Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια συνεργείου αυτοκινήτων - μοτοσυκλετών - μοτοποδηλάτων


gella

Recommended Posts

Βρε diB , ποσο καιρο εχεις να βγαλεις αδεια συνεργειου ? Ξεχασες που καταργηθηκαν εδω και καιρο οι αυτοψίες ?

 

Η τελευταία ήταν το '13 ... έκτοτε αγνοείται η τύχη τους !!!! :)

 

Διάβασα μια φορά την εγκύκλιο αλλά αν δεν την κάνεις πράξη ... είναι σαν να μην την διάβασα :)

Link to comment
Share on other sites

Λεφτ...έχεις δίκαιο για την όλη κατάσταση. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Το 2,40μ έγινε με το Π.Δ.38/96 λογικά. Τα είχα ψάξει πριν κάτι μήνες σου λέω, το είχα δει τότε το 2,40 αλλά το ξέχασα.

 

Άρα η διαφορά είναι 15εκ κάτω από το πατάρι. 

 

Από την εμπειρία σου, γίνονται καταγγελίες ? Μπλέκουν μηχανικοί ? Ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι του έγινε μία καταγγελία πριν λίγο καιρό και του πήγε αστυνομία. Γενικά παλικλάδος είναι τα συνεργεία από ό,τι κατάλαβα. Υπάρχει αλητεία.

Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν συμφωνω οτι ειναι παλιοκλάδος, το λες επειδη δεν εχεις ασχοληθει. Παντου υπαρχει αυτες οι καταστασεις, απλα ΓΕΝΙΚΑ ο μηχανικος ειναι απαξιωμενος στην Ελλαδα εξ'απανεκαθεν και δεν ερωταται για τα περι τεχνικης φυσεως διαδιακαστικά...Ετσι και ο εν λογω "μπακάλης" πρεπει να επωμιστει τις συνεπειες, οικονομικες κ.α.....

 

Το να μπλεξεις δεν ξερω να σου πω με σιγουρια, εξαρταται την περιπτωση και αν υπαρχει καποιος δικομανής καταγγέλων...Γενικα ειναι ρίσκο, ειδικα σε σταθερες κατασκευες μπετον (μη λυόμενη... :wink: ) οπως η δικη σου περιπτωση...

 

Εγω θα σου προτεινα να του έδινες την προκαταβολη πισω μειον ενα ελαχιστο ποσο εξοδων σου/απασχολησης για την ερευνα /αντιγραφα σχέδίων κτλ και να του πεις αντε γεια.... Την μεγαλυτερη ευθυνη την εχει αυτος που νοικιασε τον χωρο χωρις να του βεβαιωσει μηχανικος οτι βγαινει...

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι, ότι τη διαφορά ύψους που σου προκύπτει κάτω από το πατάρι, μπορεί να την "κρύψεις" στην τομή.

 

Το πατάρι όμως, ιδικά από τη στιγμή που είναι μπετονένιο, αν δε φαίνεται στα σχέδια της οικοδομικής θα πρέπει να το τακτοποιήσεις.

 

ψάξε όμως καλλίτερα τα σχέδια της οικοδομικής γιατί παρόλο που τα πατάρια σε μεγάλο ποσοστό είναι αυθαίρετα, συνήθως τα μπετονένια είναι νόμιμα

Link to comment
Share on other sites

 

ψάξε όμως καλλίτερα τα σχέδια της οικοδομικής γιατί παρόλο που τα πατάρια σε μεγάλο ποσοστό είναι αυθαίρετα, συνήθως τα μπετονένια είναι νόμιμα

Αυτο ειναι αληθεια. Μου ετυχε οικομικη αδεια που δεν ανεφερε τιποτα για (μπετονιενιο) παταρι στο στελεχος και οταν εβγαλα τον φακελο της αδειας ειχε κανονικα το σχεδιο κατοψης του παταριου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα πατάρια ισχύει για κτίρια χτισμένα με τον ΓΟΚ '73. Τα πατάρια έως το 1/2 της κάτοψης του ισογείου δε μετρούσαν στη δόμηση, αλλά φαίνονταν μόνο στις κατόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρώ  πρότυπο εντυπο μελέτης πυροπροστασιας για συνεργείο μοτοσικλετών?υπάγομαι στο ΠΔ 16085/2009. 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αναλάβει άδεια λειτουργίας βουλκανιζατέρ το οποίο ο ιδιοκτήτης το είχε ήδη νοικιάσει όταν μου ήρθε, μου έδωσε μία προκαταβολή, ξεκινήσαμε για λίγο και μετά εξαφανίστηκε κάποιους μήνες και επέστρεψε πάλι τώρα.

