει νόημα να την επαναλάβουμε πάλι.

Επίσης, ΠΟΥΘΕΝΑ σε καμία απάντηση δεν αναφέρεται ότι τα μεγέθη αφορούν τα επιτρεπόμενα της περιοχής.

 

Ο νόμος αυτός είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ.

Όσο κρίση και να διαθέτει κάθε συνάδελφος, δεν μπορεί να μπει στο iq ραδικιού αυτού που συνέγραψε ένα τόσο άθλιο νόμο.

 

gamvro,

μπορεί να εκδόσει άδεια που δεν μεταβάλλει τον όγκο του (προφ. μετά την τελευταία διευκρίνηση δεν αλλάζει και την ρυθμισμένη χρήση - εκτός αν φαντάζομαι μπορεί να το γυρίσει στην προηγ χρήση του, όπως επέτρεπε ο 3843) και περιέχει εργασίες που βελτιώνουν την υγιεινή και ασφάλεια των χρηστών του.

 

Ειδικά για αυτή την διευκρίνηση του Θ' μέρους την θεωρούσα λογική, τουλ. γιατι ίδια διατύπωση είχε και ο 3843.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

ΥΠάρχει εκτεταμένη συζητηση σχετικά με το ύψος στο θέμα Ξεκάθαρες απαντήσεις...

Δε νομίζω ότι έχει νόημα να την επαναλάβουμε πάλι.

Επίσης, ΠΟΥΘΕΝΑ σε καμία απάντηση δεν αναφέρεται ότι τα μεγέθη αφορούν τα επιτρεπόμενα της περιοχής.

 

Συναδελφε, κοιτα το Γ2

 

και μερικες φορες ειναι καλο να μην ειμαστε απολυτοι. Επομενως και οι υπολοιπες "ξεκαθαρες" απαντησεις συναδελφων σχετικα με το υψος, ειναι τοσο εγκυρες, οσο και η απαντηση ενος δικηγορου του υπουργειου.

 

Εφοσον λοιπον το υψος ειναι επιτρεπομενο μεγεθος της περιοχης, υπερβαση υψους εχω ΜΟΝΟ εαν υπερβω το επιτρεπομενο υψος της περιοχης, και ΟΧΙ σε καθε περιπτωση προσθηκης καθ υψος. Αυτη ειναι η αποψη μου. Και ΝΑΙ, εχει σημασια τι λεμε εμεις, διοτι εμεις καλουμαστε να εφαρμοσουμε το νομο, σαν σεριφηδες. Αν κατι μπορεις να το τεκμηριωσεις στην Τεχνικη σου Εκθεση, τοτε δεν σε κυνηγαει κανεις.Ισα ισα, τους γαμας απο οποια πορτα θες.

 

Ειναι σαφες οτι στο παραδειγμα του Θ για το υψος, ξεχασαν τι δηλωναν στο Γ2, το οποιο Γ2 ειναι κ το πολεοδομικα σωστο.

Edited by Hans Landa
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να καταλαβω, αυτο με το υψος:

 

ενας που σηκωνει αυθαιρετο εξαρχης δεν παραβιαζει υψος, ενω ο αλλος που εχει ηδη αδεια και προσθετει οροφο παραβιαζει υψος?

 

Συναδελφοι, εγω θα δρασω προσωπικα κατα ΓΟΚ, συμφωνα με τα επιτρεπομενα μεγεθη της περιοχης.Αν η προσθηκη δεν παραβιαζει το υψος της περιοχης, δεν θα προσαυξησω. Αν ναι, τοτε μονο θα προσαυξησω.

 

Προφανως αυτοι που απαντουν δεν εχουν δουλεψει στη ζωη τους με πολεοδομικα. Οποτε σε πιθανο πειθαρχικο θα μπορω να τους ξεβρακωσω, συμφωνα και με τις προηγουμενες απαντησεις.

