Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η υποβάθμιση της Ανώτατης εκπαίδευσης


pariah7

Recommended Posts

πηρα τηλ. εγω ο ιδιος και ρωτησα στο VDI, απο οτι μου ειπαν δεν εχουν προβλημα αναγνωρισης επ. δικαωμ. ουτε του πτυχειου μου , που το αναγνωριζουν προφανως λογω και αναλυτης βαθμολογιας και 4ετων vw electrical engineer. Το θεμα στην Γερμανια ειναι οτι το επιμελητηριο τους δεν εχει τον αντιστοιχο ρολο του παντοκρατορα και παντογνωστη ΤΕΕ. Δεν κυβερναει με λιγα λογια, ειναι επιμελητηριο που βοηθαει τους μηαχνικους στην εξελιξη τους και στην ενημερωση τους. Μου ειπαν οτι απ την στιγμη που εχεις bachelor degree δεν υπαρχει θεμα επ. δικαιωματων. Απλα αν εισαι μελος του VDI μπορεις να βρεις ευκολα δουλεια σε καποια εταιρια. Αρα δεν εχει καμια σχεση με το ΤΕΕ, οπως και τα περισσοτερα ευρωπαικα επιμελητηρια, οι εξουσιες του ΤΕΕ δεν υπαρχουν πουιενα σε ολη την Ε.Ε. τετοια αλαζονεια μονο το ΤΕΕ εχει. Παρ ολα αυτα ομως το VDI ειναι το επισημο επιμελητηριο των Γερμανων μηχανικων (με αναγνωρισμενο bachelor degree παντα)!!!

Το αν ειναι προβλημα η Ε.Ε. φιλε chihor ας να το κρινουν αλλοι, παντος παγκοσμιος η Ελλαδα δεν φημιζεται για το σουπερ ανωνατο εκπαιδευτικο συστημα της, σε αντιθεση με τα παγκοσμιου φημης Ευρωπαικα και Αμερικανικα. ΤΕλος τα ψεματα για ολους οι εποχες αλλαξανε , το θεμα ειναι απλα ποιος θα την γλιτωσει...γιατι οι προθεσεις του Υπουργου Στυλιανιδογκιοζου ειναι αγριες ως προς τα ΤΕΙ αλλα και ως προσ ταΠαν/μια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι

 

Πάντα μου αρέσει να μιλάω με στοιχεία. Σε προηγούμενο μύνημά μου εδώ στο forum σας έδωσα απόσπασμα και link όπου νέα τμήματα μηχανικών πολυτεχνείου δημιουργούνται (χωρίς φυσικά να υπάρχει ανάγκη) (νέα πολυτεχνική σχολή) στα Ιωάννινα με τις ευλογίες του ΤΕΕ το οποίο, επειδή παρακολουθώ το θέμα, πίεσε πααααααααρα πολύ γιαυτό. Λοιπόν, αν ξανακούσω από το ΤΕΕ να κλαίγεται για την υπερπληθώρα μηχανικών και να το προβάλει ως λόγο εναντίον της αναγνώρισης των μηχανικών ΤΕΙ ας αναρωτηθούμε όλοι γιατί, ο περιβόητος δηθεν τεχνικός σύμβουλος του κράτους που υποτίθεται κάνει μελέτες για την αγορά εργασίας, την ανεργία στο κλάδο κλπ πιέζει ΣΥΝΕΧΩΣ για ίσρυση νέων τμημάτων μηχανικών. Για το επίπεδο των καθηγητών. Πράγματι, σε τμήματα των ΤΕΙ διδάσκουν άνθρωποι χωρίς διδακτορικό. Όμως αλήθεια, επι της ουσίας (συμφωνώ ότι τυπικά υπάρχει θέμα), επι της ουσίας λοιπόν, αν στο 3ο εξάμηνο μου κάνει μάθημα ένας με διδακτορικό σε σχέση με έναν που έχει μόνο μεταπτυχιακό, αυτό αποτελεί εγγύηση ότι από από το εν λόγω μάθημα θα αποκομίσω περισσότερη γνώση ? προφανώς όχι. Όλα αυτά είναι υποκειμενικά. Ομως δεν μπορώ να μην συμφωνήσω ότι ΝΑΙ, ΚΑΚΩΣ στα ΤΕΙ δεν διδάσκουν πάντα άνθρωποι με αυξημένα τυπικά προσόντα γιατί αλλιώς να έρχεται και μπογιατζής να λέει 5 πράγματα. Απλά έκανα μια παρατήρηση ως προς την ουσία του πράγματος.

