Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια συνεργείου αυτοκινήτων - μοτοσυκλετών - μοτοποδηλάτων


gella

Recommended Posts

Καλησπέρα διάβασα (σιγά σιγά) όλο το θέμα και έχω τις εξής απορίες (για όποιον έχει όρεξη):

 

1) Προϋπολογισμός. Εδώ πραγματικά έχω μαύρα μεσάνυχτα....τι προϋπολογισμό ζητάνε; Εξοπλισμού; Εργασιών; Μελετών; όλων αυτών; Υπάρχει κάποιο έντυπο ή απλά σε ένα excel;

2) Για τις ΠΠΔ τα λάδια θεωρούνται υγρά απόβλητα ή επειδή όπως ορίζει ο νόμος συλλέγονται από εταιρία ανακύκλωσης δεν τα αναφέρω καθόλου;

3) Η αποθήκη ανταλακτικών πρέπει να αποτελεί ξεχωριστό χώρο ή μπορεί να είναι νοητά χωρισμένη;

4) Έγκριση κυκλοφοριακή σύνδεσης ή εισόδου εξόδου (είμαι εντός σχεδίου πόλεως και ο χώρος ήταν και πριν συνεργείο απλά τώρα βγάζω νέα άδεια στον καινούργιο ενοικιαστή) κάπου έχει αναφέρει o dib ότι απαιτείται απότμηση πεζοδρομίου από το Δήμο, ισχύει και στην περίπτωση μου; (ρωτάω γιατί προφανώς απότμηση έχει γίνει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

1) Προϋπολογισμός....τι προϋπολογισμό ζητάνε; Εξοπλισμού; Εργασιών; Μελετών; όλων αυτών; Υπάρχει κάποιο έντυπο ή απλά σε ένα excel;

2) Για τις ΠΠΔ τα λάδια θεωρούνται υγρά απόβλητα ή επειδή όπως ορίζει ο νόμος συλλέγονται από εταιρία ανακύκλωσης δεν τα αναφέρω καθόλου; τα αναφέρεις

3) Η αποθήκη ανταλακτικών πρέπει να αποτελεί ξεχωριστό χώρο ή μπορεί να είναι νοητά χωρισμένη; ξεχωριστός χώρος

4) Έγκριση κυκλοφοριακή σύνδεσης ή εισόδου εξόδου ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΊΤΑΙ αφορά τα εκτός σχεδίου (είμαι εντός σχεδίου πόλεως και ο χώρος ήταν και πριν συνεργείο απλά τώρα βγάζω νέα άδεια στον καινούργιο ενοικιαστή) κάπου έχει αναφέρει o dib ότι απαιτείται απότμηση πεζοδρομίου από το Δήμο, ισχύει και στην περίπτωση μου; (ρωτάω γιατί προφανώς απότμηση έχει γίνει. Αφού έχει γίνει τότε είσαι ΟΚ !

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω και τον προϋπολογισμό των συνεργείων όπως έχει εκδοθεί απο την (τότε) Νομαρχία Αθηνών - δ/νση μεταφορών (Χολαργού) περί το 1999/2000 και είναι ακόμα σε ισχύ.

Πρϋπολογισμός Συνεργείων.pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

deathlok , το μονο που εχω  να προσθεσω στα του dib παραπανω ειναι οτι η αποθηκη πρεπει να ειναι ξεχωριστος χωρος αλλα μπορεις π.χ. να διαχωρισεις εναν χωρο με γυψοσανίδα με ανοιγμα εισοδου 0.9-1.0m και αν δεν θες μπορεις να μην βαλεις πόρτα. Στην θεσ/νικη το δεχονται απλα να προσεξεις αν το κανεις ετσι να υπολογισεις στον απαιτουμενο όγκο αερισμού μαζι με τον χωρο εργασιας και ολους τους χωρους που εχουν επικοινωνια με αυτον (την αποθηκη στην προκειμενη)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το έχω ψιλομαζέψει το θέμα (ή έτσι νομίζω). Μερικές διευκρινήσεις ακόμα:

 

1) Επειδή στο υπόδειγμα ΙΙΙ στο σημείο 6 αναφέρει εκτός για αποτύπωση συστήματος αποχέτευσης δαπέδου......τώρα εγώ που δεν έχω τπτ απλά δεν δείχνω τπτ ή υπάρχει από κάπου υποχρέωση να υπάρχει αποχέτευση δαπέδου (γιατί στην 78/88 που αναφερόταν πως πρέπει να έχεις αποχέτευση στα δάπεδα στο άρθρο 4 έχει καταργηθεί οπότε θεωρώ πως δεν έπρεπε να το αναφέρει καθόλου στο υπόδειγμα)

 

2) Εξαερισμός 8 απαγωγές αέρα και καθόλου προσαγωγή σωστά κατάλαβα (μιλάμε για γενικό συνεργείο οχημάτων)

 

3) Πάλι λίγο στις ΠΠΔ. Εφόσον έχω γενικό συνεργείο που κάνει προφανώς και αλλαγές λαδιών τσεκάρω το κουτάκι λιπαντήριο στο Α2.1 (ή αφορά κάτι άλλο)

 

4) Και τέλος τα λάδια το δηλώνω στον πίνακα Δ2 συγκεκριμένα  Δ2.2. με ΝΑΙ και στο Δ2.4 εφόσον τα παίρνει φορέας; και ο φορέας πρέπει να τον καταχωρήσω από τώρα στο Δ3.2. που δεν έχει ανοίξει το συνεργείο;

 

Υ.Γ. Ευχαριστώ για τον προϋπολογισμό.

