Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια συνεργείου αυτοκινήτων - μοτοσυκλετών - μοτοποδηλάτων


gella

Recommended Posts

οχι, βάσει νομοθεσίας δεν απαιτείται φυσικός αερισμός και φωτισμός για την αποθήκη, δεν το αναφέρει κάπου.

Σημείωσε ότι τα ελαχιστα εμβαδα WC+αποθηκης (=βοηθ. χωροι) πρεπει να ειναι 10 τ.μ. και αναφερόμαστε πάντα σε ωφέλιμα, όχι μεικτά...

Επισης δεν απαιτούνται προδιαγραφές ΑΜΕΑ στα wc (παλαιοτερα δεν ζητουσαν ουτε καν τις προδιαγραφες για WC ΚΥΕ...)

Nα υπενθυμίσω επισης ότι όσο αφορά την άδεια λειτoυργίας, για τις μελετες/ σχεδια στο Μεταφορων απαιτείται Μηχ/γος ή Ηλ/γος Μηχανικος (ΠΕ ή ΤΕ) και οχι ΠΜ, το γνωρίζεις φαντάζομαι, σωστά ? 😏

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις μελέτες/σχέδια θερώ ότι εγώ θα υπογράψω το αρχιτεκτονικό (κάτοψη) και τα υπόλοιπα ο μηχανολόγος. Η διευκρίνηση σχετικά με ωφέλιμα εμβαδά είναι σημαντική.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 8/11/2016 at 3:54 ΜΜ, dib said:

Ανεβάζω και τον προϋπολογισμό των συνεργείων όπως έχει εκδοθεί απο την (τότε) Νομαρχία Αθηνών - δ/νση μεταφορών (Χολαργού) περί το 1999/2000 και είναι ακόμα σε ισχύ.

Πρϋπολογισμός Συνεργείων.pdf 438 kB · 72 downloads

Καλημέρα,

Σε συνεργείο που λειτουργούσε χωρίς άδεια θέλει ο γιός του ιδιοκτήτη που θα το αναλάβει τώρα λόγω συνταξιοδότησης του πατέρα να βγάλει νέα άδεια - βεβαίωση νόμιμης λειτουργίας ή όπως αλλιώς λέγεται.

Πως κάνουμε τον προϋπολογισμό δεδομένου ότι ο εξοπλισμός έχει αγοραστεί παλαιότερα? Καταγράφω τον εξοπλισμό που έχει και κάνω τον προϋπολογισμό με βάση σημερινές τιμές ή τον ρωτάω πόσο αγόρασε το κάθε τι?

Βάζω τις τιμές από το αρχείο που ανέβασε ο @dib?

Επηρεάζει κάπου την αδειοδότηση ή τα φορολογικά του εκμεταλλευτή το ύψος του προϋπολογισμού?

ευχαριστώ, καλό σ/κ

Edited by persepolis88
Link to comment
Share on other sites

ξέχνα τελειως τον προϋπολογισμό, δεν κατατίθεται πλεον. 

Τα σοβαρα θέματα ειναι άλλα. Γιατι πχ δεν εβγαζε αδεια ο πατερας, ειχε καποιο κόλλημα ή απλή αμέλεια ?

Ο γιος εχει αδεια ασκησης επαγγελματος της ειδικότητας του συνεργείου ή θα έχει υπάλληλο με άδεια άσκησης ? (μηχανικος, ηλ/γος... κτλ)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ,

Όχι τον προϋπολογισμό μου τον ζήτησαν σαν δικαιολογητικό από το Μεταφορών οπότε μάλλον εδώ που είμαι εγώ τον ζητάνε.

Ο πατέρας το είχε ανοίξει το συνεργείο παλιά γύρω στο '85 που μπορεί το καθεστώς με τις άδειες να ήταν πιο χαλαρό και μετά αμέλησε να βγάλει.

ερώτηση: ο γιός είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός τ.ε., δικαιούται αυτόματα να είναι επιβλέπων υπεύθυνος σε συνεργείο-ηλεκτρολογείο με την αναγγελία του από την Περιφέρεια ή πρέπει να βγάλει κάποιο άλλο χαρτί, σεμινάριο από ΚΕΚ κλπ.?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα του Προυπολογισμού εψαχνα να δω με ποια νομοθεσία καταργήθηκε αλλα δεν το βρίσκω.... Στην Θεσ/νικη δεν τον ζητούν εδω και πολυ καιρό, δεν θυμάμαι ομως γιατι...

Ο γιος, βάσει του πτυχίου Τ.Ε. που εχει, μπορεί να ειναι υπεύθυνος σε κάθε ειδικότητα παντος συνεργειου , δλδ Ηλ/γου, Μηχανικου, Βαφεα, Φανοποιου κτλ αρκει να καταθέσει τα δικαιολογητικά στην Δνση Μεταφορών που ανηκει ωστε να του εκδώσουν "Αδεια ασκησης Επαγγελματος Τεχνολογου Οχηματων". (ΑΑΕ)

Η ΑΑΕ ειναι ένα απο τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να εκδώσει άδεια λειτουργίας  συνεργείου αυτ/των, επομένως πρέπει να  βγάλει πρωτα αυτή. Η ΑΑΕ Βγαινει εύκολα σε 5-7 ημέρες, τα δικαιολογητικά δεν ειναι πολλά και δεν χρειαζεται Προϋπηρεσία.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στην ΚΥΑ Αριθμ. οικ.81590/1446/Φ.4.2 (ΦΕΚ 3002 Β/2015) και στο Παράρτημα με τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την αναγγελία έναρξης λειτουργίας συνεργείων δεν προβλέπεται πουθενά να κατατεθεί προϋπολογισμός.

Επίσης μια άλλη παράμετρο που θα ήθελα να θέσω είναι ότι και τα συνεργεία πλέον εμπίπτουν στη διαδικασία ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΝΑΡΞΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ και αναμένεται η σχετική ΚΥΑ που θα καθορίζει την διαδικασία και τα δικαιολογητικά για την υποβολή της ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ.  

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@kkookk1Νομίζω αναφέρεσαι στην εγκύκλιο με ΑΔΑ: ΒΙΚ51-ΕΞΝ η οποία περιγράφει τη διαδικασία και τα δικαιολογητικά για τη γνωστοποίηση (δεν νομίζω να υπάρχει κάτι πιο πρόσφατο γιατί από το Μεταφορών αυτή μου είπαν).

Σε αυτήν, στο Υπόδειγμα 3 αναφέρει και τον προϋπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.