Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια συνεργείου αυτοκινήτων - μοτοσυκλετών - μοτοποδηλάτων


gella

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά, θέλω να ρωτήσω το εξής, αν έχει κάποιος την ευγενή καλοσύνη να απαντήσει, είχα δώσει την άδεια μου του τεχνίτη αυτοκινήτων & μοτοσυκλετών (καθότι απο ΤΕΙ) σε συγγενή μου που έχει φανοποιείο γιατί έκανε μετεγκατάσταση του συνεργείου σε άλλο χώρο και ταυτόχρονα έκανε και πρόσληψη μου που μου είχε υποσχεθεί. Το ερώτημα μου είναι μπορώ να πάρω την άδεια μου πίσω εάν λυθεί η συνεργασία μας ή οχι? 

Link to comment
Share on other sites

 Το ερώτημα μου είναι μπορώ να πάρω την άδεια μου πίσω εάν λυθεί η συνεργασία μας ή οχι? 

 

Ναι αλλά πρέπει πρώτα να δληώσεις παραίτηση στο ΙΚΑ (αφού είσαι μισθωτός) και στην επιθεώρηση εργασίας και στη συνέχεια να ενημερώσεις εγγράφως (με το χαρτί της επιθεώρηση εργασίας που  θα πάρεις) τη διεύθυνση μεταφορών οτι παραιτήσαι.

Σ΄ αυτή παιρίπτωση όμως δεν θα έχεις αποζημίωση και η άδεια συνεργείου θα είναι στον αέρα .. κοινώς ανακαλείται !

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ναι αλλά πρέπει πρώτα να δληώσεις παραίτηση στο ΙΚΑ (αφού είσαι μισθωτός) και στην επιθεώρηση εργασίας και στη συνέχεια να ενημερώσεις εγγράφως (με το χαρτί της επιθεώρηση εργασίας που  θα πάρεις) τη διεύθυνση μεταφορών οτι παραιτήσαι.

Σ΄ αυτή παιρίπτωση όμως δεν θα έχεις αποζημίωση και η άδεια συνεργείου θα είναι στον αέρα .. κοινώς ανακαλείται !

Δηλαδή το συνεργείο δεν θα μπορεί να λειτουργεί πλέον? και για να πάω στην επιθεώρηση εργασίας να κάνω την δήλωση τι χρειάζομαι?. Ο λογιστής του μου είπε οτι αν γίνει παραίτηση να το πω πρώτα σε αυτόν να του υπογράψω κάτι χαρτιά και θα είμαι εντάξει δεν χρειάζεται κάτι άλλο...μου φάνηκε περίεργο. Πολλές φορές οι συγγενείς δεν είναι και τόσο "συγγενείς"... έχουν δυο πρόσωπα...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το συνεργείο δεν θα μπορεί να λειτουργεί πλέον? Ναι δεν μπορεί ... αν θα λειτουργεί μετά την αποχώρηση σου θα λειτουργεί παράνομα με συνέπεια τις όποιες ποινές προκύψουν στον ιδιοκτήτη. Για να υπάρχει συνέχεια στη λειτουργία του συνεργείου (χωρίς χρονικά κενά) θα πρέπει με την υποβολή παραίτηση σου να υποβληθεί ταυτόχρονα (την ίδια μέρα) και αίτηση πρόσληψης άλλου πτυχιούχου (ΑΕΙ ή ΤΕΙ) ή κατάθεση πτυχίου μηχανοτεχνίτη. και για να πάω στην επιθεώρηση εργασίας να κάνω την δήλωση τι χρειάζομαι?. Δεν θυμάμαι  .. κάνε μια βολτα στην επιθεώρηση εργασίας και θα σουν πούν. Ο λογιστής του μου είπε οτι αν γίνει παραίτηση να το πω πρώτα σε αυτόν να του υπογράψω κάτι χαρτιά και θα είμαι εντάξει δεν χρειάζεται κάτι άλλο...μου φάνηκε περίεργο. Ο λογιστής λέει τα δικά του απο λογιστικής πλευράς Πολλές φορές οι συγγενείς δεν είναι και τόσο "συγγενείς"... έχουν δυο πρόσωπα...

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο σε κάτι στο θέμα της παραίτησης αλλά η πρόσληψη είχε γίνει με πρόγραμμα επιχορήγησης επιχειρήσεων του ΟΑΕΔ με πολύ ευνοϊκούς ορούς για τον εργοδότη. Παρεμπιπτόντως ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα!

Μήπως κάποιος συνάδελφος ξέρει ποιες είναι οι ρυθμιστικές πινακίδες που χρειάζονται για την  χορήγηση έγκρισης εισόδου -εξόδου υφιστάμενου "Συνεργείου συνήθων οχημάτων" και εν πάσει περιπτώσει ποια είναι η νομοθεσία που το καθορίζει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που χρειαζεσαι εγκριση τοτε το υφισταμενο δεν εχει αδεια.

 

Στα Ιωαννινα ζητανε 2 πιανκιδες STOP

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που χρειαζεσαι εγκριση τοτε το υφισταμενο δεν εχει αδεια.

