Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θράσος & Θ’ Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων για τη Ρύθμιση Αυθαιρέτων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το θέμα της επικαρπίας ως προυπόθεσης για συντελεστή κυριας και μοναδικής κατοικίας δεν είναι παράλογη η απάντηση και δεν αντιβαίνει στις διατάξεις του Ν. 4014.

Ο 4014 λέει ότι θα πρέπει να είσαι τουλάχιστον ψιλός κύριος για να υποβάλεις την αίτηση ρύθμισης.

Το αν μένεις σε αυτό ή αν το εκμεταλλέυεσαι είναι ένα τελείως άλλο θέμα.

Σου λέει λοιπόν ότι αν δεν έχεις την επικαρπία δεν μένεις στο σπίτι αυτό άρα πως θα πεις ότι έχεις κύρια και μοναδική κατοικία ?

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της επικαρπίας ως προυπόθεσης για συντελεστή κυριας και μοναδικής κατοικίας δεν είναι παράλογη η απάντηση και δεν αντιβαίνει στις διατάξεις του Ν. 4014.

Ο 4014 λέει ότι θα πρέπει να είσαι τουλάχιστον ψιλός κύριος για να υποβάλεις την αίτηση ρύθμισης.

Το αν μένεις σε αυτό ή αν το εκμεταλλέυεσαι είναι ένα τελείως άλλο θέμα.

Σου λέει λοιπόν ότι αν δεν έχεις την επικαρπία δεν μένεις στο σπίτι αυτό άρα πως θα πεις ότι έχεις κύρια και μοναδική κατοικία ?

 

Το έχω θίξει και εγώ αυτό το θέμα συνάδελφε...δεν στέκει νομικά πουθενά αυτό που είπανε..για γέλια και για κλάματα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί ο ψιλός κύριος, αν δεν έχει ο ίδιος άλλο σπίτι στο όνομά του, να φορτώνεται επιπλέον συντελεστή στο πρόστιμο αν ο επικαρπωτής του ακινήτου έχει άλλα 30 σπίτια? Επίσης, θεωρητικά ο επικαρπωτής δεν έχει δικαίωμα να προβεί σε αλλαγές στην ιδιοκτησία, άρα ούτε να κάνει κ αυθαιρεσίες (να κλείσει μπαλκόνια, να κάνει αυθαίρετες προσθήκες κτλ), δεν καταλαβαίνω γιατί να εμπλέκεται στον υπολογισμό του προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το έχεις θίξει αλλά οι απόψεις μας είναι αντίθετες.

Εγώ λέω ότι δεν μπορείς να ισχυριστείς κύρια και μοναδικη κατοικία αν δεν μπορείς να κατοικήσεις σε αυτό άρα πρέπει να έχεις και την επικαρπία.

Το "πνεύμα" της απάντησης Θ3 πιστεύω ότι είναι σωστό , η σύνταξη είναι λάθος. Θα έπρεπε να λέει κάτι σαν

"για να ληφθεί υπ'όψη ο ευνοικός συντελεστής κύριας και μοναδικής κατοικίας , θα πρέπει επί του ακινήτου ο ιδιοκτήτης να έχει και το δικαίαωμα της επικαρπίας ".

Link to comment
Share on other sites

Ως επι το πλείστον, στις κατοικίες αν διαμένει ένας απο τους δύο, αυτός ειναι ο επικαρπωτής (πχ σύνηθες: παιδί την ψιλη κυριότητα, γονέας την επικαρπία). Αρα είναι λογικό να εξετάζεται η πρώτη κατοικία (ή άλλη) του επικαρπωτή. Εγώ αυτο που εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω ειναι το σε ποιον πάει το πρόστιμο: σ'αυτον που κάνει τη δηλωση που μπορει να ειναι αυτος με την ψιλή κυριότητα ή - ούτως ή άλλως - στον επικαρπωτή?

Link to comment
Share on other sites

Βάση της λογικής και των μέχρι τώρα νόμων θεωρώ ότι όλη την διαδικασία την κάνει ο ψιλός κύριος και αυτός επιβαρίνεται και το πρόστιμο,αμοιβές κτλ..τουλάχιστον στα χαρτιά!Στην πράξη ας κάνουν ότι θέλουν οι πελάτες.Εγώ αυτό κάνω και θα συνεχίσω να κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.