Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ANSYS


earlscourt

Recommended Posts

Άρα σε περίπτωση ενός καλωδίου με μία καθετή δύναμη το στοιχείο μου δεν έχει ένταση.

 

Δεν το ξέρω το Ansys, αλλά αυτό που λες είναι λάθος κατ' αρχήν από άποψη θεωρίας....φυσικά και ένα καλώδιο με εγκάρσια φορτία θα λειτουργήσει...απλά θα λειτουργήσει μόνο αξονικά εφελκυστικά αλλάζοντας τη γεωμετρία του.

 

Αν εσύ εννοείς σε καλώδιο να βάλεις αξονικό εφελκυστικό φορτίο, τότε είτε καλώδιο το πεις, είτε στοιχείο δικτυώματος το πεις, είτε δοκό........το ίδιο είναι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

 

είμαι 5ο έτος φοιτητής πολιτικός μηχανικός στο ΑΠΘ και χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Για τη διπλωματικη μου εχω επιλεξει μια χαλυβδινη δικτυωτη σιδηροδρομικη γεφυρα στην οποια θα κανω ελεγχο κοπωσης με το Ansys. Αρχικα ομως πρεπει να προσομοιωσω το συνολικο φορεα. Η γεφυρα, οπως ειπα, αποτελειται απο χαλυβδινα μελη και εδραζεται σε βαθρα απο σκυροδεμα. Για την προσομοιωση των χαλυβδινων μελων χρησιμοποιησα στοιχεια ΒΕΑΜ188 και για τα βαθρα SOLID186. H ερωτηση μου ειναι, πως μπορω να συνδεσω τα στοιχεια αυτα ωστε να μεταβιβαζονται οι δυναμεις απτη γεφυρα στα βαθρα? Στηριξεις εχω βαλει μονο στο κατω πελμα του βαθρου (δεσμευση ολων των βαθμων ελευθεριας) και οχι στο σημειο που υπαρχει το εφεδρανο.

 

Προφανως πρεπει καπως να εξασφαλιστει η συνδεση μεταξυ των 2. Αυτο που επιχειρησα να κανω, ειναι να δημιουργησω ενα νεο ιδεατο ογκο (υψους 0,10m) στην κορυφη του βαθρου που θα περιλαμβανει ως keypoints τα σημεια των εφεδρανων και στη συνεχεια να ενωσω αυτον τον ογκο με τον αρχικο ογκο του βαθρου μεσω της εντολης modelling> operate >booleans> volumes ετσι ωστε να δημιουργηθει ενας νεος, ενιαιος που στην ουσια θα δεσμευει τα εφεδρανα και θα μεταφερει τις δυναμεις τους στη βαση του βαθρου. Η σκεψη αυτη ωστοσο δε λειτουργει σωστα. Το προγραμμα μου βγαζει σφαλμα υποστατικου φορεα και δεν ξερω πως να το διορθωσω. Υπαρχει καποιο λαθος στη φιλοσοφια της προσομοιωσης? Ή καποια αλλη προταση? Απο το ψαξιμο στο Ansys Help ειδα κατι για συνδεση επιφανειων με ενα element που λεγεται spot welds αλλα δεν ξερω αν ειναι καταλληλο για τη δικη μου περιπτωση...

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω το Ansys, αλλά ο τρόπος είναι ο ίδιος παντού.

 

Απλά πρέπει να έχουν κοινούς κόμβους. Δλδ να υπάρχουν κόμβοι κοινοί για δοκό κ βάθρο. Κ δεν επαρκεί ένας γιατί κάνεις σύνδεση ραβδωτού φορές με τρισδιάστατο πεπερασμένο. Αν έχεις μόνο έναν κοινό κόμβο δεν λαμβάνεται σαν μονολιθική η σύνδεση αλλά απλά σαν άρθρωση, Μεταφέρει μόνο αξονική κ τέμνουσα κ όχι ροπή. Πρέπει 2-3 κόμβους του βάθρου (αναλόγως την προσομοίωσή σου) να τους ενώσεις με άκαμπτο μέλος (rigid body, rigid element κάτι τέτοιο τελοσπάντων) με τον κόμβο της δοκού που εφάπτεται στο βάθρο.

 

Τώρα αν θες να προσομοιώσεις έδραση εφεδράνου κάνεις κάτι παρόμοιο, απλά πρέπει η άκαμπτη σύνδεση κόμβου δοκού κ βάθρου με τον πιο πάνω τρόπο να έχει ελευθερία στροφής και στην κατακόρυφη έννοια αν θες βάζεις ελατήριο που να αντιστοιχεί στο εφέδρανο...

 

Λογικά δεν έγινα κατανοητός, αλλά προσπάθησέ το......

Edited by jackson
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χωρίς να ξέρω το ANSYS, το πρόβλημα φαίνεται πως είναι ότι δεν υπάρχει σύνδεση μεταξύ κάποιων τμημάτων του φορέα. Το στοιχείο που προσομοιώνει το εφέδρανο, αν είναι ράβδος, θα πρέπει να έχει 1 κόμβο κοινό με το μεταλλικό τμήμα του φορέα κι έναν κόμβο κοινό με το βάθρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

... στις δυνατότητες του ANSYS, ...

Δεν με αφορά μεν το συγκεκριμένο πρόγραμμα, επικροτώ όμως την χρήσιμη σελίδα που έχετε φτιάξει.

Τα συγχαρητήρια μου και για το εικαστικό σκέλος της.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δεν με αφορά μεν το συγκεκριμένο πρόγραμμα, επικροτώ όμως την χρήσιμη σελίδα που έχετε φτιάξει.

Τα συγχαρητήρια μου και για το εικαστικό σκέλος της.

 

Ευχαριστούμε για τα καλά λόγια, πάντα υπάρχει δυνατότητα για κάτι καλύτερο. Και για να μην θεωρηθεί έμμεση διαφήμιση στο συγκεκριμένο λογισμικό, δεν έχω κανέναν ενδιασμό να πω ότι συχνά χρησιμοποιούμε άλλο λογισμικό (Abaqus/Simulia, OpenSees) διότι κατά περίπτωση έχουν σημαντικά πλεονεκτήματα ειδικά σε θέματα επαφών (το πρώτο) και μη-γραμμικοτήτων λόγω σεισμικής δράσης (το δεύτερο). 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ακομη μια ερωτησουλα...

 

Ξερει καποιος πως μπορω να περιστρεψω ενα στοιχειο beam κατα 90 μοιρες? Εχω σχεδιασει ενα γραμμικο φορεα, αλλα το προγραμμα εβαλε τον ισχυρο αξονα περιστραμμενο κατα 90 μοιρες απο οτι θα ηθελα, πως μπορω να το περιστρεψω? Αναφερομαι στο Ansys Classic, οχι το Workbench.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Edited by sueno
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.