Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια συνεργείου αυτοκινήτων - μοτοσυκλετών - μοτοποδηλάτων


Recommended Posts

Ευχαριστώ συνάδελφε @Elec Sakis για τις απαντήσεις.

Για τις ΠΠΔ, αυτό ξέρω κι εγω οτι ισχύουν έως ότου υπάρξει μεταβολή των λειτουργειων του συνεργείου...δεν μπορεί κάθε χρόνο να υποβάλλονται ΠΠΔ!

Όσο για την γνωστοποίηση, δεν έχει κάνει ποτέ ο πελάτης, γι' αυτό ρωτάω αν επιβάλλεται να κάνει για πρώτη φορά ή ....είναι κατοχυρωμένος με τη βεβαίωση που έχει  απο το '16 με βεβαίωση νόμιμης λειτουργίας και σύμφωνα με την παργ. 4 που παρέθεσα, δεν απαιτείται να κάνει?

Τώρα διαβάζω την εγκύκλιο που μου έστειλες κι ευχαριστώ πολύ!

Στη παργ. Α1, μιλάει για <οχήματα ιδιωτικής χρήσης...>.....ποιά είναι αυτά τα ιδιωτικής χρήσης που δεν εντάσσονται στο Ν. 4442/16 και δεν απαιτείται υποβολή γνωστοποίησης?

Επίσης, στη παργ. Β2 αναφέρει <Οι γνωστοποιήσεις των εγκαταστάσεων εξυπηρέτησης οχημάτων που αναφέρονται στις ως άνω σχετικές κ.υ.α. οι οποίες έχουν υποβληθεί σε έγχαρτη ή ηλεκτρονική μορφή...> αυτό αφορά και τις 5 ΚΥΑ ή μόνο αυτές της προηγούμενης παργ. Β1, δηλ. όλες εκτός των συνεργείων αυτο/των?

Υπάρχει ασάφεια στη διατύπωση....

 

Μάλλον αυτό βλέπω να κάνω...να πάω απο εκεί και να τα πούμε ενα χεράκι δια ζώσης!

Link to comment
Share on other sites

Για να γράψει ο dib οτι εχει χασει επεισοδεια και ζητα βοήθεια , δύσκολα τα πράγματα...:mrgreen:

Οπως σου ανέφεραν συνάδελφε, ΔΕΝ χρειάζεται να κάνεις απολύτως τιποτα (ΠΠΔ, Γνωστοποιηση κτλ) εφοσον εχει εκδοθεί Βεβαίωση Νόμιμης Λειτουργίας και εχεις και ΠΠΔ του 2016 οι οποιες δεν ληγουν (αοριστου χρόνου).

Ενα θ'εμα που ειναι ασαφές ειναι το παραβολο των 100€ οταν εχουμε εν ενεργεία συνεργείο και θέλει να το παρει αυτούσιο τωρα καποιος αλλος, χωρις αλλαγες...Δεν ειναι σαφής η νομοθεσία αλλά και στο Μεταφορών που συζητώ οι απόψεις διίστανται...

υ.γ. αν ξέχασα κανένα τόνο να μου πειτε γιατι οι admins είναι λίγο ευαίσθητοι σε τέτοια θέματα...:mrgreen:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε @LeftLane κι ευχαριστω πολύ για την απόκριση σου!

Όντως έχω χάσει επισόδεια με τις άδειες συνεργείων, γιατί η τελευταία ήταν το 15...κι απο τότε έχει έρθει τούμπα ο πλανήτης 15 φορές :mrgreen:

Αλλά για να βεβαιώνετε εσυ και ο @Elec Sakis οτι δεν πρέπει να κάνω απολύτως τίποτα, είμαι πολύ ευτυχής που έχω τέτοιους συναδέλφους που γνωρίζουν πάρα πολύ καλά το αντικείμενο και με καθυσηχάζουν! 

Τώρα τι να πω με τον προϊστάμενο, που δεν θέλω να πω και να φωτογραφίσω τη περιοχή γιατί σίγουρα μας διαβάζει? 😉

Η ουσία είναι οτι μου ζήτησε και τα 2!

Τέλος πάντων... μια βόλτα απο εκει (αν και είναι κάπως μακρυά για μενα) με τις εγκυκλίους και σχετική νομοθεσία και σίγουρα θα ξεδιαλύνει το θέμα!

 

Και πάλι χίλια ευχαριστώ συνάδελφοι @LeftLane και @Elec Sakis για τη βοήθεια σας και τις κατατοπιστικές σας απαντήσεις!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.