Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια συνεργείου αυτοκινήτων - μοτοσυκλετών - μοτοποδηλάτων


gella

Recommended Posts

Φιλε μου εχεις τις παραπανω προϋποθεσεις του χωρου ? Εχεις 2,40μ ύψος ? Αν οχι το ρισκαρεις δηλωνοντας ψευδως στα σχεδια σου μεγαλυτερο υψος....

 

Το πτυχιο που αναφερει η νομοθεσια ειναι η "αδεια ασκησης επαγγελματος" ή " Βεβαιωση εναρξης ασκησης δραστηριοτητας" οπως λεγεται εδω και 1 και πλεον χρονο.

 

Το πτυχιο που αναφερεις ειναι προυποθεση και ενα απο τα δικαιολογητικα για να βγαλει ο ενδιαφερομενος τις παραπανω (αν δεν εχει ήδη βγαλει) . Το πτυχιο που αναφερεις νομιζω οτι μας κανει, πρεπει να το κοιταξω ομως ή αν βιαζεσε μπορεις να παρεις απ ευθειας τηλ και να ρωτησεις αυτο ακριβως σε μια ΥΜΕ. Επισης θελει 3 χρονια προυπηρεσια (με αυτο το συγκεκριμενο πτυχιο) η οποια πρεπει να πιστοποιηται με ενσημα ως βοηθου ή τεχνιτη μοτοσυκλετων και οχι π.χ. ως ηλεκτρολογου οχηματων και βεβαιωση προηγουμενου εργοδοτη με το πιστοποιητικο τυπου Γ' θεωρημενη απο την επιθεωρηση εργασιας.

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος του συνεργείου έχει καθαρό ύψος 3,30 και εμβαδόν 31,0 τ.μ. Για την αποθήκη και το WC έχουμε 10 τ.μ. συνολικά, με την τακτοποίηση, και έχει και ύψος  καθαρό 3.00.

 

 

 

με ενσημα ως βοηθου ή τεχνιτη μοτοσυκλετων

 

άρα θέλει ένσημα καθαρά από συνεργείο μοτοποδηλάτων? Αν δούλευε χωρίς ένσημα?

Link to comment
Share on other sites

άρα θέλει ένσημα καθαρά από συνεργείο μοτοποδηλάτων? Αν δούλευε χωρίς ένσημα?

...φανταζομαι ειναι ρητορικη η ερωτηση σου....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

LeftLane

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, επειδή η υπόθεση είναι μεγάλη άργησα εγώ να το δω!!!

τελικά η υπηρεσία με επικοινωνία στο υπουργείο μου απάντησε ότι πρέπει να είναι στον ίδιο όγκο. Συγκεκριμένα έχει και πρατήριο που διαθέτει wc αλλά ακόμα και αν επαρκούσαν, επειδή δεν θα ήταν στο ίδιο κτίριο θα ήταν παράνομο. Πλέον βέβαια εκδίδεται αναγγελία λειτουργίας και την ευθύνη την έχει ο μηχανικός, αλλά σε περίπτωση ελέγχου θα έχει πρόβλημα. Επίσης δεν ξέρω αν την κοιτάνε την αναγγελία οπότε πάλι υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα.

Εγώ δεν ασχολούμε με την άδεια λειτουργίας, για τη ρύθμιση μπερδεύτηκα. :smile:

Ευχαριστώ και πάλι για τη γρήγορη απόκριση!!

Edited by tripi
Link to comment
Share on other sites

 

τελικά η υπηρεσία με επικοινωνία στο υπουργείο μου απάντησε ότι πρέπει να είναι στον ίδιο όγκο. 

Διαφωνω σε αυτο. Μπορει να στο κανει γραπτως η υπηρεσια αυτο ? Εχεις καθε δικαιωμα να σου απαντησει επισημως για το συγκεκριμενο και σε παρακαλω αν μπορεις να το ανεβασεις και στο φορουμ!

 

Θα δω λιγο και τα κιταπια μου, εχω καποιες εγκυκλιους για συνεργεια που ενδεχεται να βρω κάτι....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, το θέμα κόλλησε... οπότε δεν μάλλον δεν θα ζητήσω την επίσημη απάντηση. ούτε εμένα μου φαίνεται λογικό αλλά .....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα.

 

Συνάδελφος Μηχανολόγος με ενημέρωσε πως για μια άδεια λειτουργίας συνεργείου (χαμηλής όχλησης) σε εκτός σχεδίου περιοχή, προκειμένου να προχωρήσει με τη δ/νση Μεταφορών, θα πρέπει να προσκομίσει πιστοποιητικό πυροπροστασίας, ενώ γι' αυτό θα χρειαστεί μου λέει μια μελέτη Παθητικής. Η μελέτη παθητικής που υπάρχει στο φάκελο της αδείας (ο χώρος είχε ως χρήση συνεργείο και στην Ο.Α.) παρουσιάζει τον χώρο του συνεργείου ως 2 ξεχωριστά τμήματα, ενώ στην πράξη είναι ένα ενιαίο. Τι απαιτείται στην περίπτωση αυτή; Υπάρχει δυνατότητα εκπόνησης νέας μελέτης παθητικής από εμένα σε νέα κάτοψη σύμφωνη με την υφιστάμενη κατάσταση; Νοείται μελέτη παθητικής εκτός διαδικασίας έκδοσης οικοδομικής άδειας;

 

Δεν ανέφερε τίποτα για ΠΠΔ (πρώτυπες περιβαλλοντικές δεσμεύσεις). Είναι δική του δουλειά;

Edited by thanar
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μήπως γνωρίζει κάποιος από εσάς σχετικά  με οικ.άδεια του 1988 διόροφος οικοδομή με υπόγειο.Ο χώρος είναι δηλωμένος σαν αποθήκη(υπόγειο). Μπορεί να εκδοθεί άδεια ιδυσης και λειτουργίας συνεργείου μοτοσικλετών ή ο χώρος μου πρέπει να είναι κύριας χρήσης? Βρίσκομαι σε περιοχή εντός οικισμού

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by ilgi
Link to comment
Share on other sites

πρεπει οπωσδηποτε να ειναι κυριας χρησης και μπορεις να τον κανεις μεσω του Ν.4178 περι αυθαιρετων. Το οτι ειναι υπογειο δεν μας πειραζει, εστω και ως αποθηκη , βγαινει αδεια λειτουργιας, αρκει να ειναι χωρος κυριας χρησης δλδ να μετραει στα τετραγωνικα δομησης ως τετοιος.

 

Το θεμα ειναι οτι αν η οικοδομικη αδεια εχει εκδοθει μετα τον 2/1988 πιθανον να χρειαστεις και καταθεση ή τροποποιηση παθητικης πυροπροστασιας η οποια στο 90% των κτιριων μεταξυ 1988-1990 δεν συνταχθηκε ποτέ εστω και αν ισχυε ο το Π.Δ. 71/88 περι αυτου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.