 

Επίσης να πω και κάτι άλλο. Είναι φοβερό ότι μερίδα του ΤΕΕ συνεχίζει να βλέπει ως απειλή τα ελληνικά δημόσια ΤΕΙ περισσότερο απο τα ιδιωτικά κολλεγια. Είναι αδιανόητο. Πολλά ΤΕΙ, στα τόσα χρόνια λειτουργίας τους και υποδομές έχουν, και οργανωμένα προγράμματα και εγκαταστάσεις και εν πάσει περιπτώσει προσπαθούν παρά τον πόλεμο που τους γίνεται. Προσπαθούν και οργανώνουν και μεταπτυχιακά και συνεργάζονται με πανεπιστήμια του εξωτερικού και του εσωτερικού. Ιατρική Αθηνών, Ιατρική Ιωαννίνων, Καποδιστριακό πανεπιστήμιο, Πανεπιστήμιο Πειραιά, Πανεπιστήμιο Αιγαίου κλπ έχουν απο κοινού διατμηματικά μεταπτυχιακά προγράμματα με ΤΕΙ της χώρας. Μονο το ΤΕΕ και τα πολυτεχνεία συνεχίζουν να επιμένουν ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για συντεχνιακούς λόγους στην αρνητική τους προκατάληψη. Φαίνεται τελικά να θεωρούν μεγαλύτερο εχθό τα ΤΕΙ από τα ιδιωτικά κολέγια. Δηλαδή, γελοία πράγματα.

 

Υπάρχει συστηματικότατη πλύση εγκεφάλου για το θέμα αυτό. Κανείς δεν είπε ότι τα ΤΕΙ έχουν το επίπεδο ίσως του ΕΜΠ. Πολλά από αυτά όμως εχουν ένα καλό επίπεδο, καλυτερο από κάτι πανεπιστήμια της Αγγλίας, της Ιταλίας ή της Ρουμανίας τους αποφοίτων των οποίων το ΤΕΕ τους δέχεται με ανοικτές αγκάλες.

 

Και εν πάσει περιπτώσει ρε παιδιά, στα ΤΕΙ διδάσκουν δικοί σας απόφοιτοι. Απόφοιτοι του ΕΜΠ, του ΑΠΘ με μεταπτυχιακά και διδακτορικά. Γιατί δηλαδή αυτούς τους ανθρώπους που είναι καθηγητές στα ΤΕΙ τους θεωρείται πια τόσο ανεπαρκείς ? Θα επαναλάβω ξανά, ότι συντεχνιακά κυκλώματα μέσα στο ΤΕΕ, κυρίως από τη διοικούσα που πολλοί είναι απόφοιτοι εξ ιταλίας, ουγκάντας κλπ. όπως επίσης και μέλη της ΕΜΔΥΔΑΣ που κοπροσκυλιάζουν όλη μέρα στα διευθυντικά γραφεία μάχονται τα ΤΕΙ για να κρατήσουν τα κεκτημένα δικαιώματά τους. Σεβαστό. Όχι όμως και τέτοια λάσπη. Στη τελική τους δικού σας αποφοίτους προσβάλλουν που χρόνια τώρα εργάζονται ως καθηγητές στα δημόσια ΤΕΙ της χωρας.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τα ΤΕΙ που έχουν και το κατάλληλο διδακτικό προσωπικό και τις εγκαταστάσεις και τον εργαστηριακό εξοπλισμό θα επιλυθεί πολύ εύκολα και γρήγορα αν:

1) μετονομαστούν σε ΑΕΙ

2) οι σπουδές γίνουν υποχρεωτικά 5ετείς όπως στα ΑΕΙ και το πρόγραμμα σπουδών παρόμοιο μ' αυτό των σημερινών ΑΕΙ.

Τι πιο απλό;

Προηγούμενο μετονομασιών υπάρχει όταν τμήματα πολυτεχνικών σχολών άλλαξαν όνομα για να επεκτείνουν τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων τους.

