Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορία σχετικά με παλιό τρόπο οπλισμού δοκών


 
gmL

Recommended Posts

Συνάδελφοι και κυρίως οι "παλιές καραβάνες", θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τον παλιό τρόπο οπλισμού δοκών.

Απ' όσο ξέρω οι ράβδοι ήταν σπαστοί, ωστόσο οι μισοί συνέχιζαν ευθύγραμμα στο κάτω μέρος και οι άλλοι μισοί έσπαγαν και ανέβαιναν στο πάνω μέρος στην περιοχή των στηρίξεων;

Έχω έναν ξυλότυπο του 1978 (επισυνάπτω απόσπασμα) αλλά δεν είναι (για μένα) σαφής και δεν μπορώ να τον "διαβάσω" με σιγουριά σωστά.

DSC_0015.jpg

Τι με μπερδεύει:

Σε ορισμένες στηρίξεις (βλ. Δ1-Δ2) σημειώνεται με βελάκι πόσα σίδερα συνεχίζουν εθύγραμμα κάτω. Σε άλλες όμως δε σημειώνεται τίποτα (βλ. Δ5-Δ6).

Αυτό με οδηγεί στο συμπέρασμα (το οποίο δε θέλω να δεχτώ) ότι ο μελετητής εννοεί πως σε κάθε στήριξη όλα τα σίδερα σπάνε προς τα πάνω, δεν τοποθετείται θλιβόμενος οπλισμός, εκτός απο τις περιπτώσεις που αναγράφεται συγκεκριμένα.

 

Ποιά είναι η γνώμη σας;

Edited by gmL
Link to comment
Share on other sites

Στο Δ1 Δ2 γράφει ποια σίδερα πάνε κάτω γιατί το Δ1 το λέει 4Φ12 χωρίς να λέει αναλυτικά ότι τα 2 είναι πάνω και τα άλλα 2 είναι κάτω.Οπότε αν το αφήσει έτσι δεν ξεκαθαρίζει τι πάει που στον κόμβο.Στη Δ5 Δ6 όμως επειδή τα σίδερα που είναι πάνω είναι διαφορετικά από τα κάτω (φ12 πάνω και φ 14 κάτω) εννοείται ότι έτσι θα μπουν και στον κόμβο μέσα.Ετσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Πάντως πρώτη φορά βλέπω σε δοκάρι Φ10 .Δεν εχω δει βέβαια και πολλούς παλιούς ξυλότυπους.

Link to comment
Share on other sites

4Φ10 ήταν ο ελάχιστος οπλισμός σε δοκούς . 4φ14 σε κολώνες και 4Φ20 σε γωνιακές . 8Φ16 σε τοιχεία .

Οπως βλέπουμε οι πλάκες είναι αμφιέρειστες και το Φ8/14 είναι ο οπλισμός απόσχισης .

 

Γιά τα δοκάρια είναι όπως τα λέει ο Μανώλης , απλά ορίζει τι θα πάει κάτω και τι θα σπάσει και θα πάει πάνω .

 

Μην ξεχνάτε ότι και τα ανοίγματα ήταν μικρά τότε , συνήθως 3-5 μέτρα .

 

Επίσης και στις πλάκες έχει τον ελάχιστο οπλισμό .

 

Β160 η Β225 έχει ?

Link to comment
Share on other sites

Σκυρόδεμα Β225, χάλυβας St III.

 

Δηλαδή από τη διπλή γραφή (πχ 2φ12+2φ14) να συμπεράνω ότι το πρώτο αφορα στα σπαστά και το δεύτερο στα ευθύγραμμα κατώ;

Το θεμα ειναι, πως σε άλλα δοκάρια με διαφορετικα Φ οπλισμού, σημειώνει τι περναει, ενώ σε άλλα όχι.

 

Ωστόσο, σε αυτο το σημείο νομίζω πως χρειάζομαι να ξεκαθαρίσω κάτι βασικό: Τα βελάκια υποδεικνύουν τον κάτω ευθύγραμμο οπλισμο ή τον σπαστό πανω που συνεχιζει στη στήριξη;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από τη διπλή γραφή (πχ 2φ12+2φ14) να συμπεράνω ότι το πρώτο αφορα στα σπαστά και το δεύτερο στα ευθύγραμμα κατώ;

Όχι. σημαίνει ότι στο άνοιγμα τοποθετούνται 2Φ12+2Φ14. Ο κανόνας ήταν ότι κάμπτονται τα "χοντρά", πάνω από την στήριξη. Λόγω όμως του ότι υπάρχουν "πάπιες" στην Δ1/Δ2 ήδη 2Φ12+1Φ16, μόνο 2Φ12+2Φ10 χωράνε πολύ-πολύ οριακά στην στήριξη b=20 και αυτό επισημαίνει με ανορθόδοξο τρόπο. Συνήθως αναφέρονταν ονομαστικά ("κάμπτονται 2Φ12 από Δ1+2Φ12 από Δ2). Για τους ελάχιστους οπλισμούς ισχύουν τα γραφόμενα του ΒΑS.

* Λάβε υπόψη ότι λογικά θα ήταν και 2Φ10 montage στο άνοιγμα που θα συνέχιζαν στη στήριξη.

Edited by man21
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ λοιπόν, κρατώ το ότι by default ( :P ) τα σπαστά που ανεβαινουν και διαπερνούν τη στήριξη θα είναι τα "χοντρά" και τα "λεπτά" ευθύγραμμα κάτω, εκτός και αν σημειώνεται συγκεκριμένα σε κάθε στήριξη. Για το πόνημα με το οποίο ασχολούμαι, τον οπλισμό μοντάζ δε θα τον λάβω υπόψη, μιας και δεν έχω συγκεκριμένα στοιχεία.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.