 

Τελος, να παρατηρησω οτι το φορουμ εχει συγκεντρωσει ΠΑΡΑ πολλους one post posters, που εχουν γεμισει τα θρεντς σε βαθμο ασυλληπτο που καθιστουν το φορουμ πλεον δυσχρηστο. Και οχι μονο αυτο, αλλα γεμιζει το φορουμ συνεχως νεα θρεντς επαναστατικα ποστς της φακης, που μονο ευκολία δεν προσφερουν. Εδω ο αλλος απαιτει απο τους mods (!!!!!!!!!!) να συνταξουν κειμενο κατα υπουργειων, τεε κλπ. Συναδελφοι, το φορουμ δεν ειναι ουτε παραρτημα της δκμ, ουτε του τεε, ουτε του υπουργειου. Μας εχετε πεθανει στη σαβουρα εδω και 3 μηνες, δεν φτανει που τρωμε τη σαβουρα στη μαπα, γκρινιαζετε κιολας!!! Αν δεν εχετε τ @@ να ασχοληθειτε με μια δουλεια που σας την αναθετει το κρατος, μην ασχολειστε και καθηστε να πεθανετε της πεινας.

 

Προφανως ολοι εσεις δεν γουσταρετε να βγαζετε λεφτα απο τη γραφειαρα σας, αλλα προτιματε να στηνεστε απο τις 2 τα ξημερωματα στις πολεοδομιες, οπως κανατε με τους ημιυπαιθριους.Ακου εκει "πως θα παρει ο κοσμος τα λεφτα του πισω" !!!! Ευθιξια για τους τυπους που δεν πληρωσαν ΠΟΤΕ τους μηχανικο!!!!Συναδελφοι, ο κοσμος μπορει να παει να κοψει το λαιμο του με τα προστιμα, ας εβγαζε αδεια ή ας μην εκτιζε αυθαιρετο, ή τριτον, ας τα σκασει χοντρα μια και καλη.

 

 

Hans Landa δε διαφωνώ καθόλου ότι ορισμένοι δεν πλήρωσαν ποτέ μηχανικό και έχτισαν αυθαίρετα μόνοι τους ή πληρώνοντας έναν εργάτη σε μη άρτια ή ότι άλλο έχουνε κάνει...και δεν τους λυπάμαι, μάλιστα θεωρώ ότι στις περισσότερες περιπτώσεις τα "σπιτακια τους" χρειάζονται γκρέμισμα και όχι ρύθμιση-τακτοποίηση-νομιμοποίηση ή όπως αλλιώς το λένε!!!

 

ΟΜΩΣ αφού δουλεύεις σίγουρα γνωρίζεις ότι λίγα χρόνια πριν ο πολύς κόσμος δεν ήταν υποψιασμένος και εύκολα παρασυρόταν από συναδέλφους μας οι οποίοι έχτιζαν και εν συνεχεία μοσχοπουλούσαν κτίσματα με όλες αυτές τις παρανομίες και αυθαιρεσίες που σήμερα μας πονοκεφαλιάζουν.

 

Και ναι, με ενδιαφέρει και ίσως και πολλούς άλλους ένα κράτος που ξέρει να βάζει προθεσμίες σε όσα ζητά από τους πολίτες του και να εισπράττει πρόστιμα σε περιπτώσεις καθυστερήσεως καταβολής των οφειλών τους να είναι το ίδιο ευαίσθητο και όταν οφείλει προς τους πολίτες του και να επιστρέφει τις οφειλές του άμεσα και εμπρόθεσμα.

Και μη στέκεσαι μόνο σε αυτό, πάνω απ'όλα με ενδιαφέρει όταν βασιζόμενη σε νόμους, εγκυκλίους, ερωταπαντήσεις κλπ κλπ δίνω μια τιμή προστίμου σε κάποιον αυτή να μην αλλάζει κάθε εβδομάδα βάσει νέων ερωταπαντήσεων και με φέρνει σε δύσκολή θέση απέναντι στον πελάτη.

Τέλος η δουλειά από τον Η/Υ στο σπίτι και όχι στην ουρά της πολεοδομίας δεν νομίζω ότι χάλασε κανέναν και το βρίσκω λίγο άκυρο ως σχόλιο...