Τα ΤΕΙ ήδη έχουν κάνει ένα βήμα με την υποχρέωση κατοχής διδακτορικού από το εκπαιδευτικό τους προσωπικό, τον εμπλουτισμό του προγράμματος σπουδών με νέα μαθήματα και την αύξηση του χρόνου σπουδών κατά ένα χρόνο. Ας κάνουν ένα ακόμα βήμα με την αύξηση του χρόνου σπουδών στα 5 χρόνια.

Με τα παραπάνω τα ΤΕΙ αποτελούν παρελθόν, όλοι εγγράφονται στο "κακό" ΤΕΕ και στο "καλό" ΤΣΜΕΔΕ και όχι στο ΤΕΒΕ, όλοι έχουν τα ίδια επαγγελματικά διακαιώματα και δε διαμαρτύρεται κανένας. Είναι τόσο απλό! Μετά όμως οι βάσεις εισαγωγής των ΤΕΙ πχ "Δομικών έργων" που θα μετονομαστεί σε "Πολιτικοί Μηχανικοί" θα ανέβουν στις 18.000+ οπότε, τι είχαμε τι χάσαμε.

Link to comment
Share on other sites

ΔΑΝΑΗ εννοω πολυ απλα οτι στο παιδαγωγικο το επιπεδο σπουδων ειναι λιγο καλυετρο απο του γυμνασιου. Παρ ολα αυτα θεωρειται ανωτατο πανεπιστημιο, τι ακριβως δεν καταλαβες??πηραν μια 2ετης σχολη κατωτερη και την κανανε ανωτατο παν/μιο χωρις υποδομες , χωρις καθηγητες χωρις αξιολογηση, απλα την ανωτατοποιησαν εν νυκτι και ολοι ειπαν μπραβο, και εγω μπραβο θα ελεγα αφου ειμαι υπερ της αναβαμισης της παιδειας. Ε οταν τα ΤΕΙ πηγαν να ανβαμιστουν ξεσηκωθηκε ολη η παν/μιακη κοινοτητα και ειδικα το πολ/χνειο το οποιο αρεσκεται στο να εχει βοηθους(υπο-) ωστε να νιωθει ανωτερο των αλλων. Τα οποια ΤΕΙ τηρουν ηδη τις περισσοτερες προυποθεσεις ανωτατης εκαπιδευσης, εκτος απο κατι λαμογια καθηγηταραδες που ειχαμε οι οποιοι δεν ειχαν τα απαραιτητα προσοντα, το φαινομενο αυτο των καθηγητων χωρις προσοντα ειχε αρχισει να φθινει πριν απο το 2001 της ανωτατοποιησης των ΤΕΙ. Σημερα εχουν αλλαξει αρκετοι καθηγητες και εχουν ερθει ατομα αξιολογα και προσοντουχα, βεββαιως υπαρχουν ακομα καποιοι παλιοι αλλα σε μια 5ετια θα εχουν εξαφανιστοι.

Οπως ειπε και ο GeorgeS μονο το Πολ/χνειο εχει ακομα τετοιο προβλημα με τα ΤΕΙ , στα Παν/μια η κατασταση εχει αρχισει σημαντικα να αλλαζει, οπως και στην συνειδηση των νεων ανθρωπων, εσεις γιατι τετοιο κολλημα???? μιπως τα 4 ετη ειναι λιγα? κι εσεις 4 θελετε να γινετε και στο εξωτερικο 4 ειναι. ΚΑι το ξαναλεω για μια ακομη φορα, στην Αμερικη με δεκτηκαν ως ισοτιμο μηχανικο, και ουτε προτιμησανε του πολ/χνειου αντι για μενα. Ολοιν δωσαμε τις ιδιες εξετασεις αν σας λεει αυτο κατι

 

Χαρη θα διαφωνησω στην ονομασια, διοτι οπως σου ειπα παραπανω , ανοιξε το περιοδικο του ΤΕΕ και δες το μονος σου, ΑΕΙ ονομαζονται και τα ΠΑνεπηστημια και Πολυτεχνεια και τα ΤΕΙ και η Σχολη καλων ΤΕχνων, τι ακριβως δεν μπορεις να καταλαβεις, απλα ελληνικα ειναι!

