Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ANSYS


earlscourt

Recommended Posts

Γεια σας,

ξερει κανεις που μπορω να κατεβασω το ANSYS, εστω και την πιο παλια εκδοση που υπαρχει??

Ευχαριστω πολυ...

 

Παρατήρηση: Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα είπα να αφήσω την ερωτησούλα μου εδώ μιας και το τόπικ έχει να κάνει με το λατρεμένο ΑΝSYS!

 

Σχεδιάζω 3D δοκούς στο ΑΝSYS διατομής C χρησιμοποιώντας Shell181 η Shell63 σαν element. Προκειμένου να μην έχω στρέψη της διατομής το φορτίο θα πρέπει ως γνωστόν να περάσει από το κέντρο διάτμησης το οποίο βρήσκεται έκτος της διατομής.

 

Δοκίμασα να το εφαρμώσω σαν ροπή γνωρίζοντας που βρήσκεται το κέντρο διάτμησης αλλά συνεχίζω να έχω στρέψη του φορέα.

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος κανένα τρόπο να περάσω το φορτίο μου από το κέντρο χωρίς να έχω στρέψη? Δοκίμασα επίσης να δημιουργήσω μια εικονική δοκό με Beam4 και 0 μάζα - εμβαδόν στο κέντρο διάτμησης με το διανεμημένο φορτίο μου επάνω σε αυτή, συνδεδεμένη με την πραγματική διατομή μέσω rigid - link elements, αλλά καμία τύχη!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες στρέψη εννοείς ότι παρατηρείς στροφή;

 

Ακριβώς φίλτατε! Ο φορέας παρουσιάζει λυγισμό στο πάνω και κάτω πέλμα καθώς και στον κορμό. Αν το φορτίο εφαρμοστεί σωστά και περάσει από το κέντρο διάτμησης, θεωρητικά περιμένω να έχω λυγισμό μόνο των πελμάτων κατά μήκος του φορέα, και όχι του κορμού κατά z-z. Θεωρητικά πάλι, η παραμόρφωση θα πρέπει να είναι παρόμοια με αυτή των απλά εδραζόμενων συμμετρικών διατομών (ορθογωνικών η Ι).

Link to comment
Share on other sites

1) Το πρόβλημα μπορεί να στο δημιουργούν οι στηρίξεις που έχεις βάλει στους κόμβους....τσέκαρε

 

2) Εάν δεν βγάζεις άκρη με τίποτα, δέσμευσε τα πάντα όλα με στηρίξεις που θα έχουν ελευθερία κατά την κατακόρυφο και διαμήκη έννοια (εκτός την πραγματικής στήριξης που θα είναι πακτωμένη), έτσι ώστε να μη στρίβει, να επιτρέπει την κάμψη και να μη χάσεις πολλά από Poisson στη διαμήκη έννοια. Κάτι είναι κι αυτό....

 

3) Πώς βάζεις το φορτίο; Με στερεό κόμβο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μόλις έκανα μία δοκιμή και δούλεψε μια χαρά. Έβαλα φορτίο σε κόμβο συνδεδεμένο με στερεό βραχίονα στη διατομή και δεν στρίβει...μήπως κάτι δίνεις λάθος;

post-14086-131887259218_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Βασικά θα ήθελα να μου πεις πως εφάρμοσες το φορτίο σου στο ακριβώς πάνω από το κέντρο διατμισης!

 

Προσπάθησα πολλές φορες να βάλω διανεμημένο φορτίο στο πάνω πέλμα αλλα η διατομή στρεβλώνει. Μετά προσπάθησα να το περάσω με κάποιο τρόπο από το κέντρο αλλα χωρίς αποτέλεσμα.. Η διατομή σου είναι πακτωμένη η απλά εδραζόμενη?? Μπορείς να βάλεις αν είναι εύκολο μια φωτογραφία με το deformed and undeformed σχήμα?

 

Τέλος, πια εκδώση του ANSYS χρησιμοποιείς? Δουλεύεις το workbench? Τι εννοείς stereo κόμβο? Δοκίμασα γνωρίζοντας την απόσταση από το K.Δ. να εφαρμόσω το φορτίο μου (πχ 1kN/m) σαν ροπή στο κέντρο του κορμού αλλα είχα στρέβλωση πάλι.

 

Έπειτα δοκίμασα να κάνω μια εικονική δοκό στο K.Δ. και να βάλω το φορτίο πάνω σε αυτή. Δοκίμασα να συνδέσω την δοκό στον κύριο φορέα με link elements αλλα το παραμορφωμένο σχήμα που περνώ δεν μου πολυαρέσει.. Πως μπορώ να κάνω επικολλήσω μια φωτό στο μήνυμα μου?

 

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Το μέλος είναι πρόβολος, αλλά δεν έχει να κάνει με τίποτα αυτό....

 

Το φορτίο δεν το βάζεις πάνω στη δοκό, το βάζεις εκτός της δοκού. Μπορείς βέβαια να το βάλεις και πάνω στη δοκό, αρκεί η συνισταμένη του να περνά από το ΚΔ...αλλά είναι λίγο μανούρα.

 

Για να βάλεις λοιπόν το φορτίο, πρέπει να ορίζεις κόμβους για ένα κατανεμημένο φορτίο, στη θέση του ΚΔ (ή έναν μόνο κόμβο για συγκεντρωμένο, όπως έκανα εγώ) και να βάλεις τα φορτία σου (που προφανώς δεν θα είναι ροπές).

 

Μετά θα πρέπει να συνδέσεις αυτούς τους κόμβους με το μέλος σου. Η σύνδεση αυτή γίνεται με στερεούς βραχίονες-στερεούς κόμβους-άκαμπτη σύνδεση-rigid links-rigid joints:rolleyes:...Τελοσπάντων εάν δεν βρίσκεις τους στερεούς βραχίονες μπορείς να βάλεις ένα γραμμικό στοιχείο με EI άπειρο.

 

Χρησιμοποιώ το NASTRAN και όχι το ANSYS, αλλά για αυτά τα πράγματα είναι όλα τα ίδια.

 

Για επισύναψη όταν γράφεις το μήνυμά σου, έχει κάπου το γνωστό συνδετήρα...

 

Λοιπόν, επειδή δεν έχει ταυτόχρονη απεικόνιση deformed-undeformed, δες κατά X,Y,Z τις παραμορφώσεις. Επίσης δες και τον τρόπο επιβολής του φορτίου και το μικρό στερεό βραχίονα...

post-14086-131887259277_thumb.jpg

post-14086-131887259305_thumb.jpg

post-14086-131887259333_thumb.jpg

post-14086-131887259359_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.