Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια συνεργείου αυτοκινήτων - μοτοσυκλετών - μοτοποδηλάτων


gella

Recommended Posts

Ένα συνεργείο αυτοκινήτων είχε προσωρινή άδεια μέχρι 31/12/96 και δεν έκανε τις απαραίτητες διαδικασίες που αναφέρονται στο ΠΔ 224/97. Μπορεί τώρα να το σώσει κάπως;

 

Ο ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει άδεια απο το Δήμο για είσοδο έξοδο αλλά ζητάνε άδεια λειτουργίας (φαντάζομαι θα κοιτάξουν οτι έχει λήξει...).

Link to comment
Share on other sites

είχε βγει μία απόφαση που όριζε καταληκτική ημερομηνία για τα συγκεκριμένα συνεργεία, ώστε να τακτοποιηθούν. Φοβάμαι ότι έχει περάσει και η κατάσταση είναι μή αναστρέψιμη...

Θα το κοιτάξω μήπως κάνω λάθος, ή υπάρχουν άλλες πληροφορίες και θα απαντήσω..

Link to comment
Share on other sites

όπως στο είπα ισχύει

όσοι έχουν κάνει αίτηση περί παράτασης της άδειας λειτουργίας, θα έχουν πάρει και την παράταση.

Όσοι το αμέλησαν, το ξέχασαν εκεί ο νόμος θα τους το κλείσει το μαγαζί χωρίς να μπορούν να συνεχίσουν την λειτουργία του.

Link to comment
Share on other sites

η παρ. 1 του άρθρου 10 του ν. 3897/10, λέει ότι όποια συνεργεία λειτουργούσαν με προσωρινή άδεια, σύμφωνα με το ΠΔ 224/1997 και έχουν πάρει τις διαδοχικές άδειες λειτουργίας ορισμένου χρόνου μέχρι τις 31/12/09, παρατείνεται η άδεια τους, μέχρι τις 31/12/2017

 

συνεπώς, αν ανήκει σ΄αυτή την κατηγορία μάλλον μπορεί να προχωρήσει, σε αντίθετη περίπτωση, πέστου χαιρετίσματα …………..

 

βρες τον νόμο για να το διαβάσεις

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οπως ειπε κ ο συναδελφος δεν γινεται τιποτα. Επρεπε να την ειχε ανανεωσει τοτε, αν το εκανε μετα θα μπορουσε να παρει παραταση ως κ το 2017 συμφωνα με την προσφατη νομοθεσια.

Μα καλα δεν το εμαθε απο συναδελφους του αυτος? Θελοντας κ μη στην "πιατσα" μαθαινεται αμεσως τι παιζει. Μαλλον θα ειναι λιγο χύμα ο μαστορας...:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ θα ρωτήσω κάτι άλλο. Έχω ένα συνεργείο το οποίο λειτουργεί από το 2000 σαν συνεργείο επιβατηκών & φορτηγών αυτοκινήτων. Σήμερα είμαι στη διαδικασία ανανέωσης των Περιβαλλοντικών Όρων αλλά βρίσκομαι κοντα σε οικισμό (απόσταση < 500 μ) και σύμφωνα με το Ν.3710/2008 απαγορεύονται τα συνεργεία βαρέων οχημάτων. Ξέρει κανείς τι γίνεται όταν είναι υφιστάμενο το συνεργείο;

Link to comment
Share on other sites

συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά

μπορείς να ανανεώσεις τους περιβ. όρους όπως κι ότι άλλο χρειάζεται ανανέωση π.χ. εξουσιοδότηση χορήγησης ΚΕΚ

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ. Αλλά μήπως γνωρίζεις από που προκύπτει αυτό γιατί έχω μπλέξει με την εδώ πολεοδμία η οποία μου τα μασάει και θέλει να κάνει ερώτημα στο Υπουργείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.