Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θράσος & Θ’ Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων για τη Ρύθμιση Αυθαιρέτων


Recommended Posts

Αυτό λέω και εγώ.

Πως με την Γ11, έβαλα τακτοποίηση στιο σύστημα, ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη για το πρόστιμο, πλήρωσε το παράβολο και τώρα με την ηλίθια Θ4 πρέπει να του πω ότι το πρόστιμο είναι 20% μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοω αυτο ακριβως kapa.

Terry, εχεις αντι για πλακα στεγη; Συντ. 13.

Εχεις και υπερβαση υψους; Ξεχωριστο Φυλλο με συντελεστη 6.

 

Σας λεω υπαρχουν αλλα που βγαζουν ματι και στεκομαστε στο τυχον και στο η/και

 

Link to comment
Share on other sites

Αν πας με κατηγορια 13 δεν μπορει να εφαρμοστει ο συντελεστης 6...

 

Φαεθον, εχουμε μπλεξει τα μπουτια μας με τα επιτρεπομενα..

Μπορει να εχεις υπερβαση υψους σε σχεση με την ΟΑ, αλλα ΟΧΙ σε σχεση με τα επιτρεπομενα..

Αυτο μας χαλασε τωρα η Θ4....

 

terry,

μια χαρά τρόπο σου βρίσκω να εφαρμοστεί....

 

Τα τετραγωνικά που υπερβαίνουν το ύψος θα πάνε με φύλλο καταγραφής και 0.2 ή 0.4 (όοοοοοοοοοοοοοοταν η φόρμα του ΤΕΕ το επιτρέψει)... και η υπόλοιπη στέγη θα πάει με κατηγορία 13. Τόσο απλό!!!!

 

Το θέμα όμως ΔΕΝ είναι αυτό στην κουβέντα μας.... το θέμα είναι με πιο σκεπτικό η υπέρβαση ύψους θεωρήθηκε πιθανότητα και ΟΧΙ δεδομένη όταν μιλούσαν για αυθαίρετη στέγη.

Link to comment
Share on other sites

Εννοω αυτο ακριβως kapa.

Terry, εχεις αντι για πλακα στεγη; Συντ. 13.

Εχεις και υπερβαση υψους; Ξεχωριστο Φυλλο με συντελεστη 6.

 

Σας λεω υπαρχουν αλλα που βγαζουν ματι και στεκομαστε στο τυχον και στο η/και

 

Ωραία.... αφού εννοείς αυτό.... γιατί δεν απαντάς και στο αν έχεις συναντήσει ποτέ αυθαίρετη στέγη που ΝΑ ΜΗΝ φτιάχτηκε επιπλέον του ύψους της αδείας αλλά εις βάρος του ??????????

Link to comment
Share on other sites

σε κτιριο με οικοδομικη αδεια δεν συμπεριλαμβανονταν στην αδεια εξωστες ,στεγη,και εξωτερικη αποθηκη.θα κανω ξεχωριστα φυλλα καταγραφης για αυτα.στο κουτακι "οικοδομικη αδεια "θα βαλω ναι η οχι.?εγω νομιζω πως θα βαλω οχι γιατι αυτα δεν περιλαμβανονταν στην οικοδομικη αδεια.Η θα βαλω ναι γιατι η αδεια αναφερεται στο οικοπεδο γενικα?

Link to comment
Share on other sites

σε κτιριο με οικοδομικη αδεια δεν συμπεριλαμβανονταν στην αδεια εξωστες ,στεγη,και εξωτερικη αποθηκη.θα κανω ξεχωριστα φυλλα καταγραφης για αυτα.στο κουτακι "οικοδομικη αδεια "θα βαλω ναι η οχι.?εγω νομιζω πως θα βαλω οχι γιατι αυτα δεν περιλαμβανονταν στην οικοδομικη αδεια.Η θα βαλω ναι γιατι η αδεια αναφερεται στο οικοπεδο γενικα?

 

Θα βάλεις "ναι" γιατι η ύπαρξη άδειας αναφέρεται στο οικόπεδο.

 

(Από τα ελάχιστα σίγουρα μέχρι τώρα.... εκτός κι αν μας το ανατρέψουν κι αυτό με καμμιά νέα ερωτ(ική)απάντηση όπως λέει κι ο συνάδελφος Ιάμβλιχος)

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα και με αυτά που έχει αναφέρει η κ.λεμπεση θα βάλεις ναι!

Οποίο οικόπεδο έχει κάποια άδεια (λυωμενο,κοινοτική,κανονική κτλ) βάζεις ναι στην άδεια!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΟΥ Ι ΙΔΟΚΤΗΤΗΣ ΠΛΗΡΩΣΕ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΕ ΕΚΤΩΣΗ 20% ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ "ΣΚΑΕΙ" ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙΚΑΡΠΩΤΗ. ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ? ΔΙΟΡΘΩΝΩ ΚΑΙ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΥΠΟΒΟΛΗ? ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ? ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΣΤΗΝ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΤΕΕ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΥΠΑΓΩΓΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Πάρε ένα καλάσνικοφ και βουρ για ΥΠΕΚΑ. Εγώ μάρτυρας υπεράσπισης!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλετε και άλλη απάντηση που είναι σε αντίθεση;

 

1. Στο ακίνητό μου, στο οποίο δεν υπάρχει καμία άλλη υπέρβαση πέραν της υπέρβασης ύψους, πώς υπολογίζεται το πρόστιμο;

Μετά από σχετική τροπολογία που ψηφίστηκε στις 9/11/11 διευκρινίζεται ότι σε περιπτώσεις υπέρβασης ύψους νομίμως υφισταμένων κτιρίων ή τμημάτων τους, στις οποίες δεν συντρέχει υπέρβαση δόμησης, το πρόστιμο υπολογίζεται χωρίς να πολλαπλασιάζεται ο συντελεστής της υπέρβασης δόμησης (5α,β,γ,δ), αλλά ο συντελεστής 0,20 για υπερβάσεις αυτών έως 20% του επιτρεπομένου ύψους και ο συντελεστής 0,40 για υπερβάσεις μεγαλύτερες του επιτρεπομένου ύψους.

 

Επιτρεπόμενο είναι ένα. Εγκεκριμένα είναι πολλά.

 

edit

Λάθος έκανα. Είχα στο μυαλό μου την συνέχεια της Ζ11.

Και με την Θ4 κολλάει μια χαρά.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.