Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια συνεργείου αυτοκινήτων - μοτοσυκλετών - μοτοποδηλάτων


gella

Recommended Posts

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

Γνωστός μου θέλει να αγοράσει αγροτεμάχιο για να κάνει συνεργείο γενικών οχημάτων (συνήθων και βαρέων).

Η περιοχή είναι σε ΖΟΕ που απαγορεύει βιομηχανικές εγκαταστάσεις μέσης και υψηλής όχλησης.

Θεωρείται πως τα βαρέα οχήματα είναι μέσης ή υψηλής όχλησης? Ή μπορεί να είναι και χαμηλής? Που μπορώ να βρω τα μεγέθη? Έψαξα σε κάποια ΦΕΚ και δεν βρήκα στη επισκευή οχημάτων.

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, Elec Sakis said:

Δες το Νόμο 3710/2008, άρθρο 6.

 

Το έχω δει αλλά που γράφονται τα όρια για χαμηλή, μέση  και υψηλή όχληση για συνεργεία αυτοκινήτων?

Link to comment
Share on other sites

Στην παράγραφο 3 του άρθρου 6 αναφέρει τις περιοχές που επιτρέπεται η εγκατάσταση συνεργείων βαρέων οχημάτων. Αλλά επειδή έχει εκδοθεί και το Π.Δ. 59/2018 για τις χρήσεις γης θα πρέπει μάλλον να τα συνδυάσεις.

Προφανώς το καλύτερο είναι να ενημερωθείς από τον τοπογράφο της αρμόδιας πολεοδομίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα. Για ανέγερση μεικτού συνεργείου συνήθων και βαρέων οχημάτων εκτός σχεδίου, οι όροι δόμησης είναι αυτοί του άρθρου 4 (βιομηχανίες) του Π.Δ. 270/85 ασχέτως που για τα συνήθη οχήματα οι όροι είναι σύμφωνα με το άρθρο 1 του Π.Δ. 270 σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σε σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου, επιτρέπεται να εργάζονται ΧΩΡΙΣ προσληψη σε ατομική επιχείρηση συγγενεις εξ'αιματος α' βαθμου και β' βαθμου (γονεις, αδερφια) .

Με το ιδιο σκεπτικό, σε συνεργείο αυτ/των θα μπορει να εργάζεται αδερφος του  ιδιοκτητη , εφοσον φυσικα διαθετει αδεια ασκησης επαγγέλματος, χωρις να απαιτείται πρόσληψη. Ειναι όντως έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι...θα χρειαστώ τα φώτα σας γιατί μάλλον έχω χάσει <επισόδεια> και έχω μπερδευτεί!

Πελάτης μου, ο πάτέρας του το 2000 άνοιξε συνεργείο φρένων (πέδησης)...και τον Ιούνιο του 2016, το πήρε με μεταβίβαση στο όνομα του, με εφαρμογή την Αναγγελία έναρξης λειτουργίας εγκαταστάσεων του 2014 και εκδόθηκε Βεβαίωση Νόμιμης λειτουργίας συνεργείου!

Στο Μεταφορών μου είπαν οτι πρέπει να κάνει Γνωστοποίηση και να υποβάλλει και ΠΠΔ, αφου απο το 2021 ή 2022 μπήκαν και τα συνεργεία στο Notifybuisness...όμως στην εγκύκλιο 23680/22-1-2022, στη παργ. 4, αναφέρει οτι αυτοί που λειτουργούν <<.....με βεβαίωση νόμιμης λειτουργίας ή άδεια λειτουργίας δεν απαιτείται να γνωστοποιήσουν την λειτουργία τους εφόσον δεν υπάρχει κάποια μεταβολή.>>, που όντως δεν υπάρχει μεταβολή.

Ισχύει αυτή η παραγ. 4 ή καταργήθηκε με κάποια άλλη διάταξη που δεν γνωρίζω?

Αν ισχύει, γιατί ο προϊστάμενος της υπηρεσίας μου ζητάει να κάνει γνωστοποίηση?

 

Επίσης, έχει υποβάλλει ΠΠΔ το '16... απαιτείται να κατατεθεί νέα?

Είναι ετήσιας ισχύος η ΠΠΔ ή ισχύει πάντα αν δε διαφοροποιηθούν τα δεδομένα της επιχείρησης, οπότε καταθέτεις νέα?

 

Συγγνώμη αν κούρασα, αλλά παρέθεσα τα δεδομένα όπως είναι, για να δώσετε όσο το δυνατόν πιο σαφείς απαντήσεις!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, για την όποια απάντηση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ή ο προϊστάμενος τα έχει μπερδέψει ή δεν κατάλαβε τι τον ρώτησες.

Οι ΠΠΔ συνοδεύουν την αντίστοιχη άδεια (βεβαίωση ή γνωστοποίηση) λειτουργίας και έχουν την χρονική ισχύ αυτής (εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων).

Σύμφωνα με την εγκύκλιο που παραθέτεις αλλά και με την εγκύκλιο του 2023 (ΑΔΑ: Ψ62Ρ465ΧΘΞ-ΕΜΚ) και εφόσον δεν έχει επέλθει καμία αλλαγή στην εγκατάσταση, δεν χρειάζεται να γίνει νέα γνωστοποίηση.

Καλό θα ήταν να πας με τις δύο εγκυκλίους στο Μεταφορών και να ζητήσεις από τον προϊστάμενο να σου εξηγήσει από που προκύπτουν αυτά που ζητάει.

Που ξέρεις, μπορεί και εμένα να μου διαφεύγει κάτι και να μάθω κάτι καινούριο 😀

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω να ασχοληθώ με αυτό το αντικείμενο της αδειοδότησης συνεργείων απο το 2018. Γνωρίζω πλεόν οτι πάμε με το καθεστώς γνωστοποίησης όπου συγκεντρώνουμε όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά σε φάκελο στην επιχείρηση και μετά κάνουμε την γνωστοποίηση μέσω notifybusiness.

Η ερώτηση μου είναι , συγκεκριμένα για συνεργείο μοτοσυκλετών εντός πόλης, :

α) θα χρειαστώ απο το Μεταφορών να καταθέσω για ΠΠΔ και να μου απαντήσει σχετικώς ; και

β) επίσης παλιότερα καταθέταμε κατόψεις και μελέτες προς έγκριση στο Μεταφορών οπου και μας τα παρέδιδαν "σφραγισμένα" απο την Υπηρεσία. Γίνεται κάτι αντίστοιχο τώρα ή κάνω κατόψεις και μελέτες και τις παραδίδω στον φάκελο της επιχείρησης  ; (όπως γίνεται δλδ και στα ΚΥΕ). 

 

ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.