Τωρα αν εννοεις να μετονομαστουμε σε Πολυτεχνεια και να γινουμε 5 ετη ειναι αλλο θεμα. Αρα εσυ εισαι εναντιον στα 4+ 1 μαστερ. εδω θα συμφωνησω μαζι σου

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ονομασία.

Τυπικά είναι όπως ακριβώς το λες.

Παντού όμως αν δεις στις εφημερίδες αλλά και στη συνείδηση του κόσμου, πολλές φορές και επισήμως ο όρος ΑΕΙ χρησιμοποιείται για τα Πανεπιστήμια και τα Πολυτεχνεία μόνο.

Το ίδιο κάνω και εγώ για λόγους συντομίας.

 

Η ουσία των απόψεων μου δεν αλλάζει. Βάλε όπου ΑΕΙ τη φράση "Πανεπιστήμια και Πολυτεχνεία", ΟΚ;

Link to comment
Share on other sites

Δλδ πιστευεις οτι καλυτερα να μην υπαρχουν ΤΕΙ (παιδια οταν αναφερομαι στα ΤΕΙ εννοω μονο τους μηχανικους δεν μιλαμε για τα υπολοιπα, προς αποφυγη παρεξηγησης) , εγω οχι μονο επειδη σπουδασα εκει αλλα τα ΤΕΙ πρεπει να υπαρχουν ειναι αναγκαια να υπαρχουν. Εγω δεν σπουδασα το 60 ουτε το 70 ουτε το 80, σπουδασα τον 21ο αι. πηρα πτυχειο το 2005, δεν θελω να με συγκρινουν λοιπον με τους παλιους κυριως προ ΤΕΙ αποχης. Εγω ημουν υπερ και της αλλαγης της ονομασιας το 2001, ηθελα να ονομαστουν Τεχνολογικα Πανεπιστημια οπως στην Ε.Ε. , αλλα καποιοι οπως εχω ξαναπει Υπομηαχανικοι και ΚἎΤΕΕΔΕΣ ουτε να το συσητησουν δεν ηθελαν(αυτοι κανουν κουμαντο στην ΕΕΤΕΜ)_οπως φυσικα και οι καθηγηταραδες που ελεγα. Βεββαια με το να αλλαξει το ονομα θα πει καποιος σε Τε. Παν/μια δεν εχει διαφορα....κι ομως εχει! Διοτι καθηγηταραδες -υπομ/κοι και λοιποι θα μεναν εκει που ηταν εξ αρχης χωρις μια ζωη να μας ακολουθουν. Ναι θα ειχε διαφορα γιατι η ρετσινια του ΤΕΙτζης υπαρχει ακομα σιγουρα οχι οπως καποτε αλλα υπαρχει, ή το κλασικο που ακομα πιτσιρικας αλλο ΤΕΙ αλλο ΑΕΙ, ε μπορει να εχει αλλαξει πελον η πραγματικοτητα των ΤΕΙ να ειναι ανωτατα και να εξελίσσονται συνεχως προς το καλυτερο , αλλα σ αυτο δινω δικιο στο Χαρη , ναι ειναι η πικρη αληθεια, ο κοσμος ακομα δεν εχει αποθεκτει τελειως τα ΤΕΙ ως ανωτατα. Σιγα σιγα αλλαζει βεββαια η κατασταση αλλα θελει ακομα καιρο για να φυγει η ρετσινια. Μακαρι να αλλαζαν το ονομα , δεν χρειαζεται να γινουμε 5 ετη, ολοι 4 ειναι στην ε.ε. , 4 χρονια ηλεκτρογος μ/κος ειναι πολλα

Link to comment
Share on other sites

Απ' τη στιγμή που τα ΤΕΙ:

α) δεν είναι πλέον ανώτερες σχολές,

β) δεν έχουν τρία έτη σπουδών

γ) δεν αποτελούν την "ενδιάμεση βαθμίδα στη παραγωγική διαδικασία" όπως όταν ιδρύθηκαν

δεν έχει νόημα η ύπαρξη τους με τη σημερινή μορφή.

Μόνο προβλήματα δημιουργούνται.

Γιατί δεν μας αναγνωρίζετε ως ανώτατα ιδρύματα (εννοώ όχι μόνο τυπικά που είστε αλλά και ουσιαστικά), γιατί δεν έχουμε τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα, γιατί μας υποτιμάτε, γιατί...