 

Αυτά και με φιλική πάντα διάθεση

 

Ιφιγένεια

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαφες οτι στο παραδειγμα του Θ για το υψος, ξεχασαν τι δηλωναν στο Γ2, το οποιο Γ2 ειναι κ το πολεοδομικα σωστο.

 

Το Γ2 μιλά για τα επιτρεπόμενα μεγέθη του παραρτήματος.

 

ΤΙ σχέση έχει αυτό με το τι θεωρείται υπέρβαση?

Πάμε για άλλη μια φορά μαζί με το παράρτημα της 13:

Σημειώνονται τα εκατοστά του μέτρου και το ποσοστό υπέρβασης ύψους, ως προς το ΜΕΓΙΣΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΟ ΥΨΟΣ της περιοχής...

Όμοια διατύπωση έχει και η δόμηση και η κάλυψη.

 

Ερχεται λοιπόν η Γ2 και λέει ότι μπορείς να πάρεις τα μέγιστα επιτρεπόμενα που ισχύουν τώρα ή τα επιτρεπόμενα που ίσχυαν την περιοδο που έκτισες το αυθαίρετο, όποια σε συμφέρουν...

 

Τι σχέση έχει τώρα αυτό με την Θ4 ?

 

Αν κάνεις τον κόπο και διαβάσεις το θέμα Ξεκάθαρες απαντήσεις... θα δεις και τα αντεπιχειρήματα συναδέλφων, ουδείς εκ των οποίων, αναφέρεται σε αυτό που κατάλαβες εσύ διαφορετικά...

 

Εϊδες λοιπόν συνάδελφε, ότι το σχόλιο σου περι συναδέλφων ήταν λίγο άστοχο.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος η δουλειά από τον Η/Υ στο σπίτι και όχι στην ουρά της πολεοδομίας δεν νομίζω ότι χάλασε κανέναν και το βρίσκω λίγο άκυρο ως σχόλιο...

 

Αυτά και με φιλική πάντα διάθεση

 

Εμενα προσωπικα με χαλασε να βλεπω συναδελφους με 20 φακελους αγκαλια να τσακωνονται στις 10 το πρωι για το ποιος ηρθε απο τις 2 τα ξημερωματα και ποιος στις 2.05

 

Μιλαμε για αθλιοτητα.

 

το ιντερνετ ειναι κατι που θα επρεπε να γινει ΠΟΛΥ καιρο πριν. Δεν χρειαζονται πολεοδομιες για να βγει ενα προστιμο σε καποιον που ξερει ΓΟΚ.Απο τις ερωταπαντησεις του υπουργειου, εγω καταλαβαινω οτι αυτοι που τις δινουν ειτε δεν ξουν ΓΟΚ, ειτε αλλαζει καθε φορα αυτος που απανταει. Αποδειξη αυτου, εχουν κανει ηδη λαθος, δεν θυμαμαι το ακριβες σημειο.Προφανως εκαναν και τωρα.

 

Επισης

 

Αν τεκμηριωσει καποιος στην Τεχνικη του Εκθεση τον υπολογισμο του προστιμου, τοτε δεν νομιζω οτι η αποψη ενος μπαγλαμα που δινει απαντησεις υπερεχει αυτης ενος μηχανικου κατα ΓΟΚ. Νταξ, ειμαστε προτεκτορατο, αλλα ισχυουν και νομοι στη χωρα.