 

Υ.Γ. 2 Ως αποθήκη θα ορίσω όλο το πατάρι (ανοιχτός νόμιμος εξώστης) όπως το είχε και ο προηγούμενος, απλά βλέποντας το σχέδιο της πυροσβεστικής από την προηγούμενη άδεια δεν βλέπω να έχει πουθενά αποδυτήρια ξεχωριστά παρά μόνο δύο w.c. με προθάλαμο.

Link to comment
Share on other sites

1) Ναί, αλλά εξαρτάται και σε ποιόν θα πέσεις :smile:

2) Ναι 8 απαγωγές χωρίς προσαγωγή

3) 'Οχι. αφορά πλυντήρια - λιπαντήρια

4) Τσεκάρεις μόνο το Δ2.1. και το Δ.2.5 (αν έχεις δίκτυο αποχέτευσης), δεν αφορά τα λάδια, αφορά τα υγρά απο το πλύσιμο του δαπέδου και μόνο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Εξαερισμός 8 απαγωγές αέρα και καθόλου προσαγωγή σωστά κατάλαβα (μιλάμε για γενικό συνεργείο οχημάτων)

 

Δεν υπάρχει "Γενικο συνεργειο οχηματων" ειναι παντελως λαθος ορισμος. Οι ειδικοτητες ειναι σαφείς στο Π.Δ. 78/88 οπως ισχυει σήμερα και ειναι 15. 

 

Επίσης δεν καταλαβαινω τι εννοεις με τα αποδυτηρια που γραφεις. Τα αποδυτηρια είναι προαιρετικός χώρος, (εννοειται οτι δεν αντικαθιστα το wc) υποχρεωτικοι βοηθητικοι ειναι η αποθηκη και το WC το οποιο ομως ΔΕΝ σε υποχρεωνει ο φορεας να ειναι συμφωνα με τις προϋποθεσεις της Υγειονομικης Νομοθεσιας, κοινώς δεν απαιτειται προθάλαμος ούτε καθορισμενες διαστασεις. Τα ΩΦΕΛΙΜΑ εμβαδα wc + αποθηκης πρεπει να ειναι υποχρεωτικα 10 τ.μ. κατ'ελαχιστο.

 

Τωρα με το παταρι πρεπει να προσεξεις το εξης. Ο χωρος πανω στο παταρι για να θεωρηθει βοηθητικος πρεπει τουλάχιαστον να εχει ΩΦΕΛΙΜΟ υψος 2,20μ. Επισης στο ισόγειο κατω απο το παταρι , εαν εχεις ύψος κατω απο 2,40μ θεωρειται ως βοηθητικος χωρος εργασιας και ΔΕΝ προσμετραται στον κυριως χωρο εργασιας με τα ελαχιστα τ.μ. που απαιτουνται. Δλδ προσεξε, εαν εχεις π.χ. 65 τ.μ. ωφελιμη επιφανεια ισογειου ως χωρο εργασιας και θελεις π.χ. να λειτουργησεις συνεργειο μηχανικων μερων που θελει 60 τ.μ., οπου κατω απο το παταρι εχεις ύψος π.χ. 2,30 και η επιφανεια με αυτο το ύψος ειναι 10 τ..μ. η αδεια σου ΔΕΝ βγαινει (65-10=55<60 τ.μ.). Το αναφερω ως παραδειγμα και προς ενημερωση όλων...

Edited by LeftLane
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@dib ευχαριστώ.

Τα λάδια που στέλνει για ανακύκλωση που τα δηλώνω στις ΠΠΔ αφού το Δ2 είναι μόνο για τα νερά από καθαρισμό πατωμάτων και εργαλείων;

 

@leftlane Ευχαριστώ. Καλά κάνεις και επισημάνεις πως πρέπει να είμαστε ακριβείς ώστε να βγάζει άκρη αν μας διαβάσει και κάποιος μετά. Λοιπόν το συνεργείο θα είναι "Συνεργείο επισκευής και συντήρησης αυτοκινήτων που ασχολείται με την επισκευή και συντήρηση του κινητήρα, του κιβωτίου ταχυτήτων, του διαφορικού, πέδησης, μετάδοσης κίνησης στους κινητήριους τροχούς, ανάρτησης, ψύξης και λίπανσης αυτοκινήτων.".

 

Για τα τετραγωνικά και ύψος δεν σας κούρασα αφού το μαγαζί είναι τεράστιο και με παρανοϊκό ύψος υπερκαλύπτοντας οποιοδήποτε περιορισμό. Τώρα για τα αποδυτήρια είχα μπερδευτεί και νόμιζα πως απαιτούνται υποχρεωτικά αλλά το ξεκαθάρισες!

Link to comment
Share on other sites

Τα λάδια που στέλνει για ανακύκλωση που τα δηλώνω στις ΠΠΔ αφού το Δ2 είναι μόνο για τα νερά από καθαρισμό πατωμάτων και εργαλείων;

 

Στο Δ.2.4, σε στεγανή δεξαμενή (συλλογή σε κάποιο μεταλλικό βαρέλι) και παραλαβή απο φορέα επεξεργασίας υηρών αποβλήτων

Εννοείται οτι θα πρέπει να κάνει συμβάσεις με εταιρείες ανακύκλωσης στερεών και υγρών αποβλήτων, αφού κάθε χρόνο μέχρι το Φλεβάρη του επόμενου έτους πρέπει να καταθέτει στο ΥΠΕΚΑ την Ετήσια Έκθεση  Αποβλήτων για τον προηγούμενο έτος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.