Ε, όλα αυτά θα λύνονταν αν γίνονταν αυτά που ανέφερα. Γιατί στην Ελλάδα ο τίτλος μετράει, το περιτύλιγμα και όχι το περιεχόμενο. Αν γίνουν αυτά που είπα θα λυθούν τα παραπάνω προβλήματα χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι έχουν πραγματικά αναβαθμιστεί. Όλοι όμως θα είναι ευχαριστημένοι.

Μη συγκρίνεις τι γίνεται στην Ε.Ε. Εδώ ο Πολιτικός Μηχανικός όταν τελειώνει το πανεπιστήμιο έχει δικαιώματα υδραυλικού, συγκοινωνιολόγου, εδαφοτεχνικού και δομοστατικού γιατί έχει στα βασικά μαθήματα ύλη από όλα τα γνωστικά αντικείμενα. Στο εξωτερικό δε γίνεται αυτό. Συνεπώς και τα ΤΕΙ θα πρέπει να έχουν 5 χρόνια γιατί διαφορετικά θα υπάρχει πάλι διαμάχη για τα επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Ο τίτλος τεχνολογικά πανεπιστήμια είναι αδόκιμος. Γιατί όχι πολυτεχνεία. Αφού αυτό είναι. Αν δε φύγει το "τεχνολογικά" από τον τίτλο θα γίνεται σύνδεση με το παρελθόν και δε σας συμφέρει. Αν όμως ονομαστούν Πολυτεχνεία... (νέα αρχή - καθαρό ξεκίνημα). Όπως η ΑΒΣΘ έγινε Πανεπιστήμιο Μακεδονίας. Καμία σχέση και σύνδεση με το παρελθόν.

 

Πάντως σου λέω. Αν τα ΤΕΙ γίνουν Πανεπιστήμια οι βάσεις θα εκτιναχθούν στα ύψη ειδικά στο ΤΕΙ του Πειραιά. Πάνω από 18.500.

Link to comment
Share on other sites

φίλε Χάρη, σχετικά με την άποψή σου (και όχι μόνο) και πόσο μπορεί να εφαρμοστεί μερικές ερωτήσεις με τις απαντήσεις τους :

 

1. Ποιός εμποδίζε συνεχώς τα ΤΕΙ από το αναβαθμιστούν ? Ποιός κίνησε ουρανό και γη, έκανε παρέμβαση στο ΥΠΕΠΘ, για να μην μπει το 8ο εξάμηνο στις σχολές της ΣΤΕΦ (μηχανικών ΤΕ ) στα ΤΕΙ ? (που προτείνεις κι εσυ ως πιθανή προοπτική)

 

Απάντηση : το ΤΕΕ

 

2. Ποιός αντέδρασε στη δυνατότητα των ΤΕΙ να συμπράτουν με πανεπιστήμια του εσωτερικού και του εξωτερικού σε μεταπτυχιακά προγράμματα κάτι που έδωσε στα ΤΕΙ για 1η φορά τη δυνατότητα για έρευνα εντός των ιδρυμάτων ?

 

Απάντηση : Το ΤΕΕ

Σημείωση επι της απάντησης : ΜΟΝΟ το ΤΕΕ, γιατί όλα τα πανεπιστήμια -Ελληνικά και ξένα, ανταποκρίθηκαν αμέσως και σήμερα κάνουν απο κοινού πάνω από 20 μεταπτυχιακά προγράμματα.

 

3. Ποιός πάγωνε όλες τις προσπάθειες του ΣΤΕ και ΙΤΕ στο υπουργείο παιδείας και έκρυβε ή έβαζε στο συρτάρι τις εισηγήσεις τους για τα ΤΕΙ ?

 

Απάντηση : οι χαφιέδες του ΤΕΕ στη δημόσια διοίκηση μέσω της ΕΜΔΥΔΑΣ και όχι μόνο.

 

4. Ποιά παγκόσμια πρωτοτυπία λέει ότι η αναβάθμιση της Ανώτατης εκπαίδευσης γίνεται με τη μείωση των βασικών ετών σπουδών από 5 σε 4 ?

