Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ANSYS


earlscourt

Recommended Posts

Θελω να προσομειωσω τη διαδικασία διαμορφωσης σε μια στραντζα.Το εργαλειο ερχεται και παταει απο πανω το δοκιμιο με μια δυναμη.Απλα εχω ρυθμισει τη μηχανη το εργαλειο να φτανει μεχρι 5mm βαθος οταν παταει.Δεν παει παρακατω.Γι'αυτο θα πρεπει να δωσω τη δυναμη συναρτησει της μετατοπισης.Ετσι νομιζω δηλαδη. Η θα πρεπει να το λυσω δυναμικα(και παλι δεν ξερω πως.).Εχεις να προτεινεις κατι??

 

 

 

Υ.Σ:Η δυναμη δεν αντιστοιχει σε μετατοπιση 5 mm.Tα 5mm ειναι το σωστο βαθος για να πετυχω τη καμπυλοτητα που θελω.Τωρα αν εχω ενα δοκιμιο με μεγαλο παχος η δυναμη θα πρεπει να ειναι μεγαλυτερη.

 

 

Αν η παραμετρος του χρόνου δεν επηρεάζει την απόκριση του μοντέλου σου δεν υπάρχει λόγος να κάνεις δυναμική προσμοίωση και να περιπλέξεις τα πράγματα. Αν κατάλαβα καλά από όσα λες, υπάρχει απλή λύση για το πρόβλημά σου:

Αντί να ορίσεις τη δύναμη η οποία θα εφαρμοστεί τμηματικά στην ανάλυσή σου, όρισε την μετατόπιση, δηλαδή αντί για nodal force όρισε nodal displacement=5mm. Την αντίστοιχη δυνάμη την βρίσκεις αθροίζοντας τις κατακόρυφες αντιδράσεις σου στα άκρα σε κάθε βημα φόρτισης (όπου φόρτιση η καταναγκασμένη μετατόπιση που επιβάλεις στο μέσον του μοντέλου σου) και άρα έχεις την καμπύλη δύναμης μετατόπισης που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα το δοκιμασω οπως λες.Εχεις δικιο.

Το ελυσα ετσι μια φορα χωρις δυναμεις αλλα με μετατοπισεις και στη λυση η δυναμη που εβγαζε σε καθε node ηταν πολυ μικρη και θεωρησα οτι ηταν λαθος.Μηπως εβγαιναν τοσο μικρες επειδη το ελυνα 2διαστατα το προβλημα?

Εαν βαλω μονο μετατοπισεις θα μου βγαλει η λυση το προβλημα που θα εχω στο σημειο που ασκειται η δυναμη?(που θα δημιουργηθει μια λακουβιτσα ουσιαστικα?

 

Εσυ εννοεις να αθροισω τις δυναμεις σε καθε node που θα προκυψουν απο τη λύση?(για να βρω τη σχεση δυναμη -μετατοπιση)

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω οπως λες.Εχεις δικιο.

Το ελυσα ετσι μια φορα χωρις δυναμεις αλλα με μετατοπισεις και στη λυση η δυναμη που εβγαζε σε καθε node ηταν πολυ μικρη και θεωρησα οτι ηταν λαθος.

Εσυ εννοεις να αθροισω τις δυναμεις σε καθε node που θα προκυψουν απο τη λύση?(για να βρω τη σχεση δυναμη -μετατοπιση)[/quote

 

Εννοώ να α8ροίσεις τα reaction forces εκεί όπου έχεις βάλει restraints, ση διεύθυνση της ασκούμενης φόρτισης (μετατόπισης).Δηλαδή, έστω ότι έχεις μια αμφίπακτη δοκό με καταναγκασμένη μετατόπιση κατά y-yστη μέση (uy=5mm). Εφόσον είναι αμφίπακτη έχεις κάνει fixed όλα τα DOF στους δύο ακραίους κόμβους. Μετά την επίλυση πας στο postprocessing και βλέπεις τα reaction forces.Εφόσον έχεις κάνει fixed τους 2 ακραιους κόμβους, θα σου βγάλει σε κάθε κόμβο τις αντιδράασεις. Αθροίζοντας τα uy των 2 ακραίων κόμβων έχεις σε κάθε βήμα της φόρτισης την δύναμη που προκάλεσε την μετακίνηση στο μέοσον της δοκού.

 

Υποθέτω κάνεις μη γραμμική ανάλυση μεγαλων μετατοπίσεων με μη γραμμικό νόμο υλικού. Αν και δεν έχω προσομοιώσει ποτέ διαμόρφωση, ούτε και ξέρω ακριβώς την διαδικασία, πιστεύω ότι η προσομοιώση με στοιχεία δοκού μπορεί να μην είναι η ιδανική. Έχω δει αρκετές προσομοιώσεις για μορφοποιήσεις με παραδοχή επίπεδης παραμόρφωσης. όπου προσομοιώνεται μια τυπική διατομή (με το πάχος της το οποίο μετα τη διαμόρφωση μπορεί και να μειωθεί). Δοκίμασε να κάνεις την μοντελοποίηση με το στοιχείο plane 82 (6κομβο τριγωνικό) και θέσε την παράμετρο k3=2 (plane strain). Για τις συνορικές συνθήκες έχε υπόψη σου ότι μπορείς να δεσμεύσεις μόνο μετακινήσεις και όχι στροφές άρα για ην πάκτωση απλά κάνεις restraint ολο το line και του απαγορεύεις έτσι και τη στροφή.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω το στοιχειο plane183 .Κανω μη γραμμικη λυση.Εισηγαγα μεσα το διαγραμμα τασεων παραμορφωσεων.Το ελυσα 2διαστατα και οι δυναμεις ειναι παλι πολυ μικρες.Γι'αυτο εχω κολλησει.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω το στοιχειο plane183 .Κανω μη γραμμικη λυση.Εισηγαγα μεσα το διαγραμμα τασεων παραμορφωσεων.Το ελυσα 2διαστατα και οι δυναμεις ειναι παλι πολυ μικρες.Γι'αυτο εχω κολλησει.

