Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια συνεργείου αυτοκινήτων - μοτοσυκλετών - μοτοποδηλάτων


gella

Recommended Posts

Να σου επισημάνω ένα σημαντικό θέμα σχετικά με χρήση γης...

 

Στη σύνταξη της ΠΠΔ, αναφέρει σε κάποια παράγραφο αν επιτρέπεται η χρήση επαγγελματικών εργαστηρίων που βρίσκεται η συγκεκριμένη δραστηριότητα (σ΄αυτή τη κατηγορία ανήκουν όλες οι ειδικότητες των συνεργείων).

 

Συνεπώς, ο μηχανικός ή εσύ, θα πρέπει να πας πολεοδομία να δεις αν πράγματι το συνεργείο που βρίσκεται στη συγκεκριμένη περιοχή του δήμου έχει ακόμα ΧΡΗΣΗ ΓΗΣ για επαγγελματικά εργαστήρια.

 

Αν έχει την ίδια χρήση γης (όπως πρωτοξεκίνησες) έχει καλώς...αν έχει αλλάξει χρήση η περιοχή που βρίσκεσαι, τότε είναι άσχημα τα πράγματα (και δεν στο εύχομαι να έχει συμβεί κάτι τέτοιο).

 

Που σημαίνει οτι αργά ή γρήγορα θα πρέπει να μετακομίσεις απο το σημείο που βρίσκεσαι.

 

Τέλος πάντων, βρες ένα μηχανολόγο της εμπιστοσύνης σου και μίλα μαζί του...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το ΓΠΣ του δήμου που ανήκει η επιχείρηση και διαβάζοντας το ΦΕΚ, η χρήση γης είναι κατοικία και επιτρέπονται τα επαγγελματικά εργαστήρια χαμηλής όχλησης. Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, μερικές ερωτήσεις για μία άδεια συνεργείου προτού ξεκινήσω την αναζήτηση στη νομοθεσία, αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει. Σε συνεργείο που λειτουργεί με άδεια αορίστου χρόνου από το 2006, ο ιδιοκτήτης θέλει να μεταβιβάσει την άδεια λειτουργίας.Στο συνεργείο έχουν λήξει πιστοποιητικά πυρασφάλειας και δεν έχουν ανανεωθεί οι περιβαλλοντικοί όροι, έχουν γίνει επίσης τακτοποιήσεις με το νόμο 4178/13 σε όλο το κτίριο που βρίσκεται το συνεργείο (και σε τμήματα του συνεργείου, π.χ. ύψος χώρου) και λογικά χωρίς να έχω εξετάσει λεπτομερώς έχουν προστεθεί μηχανήματα από την αρχικώς εγκριθείσα άδεια λειτουργίας. Να ξεκινήσω από την αποτύπωση του χώρου σύμφωνα με τις τακτοποιήσεις που έγιναν και πάμε για άδεια λειτουργίας από την αρχή σε νέο όνομα, το οποίο μπορεί να επιφέρει και νέα άδεια ίδρυσης ή μπορεί να γίνει τροποποίηση της άδειας λειτουργίας και έπειτα μεταβίβαση στη νέα διεύθυνση?Η Πολεοδομία εμπλέκεται σε μηχανολογικές και ηλεκτρολογικές μελέτες εδώ αν υπάρχει διαφοροποίηση σε σχέση με τις αρχικώς εγκριθείσες μελέτες?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