 

Απάντηση : ο πρύτανης του ΕΜΠ και η διοικούσα του ΤΕΕ

 

5. Ποιός αναγνώρισε και έγραψε στα μητρώα του και έδωσε πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα σε απόφοιτους ισοτίμων σχολών με τα ΤΕΙ, χώρας μέλους της Ε.Ε., χωρίς μεταπτυχιακό και αρνείται σε πτυχιούχους ελληνικών ιδρυμάτων το ίδιο δικαίωμα ? και για την ακρίβεια τους αρνείται κάθε δικαίωμα ?

 

Απάντηση : η διοικούσα του ΤΕΕ

 

6. Ποιός γκρινιάζει ότι υπάρχει υπερπληθώρα μηχανικών και βγάζει μελέτες και πορίσματα για ποσοστά ανεργίας και από την άλλη μετονομάζει συνεχώς τμήματα σε σχολές με πλήρη δικαιώματα και παράλληλα συνηγορεί στην ίδρυση νέων τμημάτων ?

 

Απάντηση : το ΤΕΕ .

 

7. Ποιός ευθύνεται για την καταδίκη της χώρας μας στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο για τη μη συμμόρφωση με την οδηγία 89/48 και τις λοιπές προσφυγές που έχουν γίνει ?

 

Απάντηση : η άτολμη πολιτική ηγεσία υπό τους εκβιασμούς του ΤΕΕ

 

8. Ποιός συμφωνεί ότι δικαιώματα "πυρηνικής φυσικής" πρέπει να έχει ο πολ. μηχανικός, δικαιώματα μηχανολόγου οι ηλεκ/γοι, δικαιώματα ηλεκ/γου οι μηχανολόγοι, γενικώς άπειρα δικαιώματα εδω και εκει, αλλά ο ηλεκ/γος μηχ/κος ΤΕΙ μετά απο 4 χρόνια σπουδών να μην έχει τίποτα ?

 

Απάντηση : γνωστό κομπλεξικό εξ Ιταλίας μέλος της διοικούσας του ΤΕΕ υπό τις ευλογίες της.

 

Τελικό συμπέρασμα. Συμφωνώ με πολλά από αυτα που είπες, όμως το ΤΕΕ είναι που έχει αγκυλώσει όλο το σύστημα και εμποδίζει κάθε λύση. Οι υπουργοί και οι επιτροπές κάνουν τις εισηγήσεις τους όμως η δημόσια διοίκηση συχνά ελέγχεται από μέλη του ΤΕΕ. Το πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερο απ όσο φαντάζεσαι και δεν υπερβάλω. Παράδειγμα : σε δημόσια υπηρεσία αίτηση 14 μηχανικών ΤΕΙ προς τη Δ/νση προσωπικού για μετονομασία της ειδικότητάς τους από κλάδο Τεχνολογικών Εφαρμογών σε κλάδο ΤΕ μηχανικών (βάση νόμου). Παρασκήνιο : Πανεπιστήμονας αρχιτέκτονας, πήρε την αίτηση και πήγε σε γνωστό του στην ΕΜΔΥΔΑΣ. Μέλος της ΕΜΔΥΔΑΣ έκανε τηλεφωνική παρέμβαση για να "διευκρινήσει" ότι όταν προσλήφθηκαν, προσλήφθηκαν ως "ηλεκτρολόγοι" Τεχνολογικών Εφαρμογών οπότε έτσι πρέπει να παραμείνει ο τίτλος τους. Για τέτοια αλητεία μιλάμε. Το όλο θέμα λύθηκε μετά από αρκετό καιρό λόγω αυτών των παρεμβάσεων.

 

Άρα κάθε προσπάθεια για αναβάθμιση των ΤΕΙ έχει έναν θανάσιμο εχθρό που περιμένει στη γωνία. Και είναι κρίμα γιατί στα πολυτεχνεία καλλιεργείται μια τέτοια κουλτούρα ελιτισμού, ότι εμείς είμαστε και άλλος κανεις, και άλλα τέτοια. Μια κουλτούρα που υπό συνθήκες μπορεί να αγγίξει και τα όρια του ιδιότυπου ρατσισμού. Και πίστεψέ με, υπάρχουν απόφοιτοί σας εκει έξω που έχουν τέτοιες τάσεις και δεν τις απέκτησαν τυχαία.

