Μετάβαση στο περιεχόμενο

SAP2000, λεπτότοιχες διατομές


 

Recommended Posts

Η έκδοση του SAP2000 v14.2.2 διαθέτει λεπτότοιχες διατομές. Γνωρίζετε εάν τροποποιεί αυτόματα την ενεργό διατομή ανάλογα με την φόρτιση;

Επίσης, στην περίπτωση που φτιάξουμε μια διατομή μόνοι μας στον section designer που είναι μεν λεπτότοιχη αλλά δεν είναι από τις έτοιμες, θα κάνει αυτόματα την ενεργό διατομή ανάλογα με την φόρτιση;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Για το 14.2.2 δεν ξέρω, πάντως το 15.1 που δούλεψα σήμερα κάνει αυτόματα ενεργό τη διατομή τόσο από τις cold formed όσο και από τις SD (τσέκαρα τα αποτελέσματα).

Στο κείμενο τις διαστασιολόγησης, όταν χρησιμοποιείς τυποποιημένες δείχνει λάθος τη weff = wel, αλλά χρησιμοποιεί τη σωστή στους υπολογισμούς. Από SD το δείχνει σωστά.

Σε κάθε περίπτωση τις χαρακτηρίζει ως class 3(!), αναφερόμενο λογικά στο ότι χρησιμοποιεί ελαστικό διάγραμμα τάσεων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

To sap2000 όπως λέει και στο site χρησιμοποιεί για την διαστασιολόγηση λεπτότοιχων διατομών ψυχρής έλασης τους κανονισμούς AISI - ASD 96 και AISI - LFRD 96. Συμπίπτει η διαδικασία εύρεσης της ενεργού διατομής με αυτής του ευρωκώδικα? Λαμβάνει και το part 1-3 υπόψη? Το class 3 που βγάζει προφανώς είναι λάθος έτσι ? Δεδομένο ότι οι διατομές είναι class 4.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γενικά, ξέρει κανείς κάποιο πρόγραμμα που ελέγχει με 1993-1-3 ?

 

και μάλιστα όχι τυποποιημένη διατομή αλλά διατομή ορισμένη από τον χρήστη...

 

πολλά ζητάω μάλλον... :)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς μη τυποποιημένη? Εννοείς π.χ. Ζ αλλά με διαστάσεις χρήστη και όχι απο βιβλιοθήκη της αγοράς (π.χ. isobau, elastron κλπ)? 'Η ένα πολύ περίεργο σχήμα εκτός C,Z,Σ κλπ?

 

Αν είναι το πρώτο τότε σίγουρα το Scia engineer μια επιλογή. Το instant κάνει επίσης 1993-1-3 αλλά για να βάλεις διατομή διαφορετική από αυτές που έχει στην βιβλιοθήκη (της αγοράς δλδ) θέλει λίγο δουλίτσα.

 

Για ποιο γενικές καταστάσεις δες και εδώ http://www.dlubal.co...e-thin-7xx.aspx

Πάντως από την στιγμή που λέει τα παρακάτω λογικά όλο και κάποιοι περιορισμοί θα υπάρχουν.

  • Effective cross-section according to
    • DIN 18800-2:1990-11
    • EN 1993-1-5:2006

    [*]Classification according to EN 1993-1-1:2005

Edited by SemiRigid
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

χμμμ ναι εννοώ γενική με σχήμα πέρα από "της αγοράς" C Z κλπ...

 

φαίνεται ενδιαφέρον το πρόγραμμα της dlubal... για να δουμε, στέλνουν κανένα demo ? :)

 

ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα το βρεις στο demo του Rfem γιατί δουλεύει και σαν add-on module. http://www.dlubal.co...o-versions.aspx

Πες μας εντυπώσεις αν θες μετά...

Edited by SemiRigid
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, έχω κατεβάσει το demo,

 

θα το δουλέψω / ψάξω λίγο αναλυτικά να δω τι μπορεί να κάνει και θα επανέλθω με εντυπώσεις,

μάλλον θα γράψω στην υποκατηγορία των στατικών προγραμμάτων, εδώ γινόμαστε ίσως λίγο off topic.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πέρασε πολύς καιρός από το πρώτο μήνυμά μου σε αυτό το θέμα, τόσο που νόμιζα ότι μόνο σε μένα έτυχε.

Θα σας πω λοιπόν τι έκανα.

Για την έκδοση 15.1 δεν ξέρω, αλλά η 14.2.2 ΔΕΝ έχει τον ευρωκώδικα 1-3. Συνεπώς δεν είχε σημασία εάν ήταν από τις έτοιμες ή την έφτιαχνα εγώ, από τη στιγμή που δεν είχε τον κανονισμό για να ελέγξει. Και δεν ξέρω πώς υπολογίζει την ενεργό διατομή ο αμερικάνινος κανονισμός - ούτε έκατσα να τον ψάξω. Οπότε έφτιαξα όσες δεν μπορούσα να πάρω από τις έτοιμες, χρησιμοποίησα και όσες μπορούσα από τις έτοιμες, έκανα επίλυση και βρήκα εντατικά μεγέθη και μετά.... χεράκι. Τις έλεγξα σύμφωνα με το παράδειγμα 5 των σιδηρών κατασκευών του Βάγια τόμος ΙΙ.

Τώρα βλέπω ότι υπάρχουν άλλα προγράμματα που πιθανώς να κάνουν αυτούς τους ελέγχους. Αναμένω κι εγώ από τους συναδέλφους που τα χρησιμοποιούν τα σχόλια τους.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αν θες να ελέγξεις τα αποτελέσματα σου και με το πρόγραμμα της έλαστρον (CFS)

http://www.elastron.gr/el/index.php?cat_id=303 (Αν χρειαστείς βοήθεια για την χρήση του και της παραδοχές που κάνει μην διστάσεις να ρωτήσεις.)

Η λογική χεράκι-excel είναι αναπόφευκτη ορισμένες φορές (γενικώς). Το κακό είναι ότι τα λάθη παραμονεύουν εκεί που δεν το περιμένεις.

Αν μπορώ να βοηθήσω λιγάκι δες και τα παρακάτω:

http://www.scribd.com/doc/99078521/Access-Steel-SX023a-Effective-Section-Properties-of-Steel-Lipped-Channel-in-Compression

http://www.scribd.com/doc/58109439/Access-Steel-SF038-Effective-Section-Properties-of-Lipped-Steel-Channels

Τα παραπάνω διατίθενται δωρεάν από το site της access steel.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.