...... Σε συνεργείο που λειτουργεί με άδεια αορίστου χρόνου από το 2006, ο ιδιοκτήτης θέλει να μεταβιβάσει την άδεια λειτουργίας.Στο συνεργείο έχουν λήξει πιστοποιητικά πυρασφάλειας και δεν έχουν ανανεωθεί οι περιβαλλοντικοί όροι, έχουν γίνει επίσης τακτοποιήσεις με το νόμο 4178/13 σε όλο το κτίριο που βρίσκεται το συνεργείο (και σε τμήματα του συνεργείου, π.χ. ύψος χώρου) Περίεργο... και πως πήρε άδεια το 2006 χωρίς να έχει το απαιτούμενο ύψος αφού ακόμα δεν είχαν βγεί οι νόμοι 4014 + 4178 περί τακτοποίησης ? Μήπως είχε άδεια μαϊμού ? και λογικά χωρίς να έχω εξετάσει λεπτομερώς έχουν προστεθεί μηχανήματα από την αρχικώς εγκριθείσα άδεια λειτουργίας. Να ξεκινήσω από την αποτύπωση του χώρου σύμφωνα με τις τακτοποιήσεις που έγιναν και πάμε για άδεια λειτουργίας από την αρχή σε νέο όνομα,ΝΑΙ, κάνεις αποτύπωση όλου του υπάρχοντος εξοπλισμού και των νέων χώρων που έχουν προστεθεί (τακτοποιηθεί) και κάνεις αίτηση για ΕΓΚΡΙΣΗ ΝΕΩΝ ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΩΝ (νέα άδεια λειτουργίας ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΘΗΚΗΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ & ΧΩΡΩΝ και αλλαγή ΦΟΡΕΑ) το οποίο μπορεί να επιφέρει και νέα άδεια ίδρυσης ΟΧΙ, δεν εκδίδεται νέα άδεια ίδρυσης αλλα αυτό που γράφω απο πάνω ή μπορεί να γίνει τροποποίηση της άδειας λειτουργίας και έπειτα μεταβίβαση στη νέα διεύθυνση? ΟΧΙ γίνονται ταυτόχρονα Η Πολεοδομία εμπλέκεται σε μηχανολογικές και ηλεκτρολογικές μελέτες εδώ αν υπάρχει διαφοροποίηση σε σχέση με τις αρχικώς εγκριθείσες μελέτες? ΟΧΙ δεν έχει καμμία σχέση η πολεοδομία.

 

Προσοχή

Η νέα άδεια λειτουργίας (ειδικά για την προσθήκη χώρων) που θα εκδοθεί, δεν θα είναι ΑΟΡΙΣΤΟΥ χρόνου, αλλά θα έχει διάρκεια για όσα χρόνια θα γίνει η τακτοποίηση (30 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Το ύψος επαρκούσε για συνεργειο,απ´ότι είδα με μια γρήγορη ματιά νομιμοποιήθηκε η υπέρβαση ύψους κατά 50 cm.Θα τα κοιτάξω αναλυτικότερα βέβαια, ευχαριστώ για την κατατοπιση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας παιδιά, είμαι νεοσύλλεκτος στο forum και σας χαιρετώ όλους. Το θέμα μου είναι μία άδεια ίδρυσης και λειτουργίας συνεργείου. Έψαξα την αντίστοιχη νομοθεσία και βρήκα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, αντιμετωπίζω όμως ένα πρόβλημα. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω άμα μπορεί να υπογράψει τις απαιτούμενες μελέτες Διπλ. Πολ. Μηχανικός, ή υπογράφεται μόνο από Μηχανολόγο? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές δουλειές παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, είμαι νεοσύλλεκτος στο forum και σας χαιρετώ όλους. Το θέμα μου είναι μία άδεια ίδρυσης και λειτουργίας συνεργείου. Έψαξα την αντίστοιχη νομοθεσία και βρήκα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, αντιμετωπίζω όμως ένα πρόβλημα. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω άμα μπορεί να υπογράψει τις απαιτούμενες μελέτες Διπλ. Πολ. Μηχανικός, ή υπογράφεται μόνο από Μηχανολόγο? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές δουλειές παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Κατά πρώτον δεν λές τι ειδικότητα θα έχει το συνεργείο...

 

Κατά δεύτερον, όλες οι μελέτες που θα πρέπει να γίνουν για την άδεια ίδρυσης & λειτουργίας, υπογραφονται υποχρεωτικά απο μηχανολόγο

 

Εσύ το μόνο που μπορείς να υπογράψεις είναι :

 

1) το τοπογραφικό που απαιτείται να κατατεθεί

2) την υπ. δήλωση οτι επιτρέπεται η χρήση επαγγελματικού εργαστηρίου (συνεργείο)

 

Τα σχέδια (κάτοψη + τομή), μπορούν και οι άλλες ειδικότητες μηχανικών να τα υπογράψουν, με εξαίρεση το τοπογραφικό

 

Γι΄αυτό, βρες το συνεργάτη σου μηχανολόγο/ηλεκτρολόγο για να συντάξει τις μελέτες και τα σχέδια...χωρίς αυτόν δεν θα μπορείς να πάρεις την αδεια λειτουργίας συνεργείου

 

edit

Καλώς ήρθε στη παρέα μας...

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.