 

Το κατάστημα είναι σε ισόγειο πολυκατοικίας του 1964, εμβαδού 60,00Μ2 . Υπάρχει και πατάρι στην μισή κάτοψη το οποίο δεν  φαίνεται στην άδεια, τουλάχιστον στα μικροφίλμ που μπόρεσα να βρω. Κάτω από το πατάρι σε εμβαδόν 30,00Μ2 το ύψος είναι 2,20 και στο υπόλοιπο τμήμα 30,00Μ2 είναι 4,20μ.

 

Το Π.Δ..78/88 λέει για βουλκανιζατέρ...καθαρό ύψος 2,70μ και ελάχιστο εμβαδόν 40,00μ2. Το θέμα είναι ότι ο ιδιοκτήτης έχει εγκατασταθεί πλέον, λειτουργεί και δεν ξέρω τι να του πω. Βγαίνει αυτή η άδεια ? Με προβληματίζει το πατάρι, το οποίο είναι από οπλισμένο σκυρόδεμα και εξαιτίας του οποίου δεν υπάρχει το απαιτούμενο 2,70 ύψος σε 40Μ2 κάτοψης.

Άρα με τα ελάχιστα είσαι εκτός κατά 10τ.μ. λόγω ύψους κάτω των 2,70μ.. Δεν ξέρω αν σε μια τέτοια περίπτωση, αφού για τα 30τ.μ. έχεις 4,20μ ύψος, αν μπορεί να θεωρηθεί σαν ''μέσο ύψος'' το 3,20μ >2,70μ. Με τα ελάχιστα 40τμ το 75% του χώρου πληρεί το ύψος ενώ το 25% όχι.  Για όλο το εμβαδό 50%-50% είσαι. Δεν βλέπω να πολυστέκει βέβαια αυτός ο συλλογισμός αλλά πού ξέρεις? Πάντως βλέπω ουκ ολίγες φορές ειδικά σε ταχυφαγεία στο χώρο ψησίματος/παρασκευής, μεταξύ του εξοπλισμού που συνήθως είναι τοποθετημένος περιμετρικά, γκριλ, ψησταριές, βιτρίνα, οι φριτέζες κλπ, να υπάρχει γυψοσανίδα σε ύψος περίπου 2,10-2,20  δηλαδή σε χώρο όπου κινούνται οι υπάλληλοι, είτε στο μισό του χώρου αυτού είτε λίγο παραπάνω είτε λιγότερο και ο υπόλοιπος χώρος μπορεί να έχι κανονικό ύψος πχ 3,5μ. Άρα οι χώροι αυτοί όσο κι αν είναι 5-6-7 τ.μ.? και αυτοί έχουν πρόβλημα? Άρα λειτουργούν κατά παράβαση? Άρα όλη επιχείρηση λειτουργεί κατά παράβαση?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Άρα με τα ελάχιστα είσαι εκτός κατά 10τ.μ. λόγω ύψους κάτω των 2,70μ.. Δεν ξέρω αν σε μια τέτοια περίπτωση, αφού για τα 30τ.μ. έχεις 4,20μ ύψος, αν μπορεί να θεωρηθεί σαν ''μέσο ύψος'' το 3,20μ >2,70μ. Με τα ελάχιστα 40τμ το 75% του χώρου πληρεί το ύψος ενώ το 25% όχι.  Για όλο το εμβαδό 50%-50% είσαι. Δεν βλέπω να πολυστέκει βέβαια αυτός ο συλλογισμός αλλά πού ξέρεις? Πάντως βλέπω ουκ ολίγες φορές ειδικά σε ταχυφαγεία στο χώρο ψησίματος/παρασκευής, μεταξύ του εξοπλισμού που συνήθως είναι τοποθετημένος περιμετρικά, γκριλ, ψησταριές, βιτρίνα, οι φριτέζες κλπ, να υπάρχει γυψοσανίδα σε ύψος περίπου 2,10-2,20  δηλαδή σε χώρο όπου κινούνται οι υπάλληλοι, είτε στο μισό του χώρου αυτού είτε λίγο παραπάνω είτε λιγότερο και ο υπόλοιπος χώρος μπορεί να έχι κανονικό ύψος πχ 3,5μ. Άρα οι χώροι αυτοί όσο κι αν είναι 5-6-7 τ.μ.? και αυτοί έχουν πρόβλημα? Άρα λειτουργούν κατά παράβαση? Άρα όλη επιχείρηση λειτουργεί κατά παράβαση?

Σε όλους τους χώρους εργασίας του συνεργείου πρέπει να υπάρχει το μέγιστο ύψος, δε παίζει ο μέσος όρος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρώ  πρότυπο εντυπο μελέτης πυροπροστασιας για συνεργείο μοτοσικλετών?υπάγομαι στο ΠΔ 16085/2009. 

Ευχαριστώ πολύ.

Η 16085/2009 είναι Κ.Υ.Α. και οχι Π.Δ., σύμφωνα με τα μέτρα που ορίζει η εν λόγο Κ.Υ.Α. φτιάχνεται η μελέτη πυρασφάλειας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.