Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κείμενο διαμαρτυρίας προς Τ.Ε.Ε./Υ.Π.Ε.Κ.Α σχετικά με το Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Μπράβο σε όσους ασχολήθηκαν ενεργά με τη σύνταξη του κειμένου... Συμφωνώ ή διαφωνώ δεν είναι τόσο σημαντικό... όσο το να δώσουμε το παρόν... να ξυπνήσουμε επιτέλους!!!

 

Συμφωνώ κι εγώ..... Η ουσία είναι να αντιδράσουμε !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν μου επιτρέπει ο συνεργάτης στο κείμενο giorgos georgiou, θα ήθελα να μοιραστώ με όλους μια - δύο σκέψεις που κινούνται πίσω από το κείμενο:

 

1. Το κείμενο είναι μια πρόταση. Οποιαδήποτε αλλαγή/αντιπρόταση είναι καλοδεχούμενη.

 

2. Σκοπός του κειμένου δεν ήταν να γίνει αιχμηρό ή να είναι πολιτικό, παρότι είναι δύσκολο να αποφύγει και τα δύο.

Σίγουρα θα μπορούσε να είναι πιο καυστικό.

Είμαι της άποψης ότι θα προξενούσε λιγότερο πόνο απο ένα κείμενο που γράφεται για τον μέσο πολιτη (ακόμη και αυτόν που δεν έχει γνώσεις μηχανικού ή νομικού), έχει ήπιους χαρακτηρισμούς και ζητά 3-4 πραγματάκια, ΑΠΛΑ για κάθε κοινό νου.

Εξάλλου αν δημοσιοποιούσαμε ένα κείμενο καταπέλτη, νομίζω ότι θα θαβόταν ευκολότερα σε κανάλια και μέσα ενημέρωσης από οτιδήποτε άλλο.

Μπορεί να κάνω και λάθος.

 

3. Για τα τοπογραφικά, νομίζω οι τοπογράφοι είναι περισσότερο αρμόδιο να αποφανθούν επί του θέματος.

Προσωπικά και με όσα έχω δει σε τοπογραφικά που συνοδεύουν συμβόλαια εκτός σχεδίου δεν θεωρώ ακαιρη την απαίτηση για εξαρτηση.

Αν τώρα δημιουργεί πρόβλημα στην αποδοχή / υπογραφή του κειμένου να το συζητήσουμε, και βέβαια να το αλλάξουμε...

Edited by soundholics
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επικροτώ απόλυτα και συγχαίρω την πρωτοβουλία για την αποστολή διαμαρτυρίας. Επί του κειμένου, πιστεύω ότι οι αναφορές του στα θέματα φορολόγησης των Μηχανικών και πτώσης της οικοδομικής δραστηριότητας - μείωσης εργασιακού μας αντικειμένου θα δώσουν την εντύπωση ενός συντεχνιακού αιτήματος που βρήκε την ευκαιρία να εκφραστεί εν μέσω των "γραφειοκρατικών δυσκολιών εφαρμογής ενός νέου συστήματος ρύθμισης των αυθαιρέτων". Έτσι θα το αφορίσουν κάποιοι (λέγε με Βαγγέλη...) όπως έκαναν και για να καλύψουν την λαική κατακραυγή που ξεσηκώθηκε όταν έστειλαν το χαράτσι της ΔΕΗ στα containers των σεισμοπλήκτων η θα έκοβαν το ρεύμα σε νεφροπαθείς. Επίσης η αντιπρόταση άλλων λύσεων για την αντιμετώπιση των αυθαιρέτων όπως δημιουργία δασικών χαρτών, και κτηματολογίου, οριοθέτησης ρεμάτων και αιγιαλού κ.λ.π δεν είναι άμεσου αποτελέσματος και αφορά θέματα που χρονίζουν από δεκαετίες. Αυτό που πρέπει να τονιστεί περισσότερο λοιπόν, είναι η κατάπτυστη προχειρότητα σύνταξης και εφαρμογής του εκτρωματικού ν. 4014/11 και δεν πρέπει να χάνεται τούτο σε ορθότατες μεν αλλά αποπροσανατολιστικές αναφορές στην πολιτική του υπουργείου η στα κλαδικά μας προβλήματα. Η αντίδραση μας πρέπει να είναι εύστοχη και τεκμηριωμένη

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχει ανέβει το κείμενο στο gopetition και έχουν αρχίσει να μαζεύονται υπογραφές δεν μπορεί να γίνεται συζήτηση αλλαγής του κειμένου...

 

το κείμενο είναι μια χαρά

 

το ζητούμενο είναι τι κάνουμε στη συνέχεια...