Link to comment
Share on other sites

Ισως η διαφωνια ΑΕΙ-ΤΕΙ να ειναι η μεγαλυτερη συζητηση εδω μεσα και μαλιστα μερικα ασχετα θεματα καταληγουν εκει. Ειμαι αποφοιτος ΤΕΙ Εργων Υποδομης και Πολιτικος Μηχανικος (Πατρα) μετα απο κατατακτηριες. Να ξεκαθαρισουμε εδω οτι μου αρεσει πολυ αυτο που κανω ως επαγγελμα Οταν τελειωσα τα ΤΕΙ (2002) ηξερα οτι κατι ελειπε απο τις γνωσεις μου, πραγματικα το ηξερα γιατι στις δουλειες που πηγα μερικα πραγματα δε τα καταλαβαινα (πως σκεφτοταν ο μελετητης πχ και εβγαλε αυτα τα σιδερα). Επισης ειδα ρατσισμο, μα πολυ ρατσισμο απο πολιτικους μηχανικους μεγαλυτερους παντα σε ηλικια.Με τους συνομηλικους αποφοιτους Πολυτεχνειων μου δεν ειχα κανενα προβλημα και μαλιστα εβλεπα οτι ξερω και περισσοτερα απο αυτους σε μερικα τεχνικα ζητηματα (βλεπε πρακτικη των ΤΕΙ και τα απειρα εργαστηρια). Εδωσα λοιπον κατατακτηριες για να συμπληρωσω αυτο που μου ελειπε, και το εκανα.Οι σπουδες στη Πατρα με βοηθησαν να μη φοβαμαι πια καθολου τη δουλεια μου και με συμπληρωσε σε γνωσεις.Το εχω ξαναπει...η αγορα κρινει ποιος ειναι καλος στη δουλεια του και οποιος θελει μαθαινει.

Τωρα ΤΕΙ, ΑΕΙ, πολυτεχνειο, ΤΕΕ και ΕΕΤΕΜ ειναι ολα οπως αυτος ο τοπος...μη πω τη λεξη...δεν υπαρχει οργανωση, σχεδιο και κανεις δε παιρνει αποφασεις γιατι φοβαται τις συντεχνιες, τις επιχορηγησεις και να μη χασει ψηφους.Οποτε υπαρχει ενας αχταρμας και ολοι παιζουν εκει.

Το σωστο θα ηταν ολοι οι μηχανικοι ενωμενοι και με κατευθυνση στις σπουδες που να σου δειχνει και τον επαγγελματικο προσανατολισμο σου.Γιατι τα ΤΕΙ να μην μπορουν να υπογραψουν? γιατι ο πεμπτος χρονος στα ΑΕΙ δεν ειναι μεταπτυχιακο? Γιατι το αντικειμενο σπουδων και στα δυο ξεφευγει απο την αγορα εργασιας και τη τεχνολογια?Γιατι αγραμματοι μπορουν να ανοιξουν εταιρια και να εχουν σκλαβους μηχανικους με 800 ευρω απο το πρωι μεχρι το βραδυ?

Εχω δει μηχανικο να ειναι πραγματικα ασχετος με τα παντα!!! και Τειτζη να σκιζει αλλα και το αντιθετο, ειναι στον ανθρωπο, το κρατος και τους τιτλους αφηστε τα για αυτους τους"εξυπνους" που μας διοικουν!

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ πως η πίστη μου κλονίζεται ... Μέχρι σήμερα κάποια πράγματα τα έπαιρνα ως δεδομένα , αλλά τώρα με όσα μας λένε οι φίλοι μας ο Pariah και ο GeorgeS , αρχίζω να τα ξανασκεύτομαι . Ποιός ξέρει , μου έχουν πει ότι είμαι ευκολόπιστος , ίσως όμως να είμαι ανοιχτόμυαλος ...

 

Χάρης :

Εδώ ο Πολιτικός Μηχανικός όταν τελειώνει το πανεπιστήμιο έχει δικαιώματα υδραυλικού, συγκοινωνιολόγου, εδαφοτεχνικού και δομοστατικού γιατί έχει στα βασικά μαθήματα ύλη από όλα τα γνωστικά αντικείμενα.

Και νομίζεις ότι πραγματικά κατάφερε να γίνει ειδήμονας σε όλα αυτά ; :roll: Τόση πολλή ύλη σε τόσα λίγα χρόνια , οδηγούν σε επιφανειακή γνώση ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.