Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση οικοδομικής άδειας νομιμοποίησης βάσει Ν4014/2011


treloepistimonas

Recommended Posts

Συνάδερφοι ανοίγω αυτό το θέμα για την διατύπωση απόψεων περί της διαδικασίας που ακολουθεί μετά την δήλωση του αυθαιρέτου στο σύστημα και την πληρωμή του παραβόλου . Αφορά στις κατασκευές εκείνες που δύναται να νομιμοποιηθούν. Έχει κάποιος προχωρήσει σε αυτό το στάδιο. Ποιες οι μελέτες που πρέπει να περιλαμβάνονται στον φάκελο? Τι είδους στατική μελέτη εκπονείται?

Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω καταφέρει να μάθω από πολεοδομία, η άδεια νομιμοποίησης (σύνταξη φακέλου) έχει τοπογραφικό, αποτύπωση αρχιτεκτονικών και αποτύπωση στατικών (όχι μελέτη).

Το ερώτημα που δεν μου απάντησαν είναι, αν στην άδεια νομιμοποίησης υπολογίζονται πρόστιμα διατήρησης και ανέγερσης βάσει του άρθρου 22 ήυπολογίζονται πρόστιμα βάσει του Ν4014/2011?

Edited by Manolis gon
Διαγραφή παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

..αν στην άδεια νομιμοποίησης υπολογίζονται πρόστιμα διατήρησης και ανέγερσης βάσει του άρθρου 22 ήυπολογίζονται πρόστιμα βάσει του Ν4014/2011?

 

ο νόμος δεν αναφέρει οτι όσοι πάνε για άδεια δεν οφείλουν άλλο πρόστιμο η δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα;

Σχετικά με τις μελέτες που απαιτούνται.. κάποιοι υπάλληλοι σε πολεοδομίες μου αναφερουν και στατική μελέτη και μελέτες ύδρευσης αποχέτευσης...

 

Να ρωτήσω και γω κάτι σχετικό..

Έχω περίπτωση όπου αυθαίρετο που ήταν εκτός σχεδίου μπήκε σε εντός. Μετά από κάποια χρόνια ρυμοτομήθηκε δρόμος μέσα σε τμήμα του αυθαιρέτου. Ένα τμήμα του (τριγωνικό) περίπου 4 μ2 δόμησης είναι μέσα στο δρόμο.

Σύμφωνα με το νόμο δεν μπορώ να τακτοποιήσω ή και να νομιμοποιήσω σε κοινόχρηστο χώρο. Αν όμως το κάνω για την επιφάνεια του χώρου μέχρι τη ρυμοτομική γραμμή και αφήσω τα 4 μ2 απ 'έξω ώστε να είναι κατεδαφιστέα; Είναι δυνατόν;

 

Σκέφτομαι να πάω άμεσα σε προέλεγχο οικοδομικής άδειας ποια είναι η γνώμη σας συνάδελφοι;

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω καταφέρει να μάθω από πολεοδομία, η άδεια νομιμοποίησης (σύνταξη φακέλου) έχει τοπογραφικό, αποτύπωση αρχιτεκτονικών και αποτύπωση στατικών (όχι μελέτη).

Το ερώτημα που δεν μου απάντησαν είναι, αν στην άδεια νομιμοποίησης υπολογίζονται πρόστιμα διατήρησης και ανέγερσης βάσει του άρθρου 22 ήυπολογίζονται πρόστιμα βάσει του Ν4014/2011?

 

Αυτό πιστεύω έχει ξεκαθαριστεί . Στις περιπτώσεις που εκδίδεται οικοδομική άδεια ΄κατατίθεται μόνο το παράβολο και τπτ άλλο.

Edited by treloepistimonas
Link to comment
Share on other sites

Η "νομιμοποίηση" δεν έχει αλλάξει ως διαδικασία. Εφόσον λοιπόν υπάρχουν παλαιότερα θέματα στο φόρουμ που την περιγράφουν δε χρειάζεται άλλο ένα!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.