  • πόσες μέρες θα το αφήσουμε;
  • τι θα κάνουμε μετά;
  • το αφήνουμε εκεί και ότι λάχει;
  • το προωθούμε εμείς ή κάποιοι άλλοι;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επικροτώ απόλυτα και συγχαίρω την πρωτοβουλία για την αποστολή διαμαρτυρίας. Επί του κειμένου, πιστεύω ότι οι αναφορές του στα θέματα φορολόγησης των Μηχανικών και πτώσης της οικοδομικής δραστηριότητας - μείωσης εργασιακού μας αντικειμένου θα δώσουν την εντύπωση ενός συντεχνιακού αιτήματος που βρήκε την ευκαιρία να εκφραστεί εν μέσω των "γραφειοκρατικών δυσκολιών εφαρμογής ενός νέου συστήματος ρύθμισης των αυθαιρέτων". Έτσι θα το αφορίσουν κάποιοι (λέγε με Βαγγέλη...) όπως έκαναν και για να καλύψουν την λαική κατακραυγή που ξεσηκώθηκε όταν έστειλαν το χαράτσι της ΔΕΗ στα containers των σεισμοπλήκτων η θα έκοβαν το ρεύμα σε νεφροπαθείς. Επίσης η αντιπρόταση άλλων λύσεων για την αντιμετώπιση των αυθαιρέτων όπως δημιουργία δασικών χαρτών, και κτηματολογίου, οριοθέτησης ρεμάτων και αιγιαλού κ.λ.π δεν είναι άμεσου αποτελέσματος και αφορά θέματα που χρονίζουν από δεκαετίες. Αυτό που πρέπει να τονιστεί περισσότερο λοιπόν, είναι η κατάπτυστη προχειρότητα σύνταξης και εφαρμογής του εκτρωματικού ν. 4014/11 και δεν πρέπει να χάνεται τούτο σε ορθότατες μεν αλλά αποπροσανατολιστικές αναφορές στην πολιτική του υπουργείου η στα κλαδικά μας προβλήματα. Η αντίδραση μας πρέπει να είναι εύστοχη και τεκμηριωμένη

 

Θεωρώ ότι, οι παρατηρήσεις σου είναι πάρα πολύ εύστοχες συνάδελφε.

Σε προηγούμενο post Μου για το ίδιο θέμα είχα αναφέρει ότι, κινδυνεύουμε να γίνουμε γραφικοί με ένα τέτοιο κείμενο. Πιστεύω ότι, δεν είναι της παρούσης όλα αυτά που αναφέρονται και συνεχίζω να είμαι υπέρ της άποψης να παραμείνει βεβαίως το εξαρτημένο τοπογραφικό στα εντός σχεδίου. Χαρακτηριστικά σημειώνω τη συγκεκριμένη πρότασή σου για να την ξαναδούμε όλοι μας;

 

"Η αντίδραση μας πρέπει να είναι εύστοχη και τεκμηριωμένη"!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και εγω συμφωνω με την αποψη του Ιασονα οτι πρεπει να πηγαινει εξαρτημενο το ακινητο και εντος και εκτος εστω και αν δεν ειναι τοπογραφικο δηλαδη αν ο ιδιωτης εχει το χαρτι του κτηματολογιου με τις συντεγμενες της ιδιοκτησιας να το δεχεται ο συμβολαιογραφος (βεβαια αν ο ιδιωτης εχει τις συντεταγμενες δεν ειναι καθολου δυσκολο για εναν μηχανικο να φτιαξει ενα τοπογραφικο)

 

το θεωρω καλο γιατι το Κτηματολογιο οσες αγαθες προθεσεις και να ειχε, εχει κανει κανει τα λαθακια του που ειναι ευκαιρια με τις βεβαιωσεις για μεταβιβασεις και τις ρυθμισεις περι αυθαιρετων να διορθωθουν

 

και επιπλεον να χρησιμοποιησει το Κτηματολογιο τα δεδομενα για να ολοκληρωσει τον σκοπο του

 

 

στο αλλο που θελω να αναφερθω ειναι στο 4 περι αμοιβων

διορθωστε με αν κανω λαθος αλλα ο νομος δεν λεει περι ελεγχου των εκπτωσεων απο το ΤΕΕ

οποτε το πιο απλο που θα μπορουσε να γραφτει ειναι να εφαρμοστει ο νομος .

Link to comment
Share on other sites

Συγχαίρω το συνάδελφο soundholics για την πένα του. Προσωπικά συμφωνώ πως το κείμενο μέσα σε μόνο 600 λέξεις περιγράφει πολύ εύστοχα και όσο καυστικά «χρειάζεται» την κεντρική ιδέα όλων όσων φωνάζουμε τόσες μέρες.

 

Όσο για τα τοπογραφικά θα ήθελα κι εγώ να μου δώσετε να καταλάβω γιατί πρέπει να χρειάζεται εξαρτημένο τοπογραφικό για τη μεταβίβαση διαμερίσματος πολυκατοικίας στη Λ. Πατησίων;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.