Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια συνεργείου αυτοκινήτων - μοτοσυκλετών - μοτοποδηλάτων


gella

Recommended Posts

..μπορεί να τους βάζει και φτερά...

Όχι, μόνο εάν πάρεις άδεια για συνεργείο, αλλά να ξέρεις ότι οι τροποποιήσεις αυτοκινήτων έχουν και πολλούς κινδύνους ώς προς την ασφάλειά τους και χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή για να μην "τρέχετε" όλοι μαζί

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι έχει κανονική αδειοδότηση από το Ανάπτυξης, ως προς τι? Υπάρχει άδεια συνεργείου ή κάτι άλλο?

Η Δ/νση Ανάπτυξης δεν αδειοδοτεί συνεργεια αυτ/των. Το κτιριο εχει αδεια λειτουργιας απο την εν λογω υπηρεσια σαν λεβητοποιϊο. Την αδεια του συνεργειου θα την παρω απο την Δ/νση Συγκοινωνιών.

 

Το θεμα ειναι οτι λογω του οτι εχει χτιστει με Σ.Δ. 30% σαν βιομηχανικο κτιριο , ως συνεργειο συνηθων οχηματων (βλ. Ν.3710/2008 ) δεν δικαιολογει αυτους του ορους δομησης αλλα το 10% εκτος αν γινει συνεργειο μεγαλων και βαρεων οχηματων που στην περιπτωση μου δεν γινεται...:!::!:

 

Καποιος συναδελφος ειχε παρομοια περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι λογω του οτι εχει χτιστει με Σ.Δ. 30% σαν βιομηχανικο κτιριο , ως συνεργειο συνηθων οχηματων (βλ. Ν.3710/2008 ) δεν δικαιολογει αυτους του ορους δομησης αλλα το 10% εκτος αν γινει συνεργειο μεγαλων και βαρεων οχηματων που στην περιπτωση μου δεν γινεται...:!::!:

 

Η κάλυψη του κτηρίου, δεν έχει καμμία σημασία, κοινώς δεν παίζει ρόλο, στην αδειοδότηση συνεργείου αυτοκινήτων (ειδικά σε υφιστάμενο κτήριο).

Αυτή (30% ή 10% κάλυψη), λαμβανόνταν υπόψη στους όρους δόμησης του κτηρίου όταν έβγαινε η οικ. άδεια.

Η Δ/νση Μεταφορών, δεν εξετάζει τους όρους δόμησης υφιστάμενου κτηρίου.

Η οικ. άδεια του κτηρίου δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης, αρκεί που είναι για βιμηχανικό κτήριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι

Ενδιαφέρομαι για την κατασκευή συνεργέιου αυτοκινήτων σε εκτός σχέδιου οικισμό ο οποίος έχει χαρακτηριστεί προ του 23.(ελπίζω να το έγραψα σωστά)

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί πάλι με το θέμα αυτό θα ήθελα την βοήθεια σας στα εξής.

1. Ποιές έιναι οι αδειοδοτήσεις και βάσει ποιών νομοθετικών διαταγμάτων

2. Μπορώ να προχωρήσω στην έκδοση οικ. αδείας και μετά στις υπόλοιπες αδειοδοτήσεις ή προηγείται κάποια αδειοδότηση ;

 

Αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον μπούσουλα με την νομοθεσία και με τις αδειοδοτήσεις που απαιτούνται θα βοηθούσε πολύ

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι

Ενδιαφέρομαι για την κατασκευή συνεργέιου.....

 

1. Ποιές έιναι οι αδειοδοτήσεις και βάσει ποιών νομοθετικών διαταγμάτων

2. Μπορώ να προχωρήσω στην έκδοση οικ. αδείας και μετά στις υπόλοιπες αδειοδοτήσεις ή προηγείται κάποια αδειοδότηση ; ........

 

Καταρχήν, επειδή είσαι για εκτός σχεδίου, δες το Ν. 3710/08 που προσδιορίζει τις περιοχές για εγκατάσταση συνεργείου (αλλά ισχύει και για εντός σχεδίου)

 

Στη συνέχεια και αφού διαπιστώσεις οτι επιτρέπεται το συνεργείο σε εκτός σχεδίου περιοχή, δες τα ΠΔ 78/88 - 416/91 - 38/96, το Ν. 3185/03 που αναφέρονται στη διαδικασία αδειοδότησης του συνεργείου και αν πρόκειται για συνεργείο ΑΕΡΙΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ (υγραέριο - φυσ. αέριο) δες την

την Υ.Α. 41871/10 (όρους & προυποθέσεις)

 

Πριν την οικ. άδεια, προηγείται η άδεια ίδρυσης (πρέγκριση η οποία είναι το

1ο στάδιο της αδειοδότησης) του συνεργείου απο την δ/νση μεταφορών της νομαρχίας, η οποία και θα σου ζητηθεί στη πολεοδομία κατα την έκδοση οικ. άδειας.

 

Συνεπώς το 2), δεν ισχύει

 

Οπωσδήποτε, θα χρειαστείς αναγκαστικά τη συνεργασία μηχανολόγου...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους...

μόλις έβγαλα μία έγγριση περιβαλλοντικών όρων για συνεργείο αυτοκινήτων (ανανέωση, αλλά απαιτείται νέα μελέτη), καθώς είναι η πρωτη μου δουλειά στο συγκεκριμένο τομέα, δεν έχω ιδέα για το ποσό της αμοιβής μου, πόσο περίπου να ζητήσω για τέτοια δουλειά?:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους...

μόλις έβγαλα μία έγγριση περιβαλλοντικών όρων για συνεργείο αυτοκινήτων (ανανέωση, αλλά απαιτείται νέα μελέτη), καθώς είναι η πρωτη μου δουλειά στο συγκεκριμένο τομέα, δεν έχω ιδέα για το ποσό της αμοιβής μου, πόσο περίπου να ζητήσω για τέτοια δουλειά?:confused::confused::confused:

 

Για κάντα πιο λιανά για να το καταλάβουμε?

 

Πως γίνεται να έβγαλες νέα έγκριση ΜΠΕ και συγχρόνως ''απαιτείται νέα μελέτη'', για ποιό πράγμα και σε ποιά δ/νση?

 

Περιβάλλοντος ή Μεταφορών ?

 

Τα βρίσκω λίγο μπερδεμένα, αποσαφίνησε τα λίγο για να σε βοηθήσουμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη φίλε μου, εννοώ ότι πρόκειται για προυπάρχων συνεργείο αυτοκινήτου και επομένως είναι ανανέωση, απλά σε τέτοιες περιπτώσεις απαιτείται να ξανακάνεις τη μελέτη από την αρχή.

Κατάθεση στη διεύθυνση περιβάλλοντος της νομαρχίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.