Link to comment
Share on other sites

Τελος, να παρατηρησω οτι το φορουμ εχει συγκεντρωσει ΠΑΡΑ πολλους one post posters, που εχουν γεμισει τα θρεντς σε βαθμο ασυλληπτο που καθιστουν το φορουμ πλεον δυσχρηστο. Και οχι μονο αυτο, αλλα γεμιζει το φορουμ συνεχως νεα θρεντς επαναστατικα ποστς της φακης, που μονο ευκολια δεν προσφερουν. Εδω ο αλλος απαιτει απο τους mods (!!!!!!!!!!) να συνταξουν κειμενο κατα υπουργειων, τεε κλπ. Συναδελφοι, το φορουμ δεν ειναι ουτε παραρτημα της δκμ, ουτε του τεε, ουτε του υπουργειου. Μας εχετε πεθανει στη σαβουρα εδω και 3 μηνες, δεν φτανει που τρωμε τη σαβουρα στη μαπα, γκρινιαζετε κιολας!!! Αν δεν εχετε τ @@ να ασχοληθειτε με μια δουλεια που σας την αναθετει το κρατος, μην ασχολειστε και καθηστε να πεθανετε της πεινας.

 

Ειλικρινά δε σε καταλαβαίνω καθόλου συνάδελφε!!

Κάθε μέρα βγάζω τα μάτια μου στο φόρουμ αυτό, μπας και καταλήξω να υπολογίσω το πρόστιμο των πελατών μου «σωστά». Γυρνώ σπίτι στην οικογένειά μου και αντί να κάτσω με τη γυναίκα μου και να απολαύσω λίγες στιγμές οικογενειακής γαλήνης, κάθομαι και ξημεροβραδιάζομαι διαβάζοντας νόμους, εγκυκλίους, ερωτοαπαντήσεις, απόψεις και αναλύσεις, ώστε την άλλη μέρα το πρωί που θα με πάρουν οι πελάτες μου να είμαι σε θέση να τεκμηριώσω τα λεγόμενα μου. Αλλά δεν μπορώ!! Κάθε σ/κ κάτι αλλάζει! Κάτι αναιρείται! Τα πρόστιμα ανεβοκατεβαίνουν σαν ασανσέρ, οι πελάτες δυσανασχετούν, απελπίζονται αγανακτούν και στο τέλος αποσύρουν το ενδιαφέρον τους με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τα διαφυγόντα κέρδη μου.

 

Κι εγώ τι μπορώ να κάνω μόνος μου, αφού δεν υπάρχει κανένα ΤΕΕ να με υπερισπιστεί; Και τι προτείνεις εσύ; «Να ασχοληθω με μια δουλεια που μου την αναθετει το κρατος» και να βγάλω το σκασμό. Μα αυτός είναι ο ευνουχισμός!!!

 

Μόνος του κανείς δεν τα βάζει με δαύτους. Χρειάζεται μία μαζική επιστολή μηχανικών που να απαιτεί να ξεκαθαρίσει το τοπίο:

 

 

1) 'Οχι άλλες ερωτο-απαντήσεις!! ΜΟΝΟ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥΣ!!!

2) Πάγωμα όλων των δηλώσεων. Να μη δέχεται άλλες αιτήσεις το σύστημα μέχρι να ξεκαθαριστεί και η τελευταία απορία με αναλυτικά παραδείγματα

3) Εξασφάλιση πως όταν αυξηθούν οι αντικειμενικές αξίες από το 2012 δε θα επηρρεάσουν όσους έχουν ήδη δηλώσει

4) Απόσυρση του άρθρου που αφορά τον έλεγχο των μηχανικών από το πειθαρχικό του ΤΕΕ για τις εκπτώσεις

5) Τελειοποίηση του συστήματος ηλεκτρονικής υποβολής και για τις δύο φάσεις

6) Αποσαφήνιση των κρατήσεων και του τρόπου κατάθεσής τους

7) Αποσαφήνιση του τ(ρ)όπου κατάθεσης των συμφωνητικών

8 ) Μείωση προστίμων

9) Απόσυρση του άρθρου για τα εξαρτημένα τοπογραφικά σε εντός σχεδίου περιοχές για τη σύνταξη τίτλων

 

Ας κινηθούμε μαζικά, ακομμάτιστα, ανεξάρτητα!!!!

Edited by Giorgos Georgiou
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Σημείωση:

Ο νόμος αναφέρει ότι, ως ΤΙΜΗ ΖΩΝΗΣ παίρνουμε αυτή που ίσχυε την ημερομηνία δημοσίευσής του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.