Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

απόκλιση συντεταγμένων ΕΓΣΑ87 - κτηματολογιου


pardamaskou

Recommended Posts

Συνάδερφοι καλησπέρα

Γνωρίζοντας πως είναι συχνά ευαίσθητο θέμα συνάδερφος από άλλο χώρο να ζητά να μάθει πράγματα που ίσως δεν θεωρούνται του τομέα του, και, δεδομένων των ελλειπών γνώσεων τοπογραφίας που έχουν οι αρχιτέκτονες, θα ήθελα, από όποιον έχει τη διάθεση να απαντήσει, μια διευκρίνιση στο εξής ερώτημα:

Αφού μετέτρεψα συντεταγμένες από Hatt φ.χ.ΓΥΣ 1/5000 σε ΕΓΣΑ87 μέσω του coord, δοκίμασα να τις τοποθετήσω στη διαδικτυακή εφαρμογή της Κτηματολόγιο ΑΕ, αλλά είχε απόκλιση 20μ κατά Χ κ 25μ κατα Υ. Είναι αυτό φυσιολογικό? Κ ποιες από τις 2 είναι οι σωστές?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα...

 

έχω διαπιστώσει στο coord ότι σωστό αποτέλεσμα στη μετατροπή hatt (5000) σε ΕΓΣΑ μου το δίνει με τη δεύτερη προσπάθεια....ξετσέκαρε το κουτάκι,ξαναβάλε συντεταγμένες και σύγκρινε τα αποτελέσματα Μήπως με τη δεύτερη σου τα βγάζει σωστά?....Δεν δικαιολογείται απόκλιση 20 μέτρων. Εν άναγκη μετέτρεψε σε wgs84 και τσέκαρε το σε google earth πρώτα

Edited by anmakr
Link to comment
Share on other sites

έχω διαπιστώσει στο coord ότι σωστό αποτέλεσμα στη μετατροπή hatt (5000) σε ΕΓΣΑ μου το δίνει με τη δεύτερη προσπάθεια....ξετσέκαρε το κουτάκι,ξαναβάλε συντεταγμένες και σύγκρινε τα αποτελέσματα Μήπως με τη δεύτερη σου τα βγάζει σωστά?....Δεν δικαιολογείται απόκλιση 20 μέτρων. Εν άναγκη μετέτρεψε σε wgs84 και τσέκαρε το σε google earth πρώτα

 

anmark, καταρχάς σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση

δοκίμασα τη μετατροπή σε wgs84 & τσεκ σε google earth, κ μου βγηκε απόκλιση στην ίδια κατεύθυνση, αλλά της τάξης των 18μ κατα Χ κ Υ

υπάρχει περίπτωση να φταίει το γεγονός ότι τα στοιχεία Hatt τα έχω από το 1/5000 ενώ το πρόγραμμα coord ζητάει επιλογή από το 1/50.000?

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση να φταίει το γεγονός ότι τα στοιχεία Hatt τα έχω από το 1/5000 ενώ το πρόγραμμα coord ζητάει επιλογή από το 1/50.000?

 

μπα, μαλακία πρέπει να είπα, αφού τα στοιχεία BESSEL του coord συμφωνούν με αυτά του φ.χ.ΓΥΣ

Link to comment
Share on other sites

anmark, χιλια ευχαριστώ για το χρόνο σου - τελικά η λύση του μυστηρίου ήταν πιο απλή.. διάβασα τα Χ,Υ της γωνίας του φ.χ ΓΥΣ κατά Hatt αντιστρόφως, κ, καθώς έτυχε να έχουν 20μ. διαφορά μπερδεύτηκα κ δεν πήρα πρέφα τη μαλακία μου.. :oops:

πάντως το ότι μου υπέδειξες κ τη λύση wgs84 & google earth ήταν καθοριστικό - με ξεκόλλησε κ με έκανε να αναρωτηθώ λίγο παραπάνω!

 

Έι παιδιά, ας διαγράψετε καλύτερα το τόπικ!!! mea culpa..

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα πάντως με το ερώτημα της pardamaskou, κάτι πήρε το αυτί μου χθες ότι γίνονται κινήσεις για να σταματήσουν να εμφανίζονται συντεταγμένες στην Θέαση της Κτηματολόγιο, καθώς διαπιστώθηκε ότι αυξάνονται ανησυχητικά τα κρούσματα όπου ορισμένα παιδάκια είναι πολύ "κακά" από τότε που έγινε το λάθος να τα αναρτήσουν αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως πως ούτως ή άλλως υπάρχει σκόπιμα μία μετάθεση στις συντεταγμένες των ορθοφωτοχαρτών του κτηματολογίου που έχουν αναρτηθεί στο internet, της τάξης των μερικών μέτρων και κατά Χ και κατά Υ, ώστε να μην χρησιμοποιούνται για εξάρτηση τοπογραφικών. Μάλιστα, η μετάθεση αυτή δεν είναι ενιαία για όλη την χώρα. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό ή το έχει τσεκάρει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.