Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια συνεργείου αυτοκινήτων - μοτοσυκλετών - μοτοποδηλάτων


gella

Recommended Posts

6 ώρες πριν, dimitris GM said:

ν. 3982/11 αρθρα 17-18

ν. 3982/11 αρθρο 18 παργ. 3γ ...

Όσο αφορά τις χρήσεις γης του ΠΔ 59/2018, για να ισχύουν σε μια περιοχή πρέπει να έχει γίνει αναθεώρηση των παλαιών ΓΠΣ με αυτό του ΠΔ 59/2018, σε διαφορετικά ισχύουν οι χρήσεις του Δ/166/1987.

Edited by dib
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστος ο συναδελφος παραπανω . Επισης το ξαναγραφουμε (αν και δεν ξερω αν πρέπει...) : Τα συνεργεια αυτοκινητων , οσο αφορά τις χρησεις γης και τα περιβαλλοντολογικά, αντιμετωπιζονται ως " Εργαστήρια χαμηλης όχλησης". Επομενως στις παραπανω χρησεις θεωρω πως επιτρεπεται η ιδρυση συνεργειου

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
1 ώρα πριν, tztopo said:

Ξέρει κάποιος τι χρειάζεται για την άδεια λειτουργίας ηλεκτρολογείου αυτοκινήτων ?

 

Κατ' αρχήν πρέπει να απευθυνθείτε σε μηχανολόγο και κατα δεύτερον να δείτε το Προεδρικό Διάταγμα 38/1996 (υποθέτω οτι είναι εντός σχεδίου) και την Εγκύκλιο 13929/2014 (Αναγγελία Έναρξης Λειοτυργίας Εγκαταστάσεων σύμφωνα με Ν. 3919_2011)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 29/1/2020 at 10:04 ΠΜ, tztopo said:

Ξέρει κάποιος τι χρειάζεται για την άδεια λειτουργίας ηλεκτρολογείου αυτοκινήτων ?

 

τα συνεργεία πάνε με το Π.Δ. 78/88 για τις προδιαγραφές τους 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Επειδή έχω πελάτη που  σε οικόπεδο εκτός σχεδίου θέλει να κτίσει συνεργείο αυτοκινήτων, (επιτρέπεται από χρήσεις γης), διαβάζοντας όλο το thread, έχω την εξής απορία σχετικά με την οικοδομική άδεια που πρόκειται να βγει: 

Απ ότι κατάλαβα, σε εκτός σχεδίου οικόπεδο, συνεργείο βαρέων οχημάτων πάμε κατηγορία βιομηχανίας, δηλαδή 0,9 Σ.Δ. και κάλυψη 30%, ενώ για συνεργείο συνήθων οχημάτων πάμε κατηγορία επαγγελματικό εργαστήριο, δηλαδή 0,2 Σ.Δ. και κάλυψη 10%.

Σύμφωνα με το Άρθρο 14 - ΠΔ 38/96 ΦΕΚ 26Α/1996 ,σε υφιστάμενο κτίριο με χρήση βιομηχανική, μπορεί να εγκατασταθεί συνεργείο συνήθων οχημάτων χωρίς να χρειάζεται αλλαγή χρήσης.

Αν παρθεί άδεια ίδρυσης για συνεργείο βαρέων οχημάτων ,- και άρα θα εκδοθεί οικοδομική άδεια και θα κτιστεί κτίριο με όρους βιομηχανικού κτιρίου-, θα μπορεί στο μέλλον να αλλάξει η άδεια λειτουργίας από βαρέα οχήματα σε συνήθη χωρίς να χρειαστεί αλλαγή χρήσης???  

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, CAPRICE_ said:

Αν παρθεί άδεια ίδρυσης για συνεργείο βαρέων οχημάτων ,- και άρα θα εκδοθεί οικοδομική άδεια και θα κτιστεί κτίριο με όρους βιομηχανικού κτιρίου-, θα μπορεί στο μέλλον να αλλάξει η άδεια λειτουργίας από βαρέα οχήματα σε συνήθη χωρίς να χρειαστεί αλλαγή χρήσης??? 

Ναι, δεδομένου οτι το βιομηχανικό κτήριο με χρήση συνεργείου βαρέων οχημάτων υπερκαλύπτει τις απαιτήσεις του συνεργείου με συνήθη οχήματα.

Αρκεί να το επιτρέπει η χρήση γης στο εκτός σχεδίου για συνήθη οχήματα (δεν είναι πάντα σίγουρο).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2020 at 2:53 ΜΜ, CAPRICE_ said:

Αν παρθεί άδεια ίδρυσης για συνεργείο βαρέων οχημάτων ,- και άρα θα εκδοθεί οικοδομική άδεια και θα κτιστεί κτίριο με όρους βιομηχανικού κτιρίου-, θα μπορεί στο μέλλον να αλλάξει η άδεια λειτουργίας από βαρέα οχήματα σε συνήθη χωρίς να χρειαστεί αλλαγή χρήσης???  

 

εχουν καταργηθει προ πολλου οι αδειες ιδρυσης. Μονο λειτουργιας πλεον αφου ολοκληρωθει το συνεργειο.

Το βαρεων οχηματων καλυπτει το συνηθων, επομενως μην σε απασχολει

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπέρα συνάδελφοι,

μελετάω την εγκατάσταση συνεργείου αυτοκινήτων σε υφιστάμενο χώρο, έχω ελέγξει ότι επιτρέπεται από τη χρήση του χώρου (Αποθήκη) και τις χρήσεις γης. Ο προβλιματισμός μου έγκειται στο αν η απαιτούμενη αποθήκη (10 τμ) του συνεργείου πρέπει να έχει φυσικό φωτισμό και αερισμό; Επιπλέον, η τουαλέτα χρειάζεται να έχει τις προδιαγραφές για ΑΜΕΑ βάσει του Σχεδιάζοντας για όλους?

Έχω δει τα ΠΔ 78/88, 416/91 και 38/96 και περιμένω τις προδιαγραφές από τη διεύθυνση συγκοινωνιών. Μου διαφεύγει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.