Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια συνεργείου αυτοκινήτων - μοτοσυκλετών - μοτοποδηλάτων


gella

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Πόσος χρόνος (γραφειοκρατικά) χρειάζεται περίπου για τη διαδικασία ίδρυσης και λειτουργίας συνεργείου?

 

Ευχαριστώ

 

2 μήνες το ελάχιστο, αν είναι απλή υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλησπέρα,

 

μου έχει τύχει η εξής υπόθεση: ο πελάτης μου ιδιοκτήτης αντιπροσωπείας και συνεργείου αυτοκινήτων θέλει να κάνει μία προσθήκη - η οποία γίνεται μόνο κατά παρέκκλιση στα 5 μέτρα - και να μετατρέψει το συνεργείο σε βαρέων οχημάτων.

 

Το υπάρχον συνεργείο βρίσκεται εκτός σχεδίου αλλά εντός της ζώνης των 500 μέτρων. Η βεβαίωση χρήση γης από την πολεοδομία αναφέρει ότι επιτρέπονται στο σημείο εκείνο μόνο βιομηχανίες-βιοτεχνίες χαμηλής όχλησης.

 

Ερωτήσεις:

Σε ποια βαθμίδα όχλησης ανήκει το συνεργείο βαρέων οχημάτων?

Με ποιες προυποθέσεις κατατάσσεται στην χαμηλή?

Ποια η σχετική εγκύκλιος που το αναφέρει και που μπορώ να την βρω? (κάπου διάβασα για τις εγκ 5299/4411/11-11-02 και 9711/22/2004...αλλά δεν τις βρήκα)

Το ότι προυπάρχει συνεργείο πως μας επηρεάζει?

Και τέλος...στη συνολική επιφάνεια του συνεργείου συνυπολογίζεται και η επιφάνεια της έκθεσης αυτοκινήτων, γιατί με αυτή την προυπόθεση ξεπερνάμε τα 1000μ2 και πάμε Β3=>μέσης όχλησης?

 

Εδω και 15 μερες τρέχω από το συγκοινωνιών στην πολεοδομία και τούμπαλιν και άκρη δεν βγάλαμε...

 

Οποια βοήθεια θα ήταν χρήσιμη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης μου και ιδιοκτήτης αντιπροσωπείας μοτοσυκλετών θέλει να φτιάξει συνεργείο στον πίσω χώρο της έκθεσης.

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να καταγράψει ακριβώς τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για άδεια ίδρυσης και λειτουργίας συνεργείου μοτοσυκλετών;

Διότι πραγματικά έχω μπερδευτεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τελικα τα συνεργεια και συγκεκριμενα ΄΄συντηρησης -επισκευης συνήθων οχηματων΄΄ για εκτος σχεδιου πρεπει να ειναι σε σε αποσταση πλεον των 500 απο οικισμους κατω των 2000 κατ και προ΄23 και εφαρμοζουμε για ορους δομησης το αρθρ.1 εκτος σχεδιου δομησης δηλ. καλ.10% ,σ.δ 0.2 αποστασεις(κανονα) 15 μ.....??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά γνωρίζει κάποιος τι ισχύει σχετικά;

Μήπως ισχύουν οι παρεκλίσεις για καταστήματα;

Όποια σχετική πληροφορία επιθυμητή!

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνεχίζω το θεμα με αλλη περιπτωση. Εχουμε και λεμε:

 

Βιομηχανικο κτιριο που εχει κανονικη αδειοδοτηση απο το Ανάπτυξης. Ο πελατης θελει να κανει συνεργειο αυτ/των σε τμημα αυτου το οποιο στα σχεδια φαινεται (και ειναι) γραφεία. Εχουμε την αναλογη παθητικη παθητικη πυρ/σια αφου προκειται για κτιριο του 2000.

 

Θα χρειαστώ λογικά :

1)τροποποιηση στο Ανάπτυξης (λογω μειωσης εμβαδου),

2)τροποποιηση παθητικής ΜΟΝΟ στην πυρ/κη (χωρις να χρειαστει να περασει απο πολεοδομια) και ισως (?...)

3)τροποποιηση της ΕΠΟ, οσο αφορά την επιφανεια της επιχειρησης (?...)

4)Επηρεαζεται καθολου η οικοδομικη αδεια, θα χρειαστει ενδεχομενως καποια τροποποίηση ? (πιστευω πως οχι αλλα θελω και αλλη γνωμη)

 

τις υπολοιπες προϋποθεσεις για Α.Λ. συνεργειου τις ξερω, απλα δεν μου ετυχε περιπτωση σαν την παραπανω...

 

Παρακαλ τα φωτα σας :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι έχει κανονική αδειοδότηση από το Ανάπτυξης, ως προς τι? Υπάρχει άδεια συνεργείου ή κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να φτιάξω ένα εργαστήριο το οποίο να τροποποιεί μοντέλα αυτοκινήτων οπότε θα χρειαστώ να στήσω μηχανήματα συνεργείου αυτοκινήτων μέσα σε αυτό το χωρο αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα λειτουργεί ως συνεργείο. Μήπως υπάρχει καμία διάταξη η οποία να λέει ότι ισχύει κάτι άλλο σε σχέση με το νόμο περί συνεργείων οχημάτων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.