 

Εφόσον χρησιμοποιείς το στοιχείο με ενεργοποιημένη την λειτουργία επίπεδης παραμόρφωσης (k3=2), τα αποτελέσματα που παίρνεις είναι για μοναδιαίο μήκος. Αν πολλαπλασιάσεις με το μήκος που έχεις (και δεν προσομοιώνεις) παίρνεις και την συνολική δύναμη.Επομένως βάζεις 5mm μετακίνηση στο μέοσν, και α8ροίζεις τις αντιδράσεις στα άκρα και πολλαπλασιάζεις το αθροισμα με το πραγματικό μήκος που προσομοιώνεις. επίσης βεβαιώσου ότι έδωσες τις ιδιοτητες υλικού σε συμβατές μονάδες με τις φορτίσεις και τις μετακινήσεις σου. Πχ αν δώσεις u=5mm, και μέτρο ελαστικότητας 210000N/mm, οι αντιδράσεις σου θα είναι σε Ν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαίνει και πάλι η δύναμη σωστά , πρέπει να βγει της τάξεως των 20-30 τόννων και βγαίνει 3-4 τόνους.Τέλοςπάντων θα το ψάξω διεξοδικότερα σε ευχαριστώ πολύ ,να σαι καλά

 

[highlight=red:1e8ca38f7e]Τα Greeklish ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ - Διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής[/highlight:1e8ca38f7e]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας!!!Συγχαρητήρια για το forum.Καταπληκτικό

 

Λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για την ιδιομορφική (modal) ανάλυση στο ANSYS η οποία με βασανίζει εδώ και καιρό (Διπλωματική εργασία)

 

Ουσιαστικά έχω ένα προσομοίωμα στύλου (αρκετά περίπλοκης διατομής) με συγκεντρωμένη μάζα (ίση με τη μάζα του στύλου) στην κορυφή και έχω δοκιμάσει τα εξής:

 

1. Προσομοιώσα τη μάζα με το στοιχείο συγκεντρωμένης μάζας (MASS 21) αλλά τα αποτελέσματα που προκύπτουν είναι μάλλον λανθασμένα (Συχνότητα f της τάξεως των 10^-8 για την 1η ιδιομορφή)

 

2. Πρόσθεσα πεπερασμένα στοιχεία στην κορυφή (υλικό,πυκνότητες κτλ διαμορφωμένα ώστε να προκύψει η επιθυμητή μάζα), τα αποτελέσματα που προέκυψαν έχουν μια συνέπεια (σε σχέση με την ανάλυση χωρίς συγκεντρωμένη μάζα) ωστόσο στις ιδιομορφές παραμορφώνονται και τα στοιχεία που έθεσα για τη προσομοίωση της μάζας.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιό είναι το άκαμπτο πεπερασμένο στοιχείο στο ANSYS (έθεσα το MPC 184 αλλά δεν μπορώ να κάνω διακριτοποίηση) ή αν υπάρχει κάποιος τρόπος να προσομοιώσω τη μάζα με άκαμπτο υλικό ώστε να γίνει η ανάλυση.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για την ποιότητα των ερωτήσεων,είμαι κάτι παραπάνω από αρχάριος εφόσον είναι το πρώτο πρόγραμμα πεπερασμένων στοιχείων που ασχολούμαι

 

Υ.Γ. Σε ότι αφορά μονάδες μέτρησης κτλ κτλ έχω κάνει επανειλημένους ελέγχους και όλα είναι εντάξει...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που έβαλες συγκεντρωμένη μάζα στην κορυφή?Αν αντί για συγκεντρωμένη μάζα όριζες την πυκνότητα του υλικού σου ώστε το πρόγραμμα να υπολογίσει μόνο του την πραγματικήα κατανομή της μάζας στον στύλο πώς διαφοροποιούνται τα αποτελέσματά σου? Τι πεπερασμένα στοιχεία έβαλες για τον στύλο?

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

@ m@rios

 

 

Η συγκεντρωμένη μάζα στην κορυφή αντικαθιστούσε πιθανά φορτία που θα καταπονούσαν τον στύλο.

 

Ο στύλος ήταν από στοιχεία SHELL 99 (είχα σύνθετο υλικό (layers κλπ) και λεπτότοιχη διατομή)

 

Με αλλαγή της πυκνότητας του υλικού και πραγματική κατανομή μάζας τα αποτελέσματα παρουσίαζαν την αναμενόμενη αλλαγή (μείωση f (Hz))

 

Τελικά πρόσθεσα όμοιο στοιχείο στην κορυφή με κατάλληλο πάχος και πυκνότητα και τέλος καλό όλα καλά. (Τα αποτελέσματα ήταν διαφορετικά από τη περίπτωση που έθετα αλλαγή πυκνότητας και δεν έβαζα στοιχείο στην κορυφή)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.