Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια συνεργείου αυτοκινήτων - μοτοσυκλετών - μοτοποδηλάτων


gella

Recommended Posts

ευχαριστώ πολύ αλλά τα έχω ψάξει και αυτά. δεν μπορώ να βρω άκρη τι γινόνταν με τα συνεργεία πριν το ν.2465/97. θεωρούνταν πριν το 1997 επαγγελματικά εργαστήρια χαμηλής όχλησης; επιτρέπονται σε περιοχή "γενικής κατοικίας";

Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο, μαλλον θα πρεπει να περασεις απο τις σχετικες υπηρεσιες μια βολτα.

Για το δευτερο, εξαρταται, καθε περιοχη εχει και τις δικες της χρησεις, οποτε πρεπει να ρωτησεις στην αρμοδια πολεοδομια. Εχω περιοχη στην πολη μου, οπου επιτρεπεται, κι αλλες που απαγορευεται

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θα ήθελα, εάν είναι δυνατόν, κάποιες διευκρινήσεις όσον αφορά το Ν. 2465/1997 και την εγκύκλιο 30/αρ. πρωτ. 22336/12-9-2001 και συγκεκριμένα:

 Με βάση την προαναφερόμενη εγκύκλιο, ο Ν.2465/97 δεν έχει αναδρομική ισχύ και οι διατάξεις του δεν περιλαμβάνουν τις περιοχές στις οποίες είχε καθοριστεί η χρήση Γενικής Κατοικίας ή Πολεοδομικού Κέντρου με διοικητικές πράξεις (Π.Δ/γμα, Απ. Νομάρχη) οι οποίες είχαν εκδοθεί πριν τη δημοσίευση του, δηλαδή την 26-2-1997.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό, αν γνωρίζει κάποιος κάτι.

Πήγα χθες στην Πολεοδομία και ρώτησα αν σε ΟΤ εντός σχεδίου πόλης με χρήση γης γενική κατοικία, μπορώ να βγάλω άδεια αντιπροσωπίας αυτοκινήτων (δηλαδή εμπόριο αυτοκινήτων), με συνεργείο και φανοποιείο (κάθετη μονάδα).

Η απάντηση ήταν αποστομωτική: Άλλαξε, λέει, ο νόμος και ναι μεν μπορώ στη γενική κατοικία (ανεξαρτήτως χρόνου καθορισμού της χρήσης γης σε γενική κατοικία) να βγάλω άδεια συνεργείου-φανοποιείου, αλλά δεν μπορώ να βγάλω άδεια εμπορίας αυτοκινήτων! Και ας επιτρέπονται τα εμπορικά καταστήματα. Η εμπορία αυτοκινήτων είναι ειδική κατηγορία που δεν εμπεριέχεται στην κατηγορία των εμπορικών καταστημάτων!

Γνωρίζει κάποιος φίλος κάτι σχετικό, γιατί όσο το έψαξα δεν βρήκα κάτι. (Θα μας τρελάνουμε με τις χρήσεις γης!)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γεια σας,

έχω ένα συνεργείο επισκευής και συντήρησης αυτοκινήτων (μηχανικών μερών), ηλεκτρολογείο , φανοποιείο, βαφείο που έχει άδεια ίδρυσης και άδεια λειτουργίας και μάλιστα στις 18/09/2008 πήρε τροποποίηση ως προς τον εξοπλισμό και τα τεχνικά μετρα αντιρρύπανσης..

τώρα όμως ο πελάτης θέλει να το κάνει κ βαρέων οχημάτων.

ο χώρος κ τα τετραγωνικά όπως και τα ύψη που χρειάζονται τα έχει..

αυτό που με απασχολεί είναι ότι το αγρόκτημα που βρίσκεται είναι σε περιοχή εντός σχεδίου..

με την νέα νομοθεσία Ν.3710/2008 (ΦΕΚ 216 Α/23-10-08) είδα ότι για των βαρέων οχημάτων υπάρχουν κάποιες απαγορέυσεις.

Για υφιστάμενα όμως όμως συνεργεία που θα εντάξουν κ των βαρέων οχημάτων έχοντας άδεια λειτουργίας δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη τι πρέπει να κάνω...

αν έχει κανείς να μου δώσει τα φώτα του, τον ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πελάτης μου έχει ζητήσει να εκπονήσω μελέτη για συνεργειο αυτοκινήτων (επιβατικών και φορτηγών)- ανήκει στα βιομηχανικά κτίρια.

Εχω κάνει την περιβαλλοντική μελέτη, πήρα εγκριση για κυκλοφοριακή σύνδεση,μηχανολόγος έχει αναλάβει την αδεια ίδρυσης από την διεύθυνση συγκοινωνιών.

Μήπως μπορείτσι νσ με βοηθήσετε από δω και πέρα. Έχω ετοιμη την αρχιτεκτονική μελέτη .Που την καταθέτω και αν χρειάζεται τίποτα άλλο:

 

 

Παρακαλώ να χρησιμοποιείτε την Αναζήτηση πριν κάνετε μια νέα δημοσίευση.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταθέσεις άδεια στην πολεοδομία πρέπει να προσκομίσεις νομίζω και την άδεια ίδρυσης του συνεργείου από το μεταφορών. κατα τα άλλα πας όπως σε κανονική άδεια.

 

Αντίστοιχα για την άδεια λειτουργίας από το μεταφορών θα προσκομίσεις εκεί την οικοδομική άδεια

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κατατεθεί στο Μεταφορών η άδεια ίδρυσης από τον Μηχανολόγο και μόλις την πάρεις θα πας να καταθέσεις την άδεια για να προχωρήσει και να στηθεί το έργο.

Μετά την άδεια όπως λέει και ο συνάδελφος θα την καταθέσει ο ενδιαφερόμενος για να πάρει την άδεια λειτουργίας.

Αρα περιμένεις να πάρεις την άδεια ίδρυσης από τον μηχανολόγο και μετά καταθέτεις εσύ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, θα ήθελα πληροφορίες για τον τρόπο ανανέωσης της άδειας από πυροσβεστική και περιβαλλοντικό σε συνεργείο αυτοκινήτων.

Δηλαδή, τι χρειαζομαι από τον πελάτη και όσον αφορά το περιβαλλοντικό , σε ποιά υπηρεσεία θα πρέπει να απευθυνθώ..

 

Επίσης, δεν έχω ιδέα για το πώς-πόσο κοστολογείται μια τέτοια δουλεια!!

 

 

Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι ορθογραφημένοι και με τόνους.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει αλλάξει τίποτα σε σχέση με την παλιά μελέτη πυρασφαλείας, δεν χρειάζονται και πολά πράγματα. Αίτηση, Υπ. Δήλωση, Τιμολόγιο-Υπ.δήλωση αναγόμωσης πυροσβεστήρων στην Πυροσβεστική και μετά από έλεγχο ανανεώνετε.

Για την περιβαλλοντική μελέτη, θα απευθυνθείς στην Δ/νση Περιβάλλοντος της Νομαρχίας για να σε κατατοπίσει κι εκεί θα την καταθέσεις για να πάρεις έγκριση.

Σύμφωνα με νέο νόμο, οι εγκρίσεις ΜΠΕ έχουν διάρκεια 5 χρόνια και πρέπει κι αυτές να ανανεώνονται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.