 

Στα Ιωαννινα ζητανε 2 πιανκιδες STOP

Ευχαριστώ συνάδελφε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

 

Παρότι είμαι συνάδελφος, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με άδειες λειτουργίας και την ερώτηση την κάνω ως ιδιώτης.

Σε πολυκατοικία, σε ένα από τα  ισόγεια καταστήματα, πρόκειται να ξεκινήσει λειτουργία ένα συνεργείο οχημάτων.  Οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας (στους οποίους ανήκω και εγώ ) έχουν θορυβηθεί και ψάχνουν να βρουν εάν αυτό επιτρέπεται από την χρήση γης.

Από ότι έχω βρει μέχρις στιγμής το οικοδομικό τετράγωνο στο οποίο βρίσκεται το κατάστημα έχει χαρακτηριστεί από το ΓΠΣ της περιοχής ως Κέντρο Γειτονιάς. Τα γύρω τετράγωνα είναι χαρακτηρισμένα ως Γενικής Κατοικίας.

Διαβάζοντας το ΠΔ 59/2018 βλέπω ότι επιτρέπονται για Κέντρα Γειτονιάς :

 (1) Κατοικία.

(2) Κοινωνική πρόνοια.

(3) Εκπαίδευση (καθορισμός θέσης από το εγκεκριμέ νο ρυμοτομικό σχέδιο).

(4.1) Μικρές αθλητικές εγκαταστάσεις (κατηγορίες Α1, Α2, Β1, Δ, Ε1).

(6) Πολιτιστικές εγκαταστάσεις.

(7) Διοίκηση.

(8) Περίθαλψη.

(9) Χώροι συνάθροισης κοινού/ Συνεδριακά κέντρα.

(10) Εμπόριο και παροχή προσωπικών υπηρεσιών.

(11) Γραφεία/ Κέντρα έρευνας/ Θερμοκοιτίδες επιχειρήσεων.

(12) Εστίαση.

(13) Αναψυκτήρια.

(14) Αναψυχή - Κέντρα διασκέδασης.

(15) Τουριστικά καταλύματα, εγκαταστάσεις ειδικής τουριστικής υποδομής και λοιπές τουριστικές επιχειρήσεις

(16.1) Στάθμευση (κτίρια-γήπεδα) αυτοκινήτων μέχρι 3,5 τόνους κοινής χρήσης, μοτοσικλετών και μοτοποδηλάτων.

(20) Αποθήκες χαμηλής όχλησης μέχρι 500 τ.μ. συνολικής επιφάνειας δόμησης.

Δεν επιτρέπονται οι αποθήκες με κωδικό 20.1. Ειδικά για τις φαρμακαποθήκες, η μέγιστη συνολική επιφάνεια δόμησης ανέρχεται σε 1.500 τ.μ.

(22) Επαγγελματικά εργαστήρια μέχρι 500 τ.μ. συνολικής επιφάνειας δόμησης ανά γήπεδο ή οικόπεδο.

(26) Εγκαταστάσεις Μέσων Μαζικής Μεταφοράς.

(27) Κέντρα Τεχνικού Ελέγχου Οχημάτων (Κ.Τ.Ε.Ο. -Ι.Κ.Τ.Ε.Ο.).

(30) Γωνιές ανακύκλωσης και πράσινα σημεία (μικρά, μεγάλα κοινή υπουργική απόφαση 18485/26-4-2017 ΦΕΚ Β’ 1412). Επιτρέπονται μόνο Γωνιές ανακύκλωσης.

(45) Χώροι διεξαγωγής τεχνικών-ψυχαγωγικών και τυχερών παιγνίων. Ειδικότερα, για τα τοπικά κέντρα συνοικίας – γειτονιάς σε περιοχές αμιγούς κατοικίας, επιτρέπονται μόνο οι ακόλουθες ειδικές κατηγορίες χρήσεων όπως αυτές εξειδικεύονται από τον πολεοδομικό σχεδιασμό:

Επιτρέπονται μόνο Εμπορικά καταστήματα (10.1) και Καταστήματα παροχής προσωπικών υπηρεσιών (10.2).

(12) Εστίαση μέχρι 200 τ.μ. συνολικής επιφάνειας

δόμησης.

(15) Τουριστικά καταλύματα μέχρι 50 κλίνες.5) Θρησκευτικοί χώροι.

Από τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι  δεν επιτρέπει την ειδική κατηγορία χρήσης  19 Συνεργεία, 19.1 Συνεργεία συνήθων οχημάτων και 19.2 Συνεργεία μεγάλων οχημάτων.

Έχω ερμηνεύσει σωστά ή είναι κάτι που μου διαφεύγει.  Μπορεί ενώ δεν αναφέρεται η κατηγορία χρήσης 19 να πάρει άδεια σαν κατηγορία χρήσης (22) (Επαγγελματικά εργαστήρια μέχρι 500 τ.μ. συνολικής επιφάνειας δόμησης ανά γήπεδο ή οικόπεδο.);

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.