Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια συνεργείου αυτοκινήτων - μοτοσυκλετών - μοτοποδηλάτων


gella

Recommended Posts

 

 Λοιπόν το συνεργείο θα είναι "Συνεργείο επισκευής και συντήρησης αυτοκινήτων που ασχολείται με την επισκευή και συντήρηση του κινητήρα, του κιβωτίου ταχυτήτων, του διαφορικού, πέδησης, μετάδοσης κίνησης στους κινητήριους τροχούς, ανάρτησης, ψύξης και λίπανσης αυτοκινήτων.".

 

ok φιλε μου :smile: , το συνεργειο ειναι ο "μηχανικος" κοινώς και στην νομοθεσια αναφερεται (εν συντομια), οπως και στις αιτησεις σου πρεπει να αναγραψεις, "συνεργειο επισκευης και συντηρησης μηχανικων μερων επιβατηγών αυτ/των". Ο τιτλος που παρεθεσες δεν ειναι λαθος αλλα περιληπτικα (αιτησεις, τεχν εκθεσεις , ππδ κτλ) το αναγράφεις οπως σου ανεφερα.

Link to comment
Share on other sites

Κατέθεσα μετά κόπων και βασάνων.

 

Όταν το κτίριο είναι υφιστάμενο και δεν απαιτείται νέα άδεια οικοδομής τα σχέδια πρέπει να γίνουν συνυπογραφή και από πολιτικό μηχανικό (εκτός από μηχανολόγο που υπογράφει έτσι και αλλιώς);

Link to comment
Share on other sites

Όταν το κτίριο είναι υφιστάμενο και δεν απαιτείται νέα άδεια οικοδομής τα σχέδια πρέπει να γίνουν συνυπογραφή και από πολιτικό μηχανικό (εκτός από μηχανολόγο που υπογράφει έτσι και αλλιώς);

 

Είμαι σίγουρος οτι τα κατέθεσες στη δ/νση μεταφορών στο Χολαργό !!!!

Αυτοί μόνο έχουν τέτοια θέματα :smile: ... όλες οι άλλες της Αττικής τα δέχονται μόνο απο μηχανολόγο.

Και η νομοθεσία δεν το λέει πουθενά αυτό περί συνυπογραφής ... παπαριές δικές τους είναι !!!!!!! (εκτός κι αν έχω χάσει επισόδεια :smile: )

Link to comment
Share on other sites

Δε ζητάνε συνυπογραφή στον Χολαργό. Παλαιότερα ζήταγαν μόνο στη Νότια Αθήνα για τα πρατήρια υγρών καυσίμων αλλά τώρα έχουν σταματήσει να το ζητάν και εκεί καθώς συνυπογραφή δεν προβλέπετε ούτε αναφέρετε πουθενά. 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις χάσει στον Άλιμο κατέθεσα και όσες φορές έχω πάει μου έχει ανέβει το αίμα στο κεφάλι.

 

Εξτρά δικαιολογητικά :

 

1) Χρήση Γης. Παρότι υπογράφει πολιτικός μηχανικός υ.δ. ότι επιτρέπεται από την χρήση γης ήθελαν και την χρήση γης

2) Εκτός από την άδεια και κάτοψη από την άδεια οικοδομής

 

και εννοείται συνυπογραφή με πολιτικό μηχανικό οι κατόψεις. Όταν ρώτησα γιατί γιατί το λέει το π.δ.

Edited by deathlok
Link to comment
Share on other sites

Έχεις χάσει στον Άλιμο κατέθεσα και όσες φορές έχω πάει μου έχει ανέβει το αίμα στο κεφάλι. :confused:

 

1) Χρήση Γης. Παρότι υπογράφει πολιτικός μηχανικός υ.δ. ότι επιτρέπεται από την χρήση γης ήθελαν και την χρήση γης (αυτό το προβλέπει η νομοθεσία)

2) Εκτός από την άδεια και κάτοψη από την άδεια οικοδομής (αυτό όχι δεν το προβλέπει η νομοθεσία... εκτός κι αν έχει βγεί νέα εγκύκλιος τελευταια)

 

και εννοείται συνυπογραφή με πολιτικό μηχανικό οι κατόψεις. Όταν ρώτησα γιατί γιατί το λέει το π.δ. Παπαριές σου είπαν ..... :smile:

Link to comment
Share on other sites

dib στο παρόν θέμα έχει αναφερθεί ότι την χρήση γης ΔΕΝ την καταθέτουμε αλλά την παίρνουμε για να είμαστε εξασφαλισμένη αφού κάνουμε  υπεύθυνη δήλωση (για αυτό και την είχα μαζί μου)

 

Αλλά μάλλον ισχύει ότι την καταθέτουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δε ζητάνε συνυπογραφή στον Χολαργό.

 

Συνάδελφε παλαιότερα ζήταγαν και μέχρι το '09 -'10 .... μετά έγινε μανούρα και το κατήργησαν.

Πάντως το '12 που κατέθεσα για το Χαλάνδρι δεν μου ζήτησαν !

Link to comment
Share on other sites

Έχεις χάσει στον Άλιμο κατέθεσα και όσες φορές έχω πάει μου έχει ανέβει το αίμα στο κεφάλι.

 

Εξτρά δικαιολογητικά :

 

1) Χρήση Γης. Παρότι υπογράφει πολιτικός μηχανικός υ.δ. ότι επιτρέπεται από την χρήση γης ήθελαν και την χρήση γης

2) Εκτός από την άδεια και κάτοψη από την άδεια οικοδομής

 

και εννοείται συνυπογραφή με πολιτικό μηχανικό οι κατόψεις. Όταν ρώτησα γιατί γιατί το λέει το π.δ.

Εμένα πάντως, συνυοπγραφή σε συνεργείο και κάτοψη οικοδομικής αδείας δε μου έχουν ζητήσει πουθενά και αυτό δεν αναφέρετε σε κανένα ΠΔ.

 

αναφορικά με την χρήση γης, εγώ έτσι και αλλιώς πάντα παίρνω μια χρήση γης όταν είναι να προχωρήσω τη δουλειά οπότε δεν έχω πρόβλημα να την καταθέσω και σε αυτούς (αυτό με κατοχυρώνει καλύτερα άλλωστε) 

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι διαβαζω καποια πραγματα και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι!! Ποια συνυπογραφή μου λετε και π@παριες γμτ το φελεκι μου ? ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ Ή ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΤΟ ΥΠ.ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ (οπως εκανα κ γω μερικες φορες για "κενα" νομοθεσιας) ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ΣΥΝΥΠΟΓΡΑΦΗ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ !!! 

 

Επίσης Η ΧΡΗΣΗ ΓΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ ΤΑ ΖΗΤΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΤΑ ΖΗΤΕΙ !!! (Την βγαζεις ομως ως μηχανικος για να εισαι καλυμενος πάντα)

Για του λογου το αληθες δες εδω τα δικαιολογητικα που προβλεπει η νομοθεσια (σελ. 16-18) και οχι μπαρμπα-Νοντας στο κάθε Μεταφορων 

 

Αει σιχτηρ, ο καθε τρόμπας υπαλληλος ζηταει οτι του καπνίσει !!  :evil:  :evil:  :evil:

Edited by LeftLane
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.