Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια συνεργείου αυτοκινήτων - μοτοσυκλετών - μοτοποδηλάτων


gella

Recommended Posts

  • 1 year later...

Καλησπέρα... 

Καταρχήν συγχωρέστε μου αλλά επειδή μου είναι πρακτικώς πολύ δύσκολο να διαβάσω όλες τις μέχρι σήμερα αναρτήσεις, μπορεί η ερώτησή μου να έχει απαντηθεί.

Στο θέμα...

Έχω κτίριο εμπορικών αποθηκών εκτός σχεδίου στο οποίο έχουν τερματισθεί (πρακτικά) η δόμηση και η κάλυψη (ΣΔ και ΣΚ 0,20)

Σε μία από αυτές θέλει κάποιος να φτιάξει συνεργείο αυτοκινήτων με τμήμα μετατροπής σε υγραέριο (το οποίο καταρχήν δε μας αφορά)

Το ερώτημα είναι: τα συνεργεία αυτοκινήτων πάνε ως βιοτεχνικά (οπότε έχουν 0,30 και είμαστε οκ) ή πάνε με το άρθρο 1 του 270Δ/85 οπότε θέλει 0,10 (ΣΚ) και δεν μπορεί να βγει αλλαγή χρήσης;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Αν το κτήριο που αναφέρεις είναι υφιστάμενο (αν καταλαβαίνω σωστά) με χρήση αποθηκες, μπορείς άνετα να βγάλεις άδεια ίδρυσης & λειτουργίας για συνεργείο αυτοκινήτων, αρκει  να το επιτρέπει η χρήση γης της περιοχής και να πληρεί τους όρους και προυποθέσεις περι συνεργείων και επιπλέον δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης του κτηρίου (ή τμηματος του κτηρίου).

 

Τα συνεργεία δεν ανήκουν στη κατηγορια βιοτεχνιών-βιομηχανιών αλλα στη κατηγορία επ. εργαστηρίων και ανήκουν στη δ/νση μεταφορών της περιφέρειας, επίσης δεν εξετάζεις ΣΚ &ΣΔ για υφιστάμενο κτήριο

 

Για τα συνεργεία δες τα ΠΔ 71/88 - 416/91 - 38/96 & επειδη είσαι εκτός σχεδίου το Ν.3710/08 και πρέπει να βρείς μηχανολόγο, μ΄νος δεν βγάζεις άδεια

 

Επίσης για συνεργεία με υγραέριο δες το Ν 3897/10 & 4199/13 και το ΠΔ 66/2010 (έχει και άλλα) αλλα προς το παρόν δες αυτά...

 

Καλή συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

με προλαβε ο dib και μαλιστα τα λεει πολυ σωστα κ ενημερωμενα συμφωνα με το νεο νομο. Για υφισταμενα κτιρια με χρηση αποθηκης, βιοτεχνικη/βιομηχανικη, καταστηματος , μπορεί να βγει αδεια λειτουργιας συνεργειου αυτ/των/φορτηγων ολων των ειδικοτητων (π.χ. μηχανικος, φανοποιος, βουλκανιζτερ κτλ.) απο την κατα τοπους αρμοδια Δ/νση Μεταφορων χωρις αλλαγη χρησης στην οικοδομικη αδεια.

Απλα θα χρειαστεις μηχανολογο ή ηλεκτρολογο μηχανικο για την ολη διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για συνεργείο επισκευής τροχών γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν έχουν εκδοθεί ΠΠΔ? Πρόκειται για μεταβίβαση άδειας λειτουργίας πρατηρίου υγρών καυσίμων με πλυντήριο-λιπαντήριο και όμορο συνεργείο επισκευής τροχών, για το οποίο υπάρχει ΜΠΕ και άδεια ίδρυσης, η οποία έχει λήξει βέβαια (κατηγορία άρθρο 13, παρ.11 Π.Δ. 78/88)

Link to comment
Share on other sites

Ναι βγήκαν το Σεπτέμβριο, ψάξε στα downloads ή με ΑΔΑ : ΒΛΛΠ0-0Κ4 στη διαύγεια

 

Αν έχει λήξει η άδεια του συνεργείου (πέρασαν 2 χρόνια χωρις να κάνουν τίποτα ?) μπορεί με αίτηση να πάρουν παράταση άλλα 2 χρόνια, αλλα αφου λες οτι έληξε, μάλλον δεν γίνεται γιατί η παράταση δίνεται πριν λήξει η αρχική άδεια ίδρυσης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους, σχετικά με άδεια λειτουργίας συνεργείου αυτοκινήτων, τη βοήθειά σας σε δύο ερωτήσεις :

1.Σε υφιστάμενη αποθήκη αρκετά παλιά,χωρίς οικοδομική άδεια,μπορεί να παραβλεφθεί αυτό και να γίνει αίτηση για άδεια ίδρυσης και λειτουργίας συνεργείου?Να παραβλεφθεί εννοώντας με κάποιο απαλλακτικό ή απόφαση εξαίρεσης.

2.Για τις ΠΠΔ του συνεργείου στο Παράρτημα Α/Δ1 είναι δυνατόν να έχουμε μόνο στεγανή δεξαμενή και διάθεση μέσω βυτιοφόρου οχήματος,δηλαδή να επιλέξω το Δ1.1?Το συνεργείο θα έχει μόνο αστικά λύματα,δεν πλένονται οι χώροι του, ούτε αυτοκίνητα στους χώρους του.

Edited by naper26
Link to comment
Share on other sites

1.Σε υφιστάμενη αποθήκη αρκετά παλιά,χωρίς οικοδομική άδεια,μπορεί να παραβλεφθεί αυτό και να γίνει αίτηση για άδεια ίδρυσης και λειτουργίας συνεργείου?Να παραβλεφθεί εννοώντας με κάποιο απαλλακτικό ή απόφαση εξαίρεσης. Με απαλλαλκτικό ή απόφαση εξαίρεσης ΝΑΙ

2.Για τις ΠΠΔ του συνεργείου στο Παράρτημα Α/Δ1 είναι δυνατόν να έχουμε μόνο στεγανή δεξαμενή και διάθεση μέσω βυτιοφόρου οχήματος,δηλαδή να επιλέξω το Δ1.1?Το συνεργείο θα έχει μόνο αστικά λύματα,δεν πλένονται οι χώροι του, ούτε αυτοκίνητα στους χώρους του. Ναι το Δ1, αλλα απο την νομοθεσία υπάρχει υποχρέωση για πλυσιμο-καθαρισμό των χώρων εργασίας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Λόγω του ότι έχω χαθεί λίγο μέσα στα 3-4 Π.Δ. που διαβάζω, μπορείς να μου πεις που βρίσκεται η υποχρέωση για το πλύσιμο - καθαρισμό?Έχω δει τα Π.Δ. 78/88,Π.Δ. 38/96,Π.Δ.416/91,αλλά μάλλον κάτι μου έχει ξεφύγει!

Επίσης, το απαλλακτικό/απόφαση εξαίρεσης ποιος το αιτείται (ιδιοκτήτης?) και ποια υπηρεσία είναι αρμόδια γι'αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.