Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφη αχρεωστητως προστιμων ν.3843/10


Recommended Posts

Το παράβολο των 250€ ή 350€ του 3843/2010. ΔΕΝ συμψηφίζεται. Άμα έχεις πληρώσει 350€ ως παράβολο για ένα υπόγειο και μία δόση 1000€ ως δόση, τότε θα αφαιρέσεις τα 1000€ μόνο.

Άμα έχεις κάνει περαίωση, μπορείς να το εντάξεις στον 4014, αλλά η διαφορά του προστίμου δεν επιστρέφεται. Ο μόνος λόγος που βρίσκω εγώ να γίνει κάτι τέτοιο είναι άμα κακώς είχε ενταχθεί στον 3843.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aυτό που ανέφερα εγώ μου το είπε μηχανικός της Πολεοδομίας , η οποία είναι πολύ σοβαρή και πολύ καταρτισμένη .

 

Βέβαια όπως ξέρουμε στις πολεοδομίες υπάρχουν οι ευγενείς συνάδελφοι που είναι εξυπηρετικοί και ανοιχτόμυαλοι και οι άλλοι που διαβάζουν τους νόμους με τέτοιους τρόπους ώστε εκμεταλλευόμενοι τις ασάφειες τους να εφευρίσκουν προβλήματα γιά να μπορούν μετά να σου πούν και την μέθοδο λύσης τους . Με συναδελφικό τρόπο βέβαια ...

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Το παράβολο των 250€ ή 350€ του 3843/2010. ΔΕΝ συμψηφίζεται. Άμα έχεις πληρώσει 350€ ως παράβολο για ένα υπόγειο και μία δόση 1000€ ως δόση, τότε θα αφαιρέσεις τα 1000€ μόνο.

Άμα έχεις κάνει περαίωση, μπορείς να το εντάξεις στον 4014, αλλά η διαφορά του προστίμου δεν επιστρέφεται. Ο μόνος λόγος που βρίσκω εγώ να γίνει κάτι τέτοιο είναι άμα κακώς είχε ενταχθεί στον 3843.

 

Η λογική που μας αναφέρθηκε απο το ΤΕΕ ότι αν πληρώσεις την πρώτη δόση το παράβολο έχει ενταχθεί στο πρόστιμο δεν είναι κατα τη γνώμη μου λάθος .Ετσι τα παράβολα χάνουν την ιδιότητά τους (σαν παράβολα) και πλέον είναι "πρόστιμο" που συμψηφίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέει για το παράβολο που δεν συμψηφίζεται , εννοεί για το παράβολο που πληρώθηκε και δεν συνέχισε η διαδικασία.Ας πούμε ότι ξεκινήσαμε τη διαδικασία με τον 3843 πληρώσαμε το παράβολο και μετά δεν δώσαμε καμία δόση,.Με την ένταξή του στον 4014 σταματάει ο 3843 αλλά αυτό το παράβολο δεν επιστρέφεται γιατι δεν συνεχίσαμε στην πρώτη δόση οπότε το παράβολο γίνεται μέρος του προστίμου και τότε μπορεί να συμψηφιστεί.Το ίδιο ισχύει και για την περίπτωση του 1337 , αν πληρώθηκε μόνο το παράβολο των 10000 δρχ και μετά τίποτα, αυτό δεν συμψηφίζεται. Εξυπακούεται ότι για την ώρα αν έχουμε παλιά πρόστιμα σε δραχμές , τώρα στον συμψηφισμό απλώς μετατρέπονται σε ευρώ και μπαίνουν μέσα στο σύστημα.

 

 

 

Aναμένω εναγωνίως εγκύκλιο που θα εισάγει την έννοια του ''πληθωρισμού'' όσον αφορά παλαιότερα πρόστιμα επί ΄Τρίτση σε δραχμές του '80..... 8-)

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Οταν λέει για το παράβολο που δεν συμψηφίζεται , εννοεί για το παράβολο που πληρώθηκε και δεν συνέχισε η διαδικασία.Ας πούμε ότι ξεκινήσαμε τη διαδικασία με τον 3843 πληρώσαμε το παράβολο και μετά δεν δώσαμε καμία δόση,.Με την ένταξή του στον 4014 σταματάει ο 3843 αλλά αυτό το παράβολο δεν επιστρέφεται γιατι δεν συνεχίσαμε στην πρώτη δόση οπότε το παράβολο γίνεται μέρος του προστίμου και τότε μπορεί να συμψηφιστεί.Το ίδιο ισχύει και για την περίπτωση του 1337 , αν πληρώθηκε μόνο το παράβολο των 10000 δρχ και μετά τίποτα, αυτό δεν συμψηφίζεται. Εξυπακούεται ότι για την ώρα αν έχουμε παλιά πρόστιμα σε δραχμές , τώρα στον συμψηφισμό απλώς μετατρέπονται σε ευρώ και μπαίνουν μέσα στο σύστημα.

 

Και δηλαδή αν πληρωθεί η Α' δόση στον 3843 μετά μπορείς να δηλώσεις και το παράβολο; Και πως δηλώνεται αυτό αφού το παραστατικό-διπλότυπο είναι για ΠΑΡΑΒΟΛΟ υπέρ Δημοσιίου.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Το παράβολο των 250€ ή 350€ του 3843/2010. ΔΕΝ συμψηφίζεται.

Πάντως σήμερα που πήγα στο ΥΠΕΚΑ και ρώτησα τον (απόλυτα "γραφικό") μουστακαλή μηχανικό που έλυνε απορίες (τρίχες έλυνε αλλά τέλος πάντων), μου είπε ότι και το παράβολο συμψηφίζεται...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα που πήγα στο ΥΠΕΚΑ και ρώτησα τον (απόλυτα "γραφικό") μουστακαλή μηχανικό που έλυνε απορίες (τρίχες έλυνε αλλά τέλος πάντων), μου είπε ότι και το παράβολο συμψηφίζεται...

ΕΤΣΙ...διοτι ΠΟΙΑ ειναι η εγκυκλιος αν λεει ΟΧΙ?????αφου το ειπε ο κυριος...μιλαμε ειναι να γινεσαι ΕΞΑΛΛΟΣ ετσι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακίνητο που είχε ενταχθεί στον 3843 και κατέβαλε δόσεις

επιθυμεί να ενταχθεί στο 4014 λόγο ευνοικότερου προστίμου.

 

 

Τα ποσά - δόσεις που ήδη έχουν καταβληθεί υπερβαίνουν το πρόστιμο που προκύπτει με τον 4014.

Με το παράβολο του 4014 τι γίνεται? (είναι και μεγάλο στην προκειμένη περίπτωση...)

Δεν πιστεύω να απαιτείται να πληρωθεί προκειμένου να υπαχθεί στον νέο νόμο?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μπορεί να γλυτώσει κανείς το παράβολο, αφού χωρίς αυτό δεν γίνεται υπαγωγή στον 4014 και δεν ανοίγει καν το κελί του συμψηφισμού. Αυτό που έκανα σε κάποιο πελάτη είναι να μειώσω τα τετραγωνικά που δήλωσα ώστε να βγει το ελάχιστο παράβολο, να το πληρώσει και μετά να τροποποιήσω το φύλλο καταγραφής με τις σωστές επιφάνειες και να κάνω συμψηφισμό. Θέλω να πιστεύω ότι με αυτό τον τρόπο δεν θα ζητήσει το σύστημα να πληρωθεί και το υπόλοιπο του παραβόλου.

Edited by Milakis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.